לא רק להבטיח ביום ירושלים: לבנות בעטרות ולחדש ימים כקדם

יש חשיבות היסטורית גדולה לבנות בעטרות, שממנה גורשו יהודים בכוח במלחמת השחרור. כחבר מועצת העיר ירושלים כולי תקווה כי נתניהו ייזכר כבונה עטרות
צילום: ראובן קופיצינסקי, עבור דוברות עיריית ירושלים; ויקיפדיה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

בתחילת כהונתי כחבר מועצת העיר ירושלים לפני כחמש שנים התחלתי לפעול למען קיום הבטחת הבחירות המרכזית שלי: חיזוק והרחבת הבנייה בירושלים.

פניתי אל יו״ר אגף התכנון בעיריית ירושלים מר אמנון ארבל בשאלה המרכזית מדוע לא בונים בעתודת הקרקע הגדולה ביותר בעיר – עטרות?

הוא אמר לי שמבחינת אגף התכנון התכנית מוכנה לאישור במלואה והשיקולים לאי הבאתה לוועדה המקומית נובעים משיקולים פוליטיים מצידה של ממשלת ישראל. ממשלת ימין, יש לציין.

לפני כשנה, דווקא תחת ממשלת בנט, אישרה הוועדה המקומית בירושלים את התכנית להקמת שכונה בעטרות. היתה לי הזכות כחבר ועדת התכנון המקומית בעיריית ירושלים להניף את ידי ולתמוך בתכנית החשובה. המצאת השרה תמר זנדברג אודות תסקיר סביבה כתנאי לאישור התכנית גם היא באה לקיצה בימים אלו עם השלמת תסקיר הסביבה.

מה כל כך חשוב בבנייה בעטרות?
ישנה חשיבות היסטורית לשוב דווקא למקום בו התיישבו יהודים לפני יותר ממאה שנה וגורשו משם בכוח במלחמת השחרור.
אם בעיתון רשות הטרור הפלסטינית נכתב “שדה התעופה קלנדיה-ירושלים הוא שבוי המחכה לשיבה הפלסטינית״, אנחנו חייבים לבנות שכונה גדולה שתחדש את ימי החלוצים שהקימו את עטרות ותטרפד את חלום השיבה של אויבי ישראל.
בשלושת העשורים שבהם מתעכבת בנייתה של עטרות, הרוב היהודי בירושלים הולך וקטן.

לא מספיק ללהג על חשיבות הרוב היהודי בבירת ישראל רק ביום ירושלים ולהבטיח הבטחות גרנדיוזיות על חיזוק העיר שחוברה לה יחדיו. הגיע הזמן לחבר אותה באמת ולהפסיק לפחד ממה שיאמרו הגויים האנטישמים.

אני זוכר היטב את הלחץ של קלינטון על נתניהו לא לאשר את הקמת שכונת “הר חומה”. בשעתו אף השתתפתי כנער בהפגנה נגד שר החוץ הבריטי רובין קוק, שבא למקום להצהיר כי לא תיבנה בו שכונה יהודית. למפגיני הימין הודלף מבעוד מועד בידי גורם ציוני במשרד ראש הממשלה כי לרובין קוק פחד אדיר מכלבים.
פוביה של ממש. הצטיידנו מבעוד מועד בכלבים נובחים ואיך שרובין ירד מרכב השרד שלו מאמנם של הכלבים נתן את האות והם החלו לנבוח במקהלה. רובין חזר לרכבו ונמלט מהמקום וכל השאר היסטוריה.

נתניהו אזר אומץ ובנה את הר חומה – ששמה הרשמי הוא ״חומת שמואל״ על שמו של איש ירושלים וסגן ראש העיר לשעבר שמואל מאיר ז״ל, ואני תקווה שנתניהו ייחרט בדברי ימי ישראל גם כבונה עטרות.
לממשלת ימין מלא מלא אסור לפספס הזדמנות היסטורית זו.

**** הכותב הוא חבר מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת מאוחדים

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים