הדסה עין כרם: ארבעה מקרים קשים של כוויות מהשמש

הדסה עין כרם מדווח על ילדים שהגיעו למיון עם כוויות משמעותיות משהות בשמש. רופאי הדסה מזהירים: “חשיפה לא אחראית בימי השרב הקרובים היא בבחינת סכנה של ממש״

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

בשבועות האחרונים טופלו בהדסה עין כרם ארבעה מקרים של כוויות שמש כתוצאה מחשיפה לא ממוגנת לשמש. באחד המקרים, אתמול (חמישי), טופל במיון נער בן 15 עם כוויות ושלפוחיות נרחבות על כל גופו.

ד״ר סתיו סרנה כאהן מיחידת הכוויות במחלקה לכירורגיה פלסטית בהדסה, מעדכן כי כל ארבעת המקרים אשר בהם טיפל, היו של כוויות שמש בדרגות שונות לאחר שהייה ממושכת של צעירות וצעיר בשמש:
״מדובר בכוויות שיצרו על הגוף של הצעירים שלפוחיות, אודם ונפיחות וגם אם נחשבות ברמה הרפואית ל- sun burn שטחי, מביאות לסבל רב. הצעירות בהן טיפלנו היו כאובות מאוד ושום תכשיר או קרם ביתי לא הועיל בהרגעה והפחתת הכאב״.

ד״ר סער חשביה, מנהל חדר המיון לילדים בהדסה עין כרם: ״בשבועיים האחרונים פנו אלינו מספר נערות ונער עם כוויות נרחבות על גופם כתוצאה מחשיפה ממושכת ולא ממוגנת לשמש. הנערות הגיעו כאובות ובסבל רב גם לאחר טיפול אינטנסיבי נגד כאב בביתן, חלק מהנערות נזקקו להטריה – הסרה אקטיבית של השלפוחיות שעל גופן, לשמחתנו אף אחד מהמטופלים לא נזקק לאשפוז”.

עוד מציין ד”ר חשביה כי ״רבות דובר על הנזקים ארוכי הטווח לעור של החשיפה לקרינת השמש אך לעיתים אנחנו שוכחים, בעיקר בתחילת הקיץ, כי חשיפה ישירה לשמש לזמן ממושך וללא שימוש בקרם הגנה וכובע עלולה לגרום לכוויות משמעותיות ולסבל ניכר לילדים ואף למבוגרים. העובדה שמדובר במקבץ של מקרים מלמדת שיש צורך להגביר את המודעות בקרב הורים ובני נוער בסיכוני החשיפה לקרינת השמש, הן לטווח הארוך והן לטווח הקצר. חשוב להבין, מדובר בימי שמש משמעותיים בהם הקרינה חזקה ולפעמים מספיק זמן לא ארוך מאוד כדי להביא לנזק, בעיקר בחשיפות ראשונות לעונה״.

צילום: מתוך פייסבוק

״הצעירות שטופלו אצלנו לא מורגלות בחשיפה לשמש וכאשר נחשף עור בהיר ורגיש מאוד, התוצאות היו עגומות. החלק המעודד״, מדגיש ד״ר סרנה כאהן, ״הוא שהכוויות הללו אשר מתבטאות בהמון כאב, רוב הסיכויים שלא ישאירו צלקות משמעותיות על העור בטיפול נכון ולרוב אין צורך באשפוז דרמטי.
“עם זאת, האירוע היה מאוד טראומטי עבור המטופלות ואני מדגיש שהנזק המצטבר הוא עצום בהיבטי העור, לרבות הסיכון להתפתחות סרטן עור על סוגיו השונים״.

ד״ר חשביה מסכם: ״חבל להגיע עד לחדר המיון שלנו בעקבות שהייה ממושכת בשמש. המניעה היא שם המשחק, ההתנהלות החכמה בשמש – בהגנה מקסימלית של כל אחת ואחד״.

 

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים