ההשקעות האלטרנטיביות בעידן הנוכחי: עליית הריבית מאפשרת גם עלייה בתשואה

עולם ההשקעות האלטרנטיביות עבר שינוי מהותי בחודשים האחרונים, לאור עליית הריבית. בעת הנוכחית, נבחן השקעות עם תשואה צפויה של 10-9 אחוז לכל הפחות
צילום: shutterstock

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

צמד המילים הטרנדיות ביותר בשנים האחרונות בעולם ההשקעות הן כנראה “השקעות אלטרנטיביות”. מהן השקעות אלטרנטיביות? ישנן כנראה הגדרות רבות, אך אני בוחר לאמץ את ההגדרה “השקעה שאיננה בשוק ההון, והינה כמעט ללא מתאם לנעשה בשווקים”.

השקעות כאלה יכולות להיות קרנות נדלן, קרנות ריט, קרנות גידור (לשים לב שמדובר בקרנות ללא מתאם לשוק), קרנות פרייבט אקוויטי, קרנות חוב, בתי חולים ממשלתיים סיעודיים, הלוואות חברתיות, נדלן יזמי, קרנות למימון הליכים משפטיים, נדלן מניב, תשתיות, אנרגיה ירוקה ועוד ועוד.

מה הצורך בהשקעות אלטרנטיביות? בתקופה האחרונה חווינו תנודתיות משמעותית בשווקי ההון עת שוק המניות חווה בשנת 2022 את השנה הגרועה ביותר מאז שנת 2008, כשבשנה זו ראינו גם את האפיקים ה”סולידיים” מציגים ביצועים שליליים מאוד – איגרות חוב ממשלתיות הציגו תשואות שליליות חדות שהגיעו לרמות של 20-15 אחוז באיגרות חוב של מדינות כמו ארה”ב, גרמניה ועוד. משקיעים רבים שראו באחזקות אלה את החלק ה”סולידי” של פורטפוליו ההשקעות שלהם מצאו את עצמם מול שוקת שבורה ותיק שיורד כולו, בין אם מדובר במניות ובין אם מדובר באג”ח. משקיעים רבים שראו באיגרות חוב “תשואה חסרת סיכון” מצאו את עצמם מחזיקים “סיכון חסר תשואה”.

דווקא בשנה זו, בלטו לחיוב ההשקעות האלטרנטיביות, אשר המשיכו לייצר תשואה חיובית שלא הושפעה מהסערה בשווקים, והפכו להיות אצל משקיעים רבים ה”עוגן” הסולידי האמיתי בתיק ההשקעות.

כיצד מושפע עולם ההשקעות האלטרנטיביות מעליית הריבית? צריך להגיד שעולם ההשקעות האלטרנטיביות עבר שינוי מהותי בחודשים האחרונים, לאור עליית הריבית. אם עד לפני שנתיים היינו בוחנים ואוהבים קרנות בעלות תוחלת תשואה צפויה של כ-7-6 אחוז בסיכון מאוד נמוך (תשואה נאה מאוד בעולם של ריבית אפסית), הרי שבסביבת הריבית הנוכחית, אין כדאיות כלכלית להשקיע בהשקעות עם תשואה שגבוהה במעט מאוד מהריבית חסרת הסיכון, אותה ניתן לקבל היום בכל פוליסת חיסכון במסלול אגח ממשלתי או שקלי.

בעת הנוכחית, אנו נבחן השקעות עם תוחלת תשואה צפויה של 10-9 אחוז לכל הפחות, וגם ברמות תשואה צפויה שכאלה אנו “נאשר” אך ורק השקעות בעלות רמת סיכון נמוכה מאוד.

צריך להגיד שהריבית הגבוהה לגמרי מתגלגלת לתשואה הצפויה של ההשקעות האלטרנטיביות וקרנות שידעו לייצר תשואות של 8-6 אחוז לשנה יודעות היום לייצר תשואות דו ספרתיות, וברמת סיכון שבמקרים רבים אף נמוכה יותר מבעבר.

מה יש לבחון בהשקעות אלטרנטיביות בעולם של ריבית גבוהה? תהליך הסינון שלנו שכולל גם בדיקת נאותות חיצונית וגם ועדת השקעות חיצונית יכלול התייחסות לשינוי הקיצוני בו חזינו בשיעור הריבית. לדוגמא: אם נבחן קרנות חוב, יהיה מאוד משמעותי מה משכן הממוצע (מח”מ) של ההלוואות שניתנו כאשר אם המח”מ ארוך, ברור שהשקעה זו כוללת “נטל” בדמות הלוואות רבות שניתנו בסביבת ריבית נמוכה משמעותית, בה הריבית לא מייצגת את סביבת הריבית הנוכחית. ברור שנימנע מהשקעות מסוג זה.

לסיכום, בתפיסת העולם שלנו, כל תיק השקעות של 500 אלף שקלים ומעלה חייב לכלול פיזור השקעות גם אל מחוץ לשוק ההון ולא להיות תלוי תלות מוחלטת בנעשה בשווקי ההון. השקעות אלטרנטיביות תופסות נתח הולך ועולה בכל תיקי ההשקעות בעולם, הפרטיים והמוסדיים, ונראה שיש לכך סיבה טובה מאוד.


אור פוריה

*הכותב הינו המנכ”ל והבעלים של חברת “פוריה תכנון פיננסי”
poria-finance.com
לתיאום פגישות: 055-5693651
אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות ההשקעה ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכיו האישיים של כל אדם.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים