השפעת אישור עילת הסבירות על השווקים – האם העדר צודק?

השאלה שעלינו לשאול את עצמנו היא האם הירידה במחירי המניות בישראל בכלל מוצדקת? בהשקעה מעבר לים אנו בעצם מוכרים מניות “בזול” ורוכשים גם מניות וגם דולרים במחיר גבוה
צילום: רויטרס

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

מאמר זה נכתב לאחר אישור עילת הסבירות בכנסת ודוח שפורסם מטעם סוכנות הדירוג מודי’ס ובו אזהרה מתהליכים שמתרחשים במדינת ישראל והשפעתם על הכלכלה והביטחון, יחד עם סקירות שליליות לגבי השקעה בישראל מצד בנקים מובילים בעולם דוגמת מורגן סטנלי ונוספים.

ב-48 השעות שחלפו מאז אישור עילת הסבירות, קיבלנו פניות רבות ממשקיעים השואלים האם “לאור המצב” נדרש לבצע שינוי באחזקות ולהסיט השקעות בישראל למסלולים הכוללים השקעות בחו”ל בלבד.

אינני איש פוליטי, ואני מאמין ששינויים מרחיקי לכת באופייה של המדינה ראוי שיבוצעו בהסכמה רחבה ולא באופן חד צדדי, אך האם תנועת העדר המציעה חיסול ההשקעות בישראל והשקעה מעבר לים בלבד, מוצדקת?

בסוף שנת 2022, בניגוד לקונצנזוס שחזה שנה כלכלית רעה, פרסמתי מאמר https://www.funder.co.il/article/142807 שבו דיברתי דווקא על האפשרות לשנה מצוינת בשווקי ההון. ואכן, מתחילת השנה, אנו עדים לשנה פנטסטית עם תשואה דו ספרתית במדדי המניות המובילים מסביב לעולם, תשואה שהחזירה את רמות המחירים לאזורי השיא שבו היינו בסוף שנת 2021, וטרם הירידה המשמעותית שחווינו בשנת 2022, ורוכשי המניות בעצם מבצעים זאת ברמות מחיר גבוהות משמעותית מאלה שידענו בשנת 2022.

בשוק הישראלי לא זכינו לעדנה כזו ואנו נמצאים סביב רמות המחירים של סוף שנת 2022 (עליה מתונה מאוד), כך שהמשקיעים בעצם נהנים מהפריבילגיה לרכוש מניות במחירים נוחים משמעותית, פריבילגיה שכבר לא ניתנת למימוש במדדי מניות אחרים.

בנוסף, אנו עדים לזינוק משמעותי בשערי המט”ח מול השקל, אשר נחלש דרמטית. לאורך העשור האחרון ראינו מתאם שלילי ומדויק בין המגמה בשווקים לבין שער הדולר (עליה בשווקים מביא להיחלשות של הדולר ולהיפך) כשלפי המודלים שלנו השער ההוגן של הדולר כרגע היה צריך להיות סביב 3.15-3.20. בפועל, בהשקעה מעבר לים אנו בעצם מוכרים מניות “בזול” ורוכשים גם מניות וגם דולרים במחיר גבוה משמעותית, ובין היתר חשופים לירידה מהותית בשער הדולר אשר עשויה לקזז חלק ניכר מהתשואה שנשיג בהשקעה מעבר לים.

נציין כי התנאים הכלכליים ממשיכים לתמוך בהתחזקות של השקל אל מול המטבעות השונים.
השאלה המרכזית שעלינו לשאול את עצמנו היא האם הירידה במחירי המניות בישראל בכלל מוצדקת?

כמחצית ממדד המניות המוביל (ת”א 35) מורכב ממניות מוטות ייצוא. האם ההכנסות של מי מהחברות הללו נפגעות כתוצאה מאי היציבות הפוליטית? התשובה היא שבדיוק להיפך, התחזקות הדולר דווקא מגדילה משמעותית את ההכנסות של אותן חברות, כאשר ההוצאות ממשיכות להיות בשקלים.

האם ההכנסות או הרווחיות של חברות “מקומיות” לחלוטין כמו בזק ייפגעו? האם אנשים יצרכו פחות תקשורת? התשובה היא כנראה שלילית, בזק פרסמה רק הבוקר העלאת תחזיות לרבעון האחרון.

האם אנשים יצרכו פחות מזון? האם הבנקים ירוויחו פחות? אלה וגם אלה פרסמו רווחי שיא ברבעון האחרון.
בשורה התחתונה, ובניגוד לקונצנזוס, כנראה שהשוק המקומי הוא מהשווקים האטרקטיביים ביותר להשקעה כרגע.

האמרה המפורסמת ביותר של וורן באפט היא “היה חמדן כשכולם פחדנים ופחדן כשכולם חמדנים”. משקיעים בעלי אורך נשימה בהחלט עשויים לעשות בחוכמה אם ישקלו דווקא להגדיל את החשיפה לשוק המקומי ברמות המחירים הנוכחיות.

התקופה הנוכחית מדגישה בנוסף גם את הצורך בפיזור החשיפה גם להשקעות אלטרנטיביות, אשר אינן חשופות לתנודתיות הרבה בשווקים ועשויות ליצור “עוגן” של יציבות בתיקי ההשקעות יחד עם תשואות נאות.

 

אור פוריה

הכותב הינו המנכ”ל והבעלים של חברת “פוריה תכנון פיננסי”
poria-finance.com
לתיאום פגישות: 055-5693651
אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות ההשקעה ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכיו האישיים של כל אדם.

 

****

שאלתם עליו? יאיר נתניהו מבהיר את דעתו על שידורי החדשות מההפגנות
****

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים