זמני כניסת ויציאת השבת בירושלים; פרשת השבוע – “שופטים”

בפרשת שופטים – משה מכריז על הצורך בהקמת מערכת אכיפה משפטית, בה יכהנו שופטים ושוטרים. זרוע שיפוטית וזרוע ביצועית, בלתי תלויות זו בזו. דברים שנאמרו לפני אלפי שנים וכוחם יפה לימינו אלה, כמו נכתבו בתקשורת של היום

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

ב’ באלול התשפ”ג
19.8.2023
כניסת השבת בירושלים: 18:51
יציאת השבת בירושלים: 20:06

פרשת השבוע – פרשת “שופטים”

זו הפרשה החמישית בחומש החמישי.

נאומו של משה לעם, נאום הפרידה, ממשיך. הפעם אין זו רק בקשה לזכור את העבר, את יציאת מצרים, את ההליכה במדבר, את הקשיים שחוו.

העם עומד בפני הכניסה לארץ ישראל, ומשה מכניס לנאומו אלמנט דידקטי חשוב, אלמנט חינוכי, מתובל בהנחיות לשליטה עצמית ונטילת אחריות אישית.

כך מתחילה הפרשה: “שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים תִּתֶּן־לְךָ בְּכָל־שְׁעָרֶיךָ אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ לִשְׁבָטֶיךָ וְשָׁפְטוּ אֶת־הָעָם מִשְׁפַּט־צֶדֶק” (דברים פרק טז פסוק יח). כן, משה מכריז על הצורך בהקמת מערכת אכיפה משפטית, בה יכהנו שופטים ושוטרים. זרוע שיפוטית וזרוע ביצועית, הפועלות זו לצד זו, אך בלתי תלויות זו בזו – משטרה מזה ובתי משפט מזה. רק כך יתקיים משפט צדק.

דברים שנאמרו לפני אלפי שנים וכוחם יפה לימינו אלה, כמו נכתבו בתקשורת של היום.

משה מפנה את דבריו לעם, אבל גם לכל פרט אישית. משה משתמש במילה “לך” במשפט “תיתן לך”  וכך מטיל על כל אחד ואחד מבני ישראל אחריות רצינית. הוא בעצם אומר, אתה-הפרט אחראי באמצעות כל כישוריך, כל חושיך – ראיה, טעם, ריח, מישוש ושמיעה להיות חשוף למתרחש בעולם הסובב אותך, על כל הטוב והרוע שיש. לדעת להבחין בין טוב לרע, בין חיובי לשלילי, בין טהור לטמא, בין כשר לטרף. אתה תהיה המחליט והצנזור. אתה תהיה השופט והשוטר של עצמך. אך דע לך, כאשר תעשה את הבחירות שלך, עשה את הבחירות הנכונות, הרצויות, כי יש גם רשויות אכיפה ומשפט של העם המפקחות על מעשיך.

אם כן, השכר והעונש בידי האדם הם. זו התובנה אליה מכוון משה. יש לו לאדם כוחות רוחניים עוצמתיים. השתמש בהם נכונה ובנה לך מערכת משפט פנימית. הרעיון הוא לחשיבה עצמית-ביקורתית, המגבילה את החופש האישי ומציבה גבולות, באמצעות צנזורה עצמית. זו היא למעשה החירות האמיתית. נתינת דרור ליצרים אפלים היא ההשתעבדות וההתמכרות.

ההימנעות משיפוט וביקורת עצמיים, הכניעה לסמכות, הציות האוטומטי, הם למעשה חזרה למצב תלותי, למצב של שיעבוד. היכולת לחשיבה ביקורתית, למתן דין וחשבון אישי, הם תנאי לא רק להישרדות, אלא גם ליצירתיות פורה. כוחם של הדברים יפה לימי משה ולא פחות לימינו אנו.

כשאנו למדים ומבינים את דברי משה בקונטקסט הנכון שלהם בפסוקים המקראיים, יש ביכולתנו לתפוס איזו דמות מופת אדירה, נדירה, חכמה, אצילית, מוסרית ובעלת ניצוץ אלוהי, היה משה.

הפרשה השבוע היא עשירה ומגוונת. היא מכילה 41 מצוות ובהן חוקי המלך, חוקי מלחמה וציוויים בנושא “בל תשחית”.

האתגר הגדול שעומד בפני העם – למצוא את השילוב ואת האיזון בין החופש הטבעי לבין השימוש הנכון בבחירה האישית שלו. מה לעשות באוטונומיה שיש לו.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים