כמו עוד סמלים שנעלמים: קולנוע סמדר יכול בכלל לשרוד בירושלים?

בתי קולנוע כגון אדיסון, כפיר, עדן – נעלמו ממפת ירושלים מזמן. גם מועדוני הלילה נכחדים. חלק מהתקשורת המקומית הצטמקה. האם קולנוע סמדר יכול בכלל לקוות לגורל אחר?
צילום: פייסבוק לפי סעיף 27א לחוק זכויות היוצרים

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

באחרונה התבשרנו על התוכנית לסגירת קולנוע סמדר בעתיד הקרוב. לא אחת עמד הקולנוע המיתולוגי, שבאזור עמק רפאים / המושבה הגרמנית / בקעה, בפני תרחיש של סגירה, אך איכשהו לבסוף שרד. האם זה יכול לקרות גם הפעם?

ברמה העסקית נדמה כי לבתי קולנוע יחידים, שאינם חלק מרשת, קשה מאוד בעת הזו בישראל בכלל ובירושלים בפרט. אל מי בעצם פונה קולנוע סמדר ברמה העסקית? האם האוכלוסייה באזור שבו הוא ממוקם עדיין רלוונטית? נדמה כי באזור זה של עמק רפאים ובקעה מדובר באוכלוסייה מתבגרת, שירושלים של השנים האחרונות לא במיוחד מזרימה לכיוונו סטודנטים או זוגות צעירים. עלות השכירות באזור יקרות מאוד, ולרכוש שם דירה, נו טוב, חלומות זה נחמד.

כך קורה שהלוקיישן של סמדר בעצם הופך להיות בעוכריו ברמה העסקית, לאחר שבמשך שנים הצליח להזרים אליו סטודנטים וקהל צעיר.
מעבר לכך, נדמה כי ההגירה החילונית הגדולה של שני העשורים האחרונים לעבר גוש דן, תל אביב והשרון – עושה את שלה.
לא רק שבתי קולנוע יחידים כגון אדיסון, עדן או כפיר נסגרו כבר מזמן, אלא שירושלים גם שוחקת את חיי הלילה שלה ואף את תרבות צריכת התקשורת והפרסום שלה. בעוד כי עלונים חרדיים שורדים חזק ויפה בחלוקות בתיבות דואר, נאלצו חלקים משמעותיים בתקשורת המקומית של ירושלים להצטמק ולקצץ בשכר ובעובדים.

בימים האחרונים העלה סגן ראש העיר יוסי חביליו יוזמה ולפיה עיריית ירושלים תרכוש כרטיסים עבור תלמידי בתי הספר לטובת צפייה בהקרנות סרטים בסמדר. היוזמה אכן יפה ויכולה תיאורטית להציל את סמדר, אך אשרי המאמין. עיריית ירושלים, נאמר בעדינות, חסרה לעתים בסנטימנט עבור הציבור החילוני בעיר, ודאי עבור מקומות הפעילים בערבי שבת.
מנגד, מדובר בכל זאת בשנת בחירות מוניציפליות. ומדובר בראש עיר שבבחירות הקודמות נתמך על ידי בלוק חרדי, בו בזמן שהרשימה שלו כשלה מלהיכנס למועצת העיר. כך שהקול החילוני בכל זאת עשוי להיות מחוזר בעת הזו.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים