הנתונים שמדהימים את שר החינוך: מאות תלמידים אוטיסטים יישארו בלי כיתות?

זינוק של 21% במספר התלמידים האוטיסטים ומחסור בכ-1300 אנשי מקצוע, צפוי בשנת הלימודים הקרובה – כך עולה מתשובת משרד החינוך והשר יואב קיש לעתירה לבג”ץ בנוגע להחלטה על קיצור יום הלימודים במוסדות החינוך המיוחד
צילום: דוברות משרד החינוך

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

זינוק של 21% במספר התלמידים האוטיסטים צפוי בשנת הלימודים הקרובה: 4200 תלמידים אוטיסטים בתשפ”ד, לעומת 3500 בתשפ”ג – כך נחשף בתשובת משרד החינוך לעתירה לבג”ץ נגד קיצור יום הלימודים לשעה 16:00.

מפרסום של אבישי חיים באתר “שווים” עולה כי משרד החינוך בראשות השר יואב קיש מונה כרגע מחסור במענה הן במבנים לכיתות והן באנשי מקצוע לתלמידים אוטיסטים. עוד עולה כי לטענת גורמי המקצוע במשרד החינוך מבדיקה שנערכה המחסור חמור בכוח אדם התעצם מהשנה הקודמת.

לדבריהם, כאמור, ישנו גידול של 21% במספר התלמידים עם אוטיזם, ובמספרים מוחלטים עוד 5,600 תלמידים – מה שמצריך פתיחת יותר מ-700 כיתות נוספות. אותם גורמים מעריכים כי קיים מחסור כולל של 1,300 עובדי הוראה במערכת החינוך המיוחד.

מאלו”ט, אגודה לאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם, מגישת העתירה, נמסר בתגובה: “לצערנו, תשובת המדינה אינה מפתיעה אותנו, הגם שברור שההחלטה לקצר את שעות הלימודים במסגרות עבור ילדים על רצף האוטיזם אינה מידתית ואינה מתיישבת עם העובדה שהמחסור בכוח אדם משתנה מרשות לרשות, וישנן רשויות שבתחומן כלל אין מחסור ועל כן אין שום בעיה להמשיך לקיים את יום הלימודים כסדרו. לילדים על רצף האוטיזם הלומדים במסגרות ייעודיות ולהוריהם אין אלטרנטיבה ליום לימודים ארוך, ועל כן כל פגיעה בזכות זו צריכה להיות מידתית ופרטנית בהתאם לנסיבות.

“נלמד לעומק את תשובת המדינה ונגיב בהתאם בבג”ץ, בתקווה ששופטי בג”ץ ישמעו את זעקת הילדים ובני משפחותיהם ולא יאפשרו את הפגיעה הבלתי סבירה בכלל הילדים על הרצף הלומדים במסגרות הייעודיות. אנו שואבים כוח מנחישות עשרות אלפי הילדים על הרצף וההורים שאנו מייצגים ומשמשמים להם כפה. נמשיך במאבק המשפטי ונמצה את כל הכלים העומדים לרשותנו עד שנצליח להסיר את הגזירה של משרד החינוך מעל ראשי התלמידים, ולא נאפשר שילדים על רצף האוטיזם ישלמו את המחיר על אוזלת יד של שנים במשרד החינוך. אנו נחושים לוודא שתיהפך כל אבן עד שיימצא פתרון אחר למחסור בכוח האדם, באופן נקודתי, כך שהפגיעה בתלמידים המיוחדים תהיה מינימלית”.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים