כמרים ואנשי דת נוצרים סובלים מיריקות ותקיפות בירושלים: המשטרה תשים לזה סוף?

“מחויבים לביטחון האישי שלכם ולחופש דת מלא” – מפגש מיוחד של פיקוד מחוז ירושלים במשטרה בראשות ניצב דורון תורג’מן עם ראשי הכנסיות ואנשי הדת הנוצרים בירושלים
צילום: דוברות המשטרה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

היום, שלישי, בצהריים התקיים מפגש מיוחד ביוזמת המשטרה במוזיאון מגדל דוד, בראשות מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן יחד עם מפקד מרחב דוד נצ”מ אבי כהן, וקציני מרחב דוד – עם ראשי העדות הנוצריות והכנסיות בעיר העתיקה בירושלים.

מטרת המפגש היתה שיח פתוח, עדכונים, הידוק הקשר, הצפת בעיות, הגברת התיאום ושיתוף הפעולה בין משטרת ישראל לנציגי הכנסיות והקהילות הנוצריות במגוון נושאים שעל סדר היום.

בנוסף התקיים שיח בנושא אירוע שבת האור בכנסיית הקבר והצעדים הנדרשים לתכנון והתאמה בשטח במטרה לאפשר ליותר אנשים להיות בתוך הכנסייה במהלך הטקס בהתאם למגבלות הבטיחות הקיימות.

במהלך המפגש התקיים שיח נרחב גם בנוגע לתופעה הבזויה של גילויי שנאה כלפי אנשי דת נוצרים בעיר העתיקה. מפקד מרחב דוד הציג לנוכחים את הפעילות המבצעית המתבצעת באזור בימים אלו, והביע את מחוייבתו המלאה להיאבק בתופעה מגונה זו.

מאז תחילת השנה ועד כה נפתחו במחוז ירושלים 16 תיקי חקירה בעקבות תלונות שהתקבלו, דיווח למשטרה או זיהוי יזום של שוטרים שעניינם חשד לאירועי ונדליזם, אלימות והתנכלות כלפי נוצרים או מוסדות דת נוצרים בירושלים.
בתיקים אלו נעצרו ועוכבו 21 חשודים. מרבית המקרים התרחשו בעיר העתיקה. במקרים המתאימים כבר הוגשו כתבי אישום, חלק מהמקרים מצויים בחקירה פעילה וחלקם הועברו לפרקליטות לצורך הגשת כתב אישום.

כך למשל, בכל הנוגע לוונדליזם, בתחילת השנה שני צעירים השחיתו וגרמו נזק למספר רב של מצבות וקברים בבית הקברות הנוצרי בעיר העתיקה בירושלים. חוקרי מרחב דוד של מחוז ירושלים התחקו אחר החשודים ומספר ימים לאר מכן הם נעצרו לחקירה. עם סיום חקירתם הוגש נגדם כתב אישום.

במקרה אחר בתחילת חודש פברואר, עצרה המשטרה תייר אמריקאי בשנות ה-40 לחייו שהשחית פסל בכנסייה בעיר העתיקה בירושלים. בחקירתו התברר כי הוא לוקה בנפשו ובהחלטת בית המשפט החשוד נשלח לאשפוז בכפייה.

באמצע החודש שעבר התקבל דיווח במשטרה על גרימת נזק לדלת הכנסייה הפולנית בירושלים. כבר ביום שלמחרת המשטרה איתרה שני חשודים במעשה וחקרה מעורבים נוספים. עם סיום החקירה בתחנת לב הבירה, הועבר תיק החקירה לפרקליטות לצורך הגשת כתב אישום.

תופעה פסולה ובזויה נוספת היא יריקות כלפי אנשי דת נוצרים ואנשי מוסדות דת. במספר מקרים שהיו לאחרונה, המשטרה עיכבה או עצרה לחקירה חשודים בגין מעשים אלו, בפרט בעיר העתיקה בירושלים.
כך למשל, בחודש מאי השנה, זוהה על ידי תצפיתני מבט 2000 במרחב דוד חשוד בן 14 שירק לעבר כנסייה בעיר העתיקה, נתפס על ידי השוטרים ועם סיום החקירה הועבר התיק בעניינו לפרקליטות.

במקרה אחר שהתרחש לפני כשבועיים בעיר העתיקה, בשעות אחר הצהריים, התקבל במשטרה דיווח על צעיר שיורק על תיירים נוצרים בעיר העתיקה ומאיים. שוטרי מרחב דוד שהוזעקו למקום עצרו את החשוד לחקירה שעודנה מתנהלת במשטרה בימים אלו.

לצד זאת, במקרים רבים המשטרה עדה למעשים המעוררים שאט נפש של יריקה לעבר הרצפה בעת מעבר של אנשים ליד אנשי דת/מוסדות דת נוצרים. מדובר במעשה פסול ומכוער, שראוי לגנותו ולהוקיעו מכל וכל.
למרות שמעשים מעין אלו לרוב אינם מדווחים או לא מאפשרים העמדה לדין, הרי שאין להשלים עמם. לכן המשטרה מבצעים פעילות גם בנושא זה. במפגש יצאה קריאה משותפת ואמירה ברורה של כל המשתפים לכל הרשויות, אנשי הדת ורבנים, מנהלי מוסדות החינוך, נבחרי ציבור ומנהיגיו – לגנות, להוקיע ולעשות כל שביכולתם למנוע הישנות מעשים דומים. מעבר לפגיעה ברגשות הדת, אותם אנשים גורמים במעשיהם גם לנזק משמעותי למדינת ישראל בעולם הנוצרי ובכלל.

צילום: דוברות המשטרה

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן אמר לנוכחים: “היה חשוב לי להיפגש אתכם. אנו מחויבים ופועלים לביטחונכם בכל השנה. שיתוף הפעולה בין המשטרה לראשי העדות ונציגי הקהילות הנוצריות בירושלים והשיח הרציף אתכם, משמעותיים עבורנו.
“המציאות מזמנת לנו אתגרים רבים, כמו גם מעשים פסולים ומבישים שראויים לכל גנאי. אנחנו ערים לנושא ומטפלים בו בכל הכלים שברשותנו.
“לא תהיה סבלנות או סלחנות למי שמבצע מעשי שנאה כלפי האחר. נפעל כלפי כל אירועי אלימות נגד מוסדות דת, אנשי דת ובכלל. מקרים אלו יקבלו את מלוא הקשב ותשומת הלב המבצעית שלנו. מעבר לפעילות יזומה ומניעה, יש חשיבות רבה גם לדיווח מיידי למשטרה על כל אירוע חריג בזמן אמת, זאת על מנת שנוכל לייצר מענה מיידי. אנחנו משטרה של כולם ונמשיך לפעול לשמירת שלומם וביטחונם של בני כל הדתות והעדות, תושבי העיר והמבקרים בה”.

בסיום המפגש סוכם על חיזוק שיתוף הפעולה וקיום מפגשים עיתיים לעדכונים. כמו כן פיקוד מחוז ירושלים ומרחב דוד בירכו את הפטריארך הלטיני פיירבטיסטה פיצבאלה שנכח במפגש, על מינויו לאחרונה לקרדינל הראשון בתולדות הכנסייה הקתולית שמקום מושבו הוא בירושלים.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים