תוכנית חיסכון: לאכול טוב ולא יקר – ניהול צריכת מזון משפחתי

חמש עצות של התנהלות פיננסית לכלכלת המשפחה בצריכת מזון חודשית: איך גם תאכלו טוב וגם תשלמו פחות
צילום: shutterstock

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

חיי המשפחה המודרניים, והצריכה המוגברת בעולם המתפתח, מחייבים מציאת דרכים יעילות לניהול הוצאות משק הבית.
נתח משמעותי מתקציב המשפחה מוקצה למזון ולצריכה חודשית. על ידי ייעול רכישת המזון והצריכה החודשית, משפחות יכולות להשיג חיסכון כספי, וחשוב לא פחות גם רוגע נפשי.
במאמר זה אתן חמש המלצות מוכחות להתייעלות כספית והתנהגותית בניהול הוצאות המזון והצריכה המשפחתית.

1.תכנון מקדים של קניות:
אחת מאבני היסוד של ניהול עלויות יעיל הוא תכנון הרכישות מראש. בנו יחד את תפריט התזונה השבועי תוך התחשבות בהעדפות ובצרכים התזונתיים של המשפחה שלכם. כתוצר של התכנון הכינו רשימת קניות מקיפה שתפחית רכישות אימפולסיביות ותצמצם גם בזבוז של מזון. גישה זו לא רק חוסכת כסף, אלא גם יוצרת שיתופיות משפחתית בקבלת החלטות ולמידה על תכנון מקדים.

2. רכישות גדולות ובהנחות:
קנייה בכמות גדולה וניצול הנחות של רשתות שיווק, יכולים להפחית משמעותית את הוצאות הצריכה. רצוי לרכוש פריטים שאינם מתכלים, כגון אורז, פסטה וקופסאות שימורים, בכמויות גדולות יותר. חפשו מבצעי מכירות, קופונים ותוכניות משתלמות של מועדוני חברים. במשפחות מרובות ילדים, רכישה באריזות גדולות לרוב זולה יותר מרכישת אותו מוצר באריזה קטנה.

3. צרו אסטרטגיית קניות דיגיטלית:
הטכנולוגיה המודרנית מציעה מגוון של כלים לייעל קניות ומעקב אחר הוצאות. השתמשו באפליקציות לסמארטפון או בפלטפורמות מקוונות כדי להשוות מחירים, לגשת לקופונים דיגיטליים ולארגן רשימות קניות. יתרה מכך, הרשמה לשירותי משלוחי מכולת מקוונים יכולה לחסוך זמן, למנוע רכישות דחף ולאפשר לכם להיצמד לרשימה שתוכננה מראש.

4. הפחיתו בזבוז מזון באמצעות אחסון חכם:
יעילות בניהול מזון משפחתי משתרעת על הפחתת בזבוזי מזון. השקיעו במיכלי אחסון מתאימים כדי לשמור על טריות המוצרים לתקופות ארוכות יותר (חיי מדף). יש לצרוך פריטים מתכלים לפני שהם מתקלקלים ותאריך תפוגת תוקפם קרב.
בנוסף, נצלו את שאריות המזון לשימוש מחדש, כגון הכנה של תבשיל, הכנה של פשטידות, פאי ועוד, כך תמזערו את בזבוז המזון ותדחו גם רכישות נוספות.

5. לטפח גינה קטנה עם פינת עשב:
במשפחות להן יש שטח ייעודי לגינה, ניתן לטפח חלק קטן ממנה לגידול ירק או פרי וליצור פינת עשבים בה יישתלו עשבי תיבול, כגון: נענע, כוסברה, פטרוזיליה וכיוצב’. דבר זה עשוי להניב גם חיסכון בעלויות, גם תוצרת וגם התעסקות ולמידה משפחתית מהנה. אפילו שטח מוגבל, כמו מרפסות או אדני חלונות, יכול להפוך למרחבי גינה משגשגים.

סיכום:
על ידי יישום חמש ההמלצות שפורטו מעלה, משפחות יכולות לנהל ביעילות את רכישות המזון והצריכה החודשית שלהן. שליטה בתכנון ארוחות, אימוץ קנייה בכמות גדולה, שימוש בכלים דיגיטליים, הפחתת בזבוז מזון וטיפוח גינה ביתית, כל אלו יחד יכולים להוביל לחיסכון כספי משמעותי תוך שיפור איכות הארוחות המשפחתיות.
העצימו את עצמכם באסטרטגיות אלו, וראו את הרווחה הכלכלית של המשפחה שלכם פורחת לצד תזונה של מנות טעימות המנוהלות בקפידה.

*** הערה: מדובר על עצות כלליות ואין בהן כדי להוות יעוץ פיננסי מחייב. לצורך ניתוח כלכלי מסודר יש לפנות ליועץ מומחה בתחום.

בתמונה: רו”ח מני צמח

***הכותב הוא רו”ח מני צמח
menicpa@gmail.com
054-3140000

אסטרטגיות חכמות לייעול הוצאות משפחתיות ולהגברת הבריאות הפיננסית

****

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים