“התפללתי שלא יהיה מאוחר מדי”: כך הוצלו בהדסה שחלותיה של תינוקת בת חצי שעה

שחלותיה של תינוקת שסבלה מתסביב שחלתי דו צדדי ניצלו בזכות ניתוח חירום בהדסה, שבוצע חצי שעה לאחר לידתה. “מקרה נדיר”, מתאר ד”ר שי פורת, “הוא מתואר בספרות הרפואית פעמים בודדות, כאשר בעוברים לא מתועד כלל”
צילום: דוברות הדסה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

כשהגיעה תמר לוי לבדיקה שגרתית במהלך הריונה, כשהייתה בשבוע 35, היא לא תיארה לעצמה את הדרמה הסוערת שעתידה להתרחש.

“הגעתי לבדיקת אולטרסאונד שגרתית בקהילה לקראת הלידה”, מתארת לוי, “במהלכה זיהתה הטכנאית משהו לא תקין בחלל הבטן של העוברית שלי, אך לא ידעה לומר בדיוק במה מדובר. לאחר התייעצות עם רופא הנשים שלי ד”ר מרק זרח, נשלחנו במהירות למיון בבית החולים הדסה עין כרם. זה היה מאוד מלחיץ. הייתי יחד עם אמא שלי ולא כל כך הצלחנו להבין מה קורה.

“כשהגעתי לבית החולים פגשתי לראשונה את ד”ר שי פורת, מנהל יחידת אולטרסאונד מיילדותי בהדסה עין כרם. ד”ר פורת ערך לי בדיקת אולטרסאונד בה הסביר לי כי העוברית שלנו סובלת מציסטות בשתי השחלות, ואולי גם מתסביב שחלתי דו צדדי, מצב שיכול לגרום לאובדן של שתי השחלות. הוא הדגיש שכל שנייה שעוברת עלולה להוביל לתוצאה שכולם מפחדים ממנה.

“המתח היה עצום. התפללתי שזה לא יהיה מאוחר מידי, אלו היו רגעים מאוד מלחיצים אבל ד”ר פורת עשה הכל בנועם ונתן לי להרגיש שהכל בשליטה”.

“תסביב שחלתי הוא מצב המוכר יותר אצל נערות או נשים בוגרות”, מסביר ד”ר פורת. “זהו מקרה בו השחלה של האישה או הנערה מסתובבת סביב צירה ובתוך כך נחסמים כלי הדם המאפשרים חיות של השחלה. הדבר גורם לכאבים עזים. תסביב שלא מאובחן ומטופל במהירות עלול לגרום תוך מספר שעות לאובדן של השחלה, ובמקרה שזה אובדן דו צדדי ההשלכות על חייה של אותה האישה או נערה ובמקרה שלנו, עוברית – הוא מרחיק לכת.
“השחלות הן ‘בית החרושת לביציות’ ומפעל ההורמונים הנקביים אסטרוגן ופרוגסטרון. בהיעדר שחלות, אותה מטופלת לא תוכל להביא ילדים בזכות עצמה ובשימוש בגנטיקה שלה, ותזדקק לתרומת ביצית מאישה אחרת. בנוסף, היא תזדקק לטיפול הורמונלי חלופי לשנים רבות על מנת לשמר את בריאות העצמות, כלי הדם ומערכת המין.
“תסביב שחלתי דו צדדי הוא מקרה נדיר ביותר ומתואר בספרות הרפואית פעמים בודדות, כאשר בעוברים לא מתועד כלל”, מוסיף ד”ר פורת. “תמר הגיעה אלינו לאחר זיהוי של ממצא חשוד בבדיקת אולטראסאונד שעברה בקהילה. בדרך כלל קשה מאוד לזהות תסביב שחלתי אצל עובריות אך ישנם סממנים שעוזרים לנו לדייק את האבחנה”.

ד”ר פורת יצר מייד קשר עם עמיתיו ד”ר דן ארבל, מנהל יחידת כירורגיה אונקולוגית ילדים וד”ר נעה אופק שלומאי, מנהלת יחידת פגים וילודים בהדסה עין כרם.

“ניתוחי יילודים ובפרט פגים הם מאתגרים, וגם ניתוח שהיה לכאורה פשוט לביצוע במבוגר, דורש מיומנות גדולה כשמדובר בפג”, אומר ד”ר דן ארבל. “הודות לערנותו של ד”ר פורת יכולנו לנתח את העוברית בזמן שיא – כבר חצי שעה לאחר לידתה, בתוך האינקובאטור בטיפול נמרץ יילודים. בניתוח אכן מצאנו שתי שחלות בתסביב (תשזיר), והן התאוששו במהרה לאחר התרת החסימה בכלי הדם וניקוז הציסטות. כל זה התאפשר כמובן הודות לצוות טיפול נמרץ יילודים, ובראשם ד”ר אופק שלומאי, שכן ללא הרדמה וניטור לאורך כל הניתוח – אין יכולת לבצע ניתוח”.

תמר היולדת מסכמת בהתרגשות: “הכל קרה כל כך מהר, כולם התאמצו ופעלו במהירות אבל גם בזהירות – כדי להציל את השחלות של הבת שלי. תוך מספר דקות מהרגע שהיתה אבחנה נכנסתי לניתוח קיסרי חירום ומיד אחריו לקחו את התינוקת לניתוח וברוך השם הכל עבר בשלום. אני מודה לכל מי שטיפל בי במהלך הדרך, ועל העבודה הנפלאה והמהירה שעשו הצוותים בבית החולים על מנת לטפל בבת שלנו”.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים