מדד המחירים לצרכן ודוח חברת הדירוג פיץ’: לקראת השבוע המתוח של הכלכלה הישראלית

המשק הישראלי בכוננות: ביום שלישי יפורסמו מדד המחירים לצרכן לחודש יולי והשינוי במחירי הדירות. בסופ”ש צפויה חברת הדירוג פיץ’ לפרסם דוח על כלכלת ישראל
בתמונה: משרדי חברת הדירוג פיץ'. צילום: מתוך ויקיפדיה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

כשרבים מתושבי ישראל טרודים בנושא יוקר המחיה, בטח ובטח בחופש הגדול שמהווה מסחטת כספים מבחינת ההורים, שבוע חשוב עומד בפני הכלכלה בארץ.

ביום שלישי יפורסמו מדד המחירים לצרכן לחודש יולי, בנוסף לשינוי במחירי הדירות למכירה ולהשכרה, ובסוף השבוע צפויה חברת הדירוג פיץ’ לפרסם את הדוח המיוחד שלה על כלכלת ישראל.

הדוח המדובר יכול להיות קריטי, שכן על פי ההערכות הוא יכלול ביקורת לא פשוטה על מצב הכלכלה הישראלית ברקע למהפכה המשפטית. החשש הגדול ביותר הוא שהחברה תודיע כי היא שוקלת להוריד בקרוב את דירוג האשראי של ישראל.

שער הדולר היציג עלה כבר בשבוע האחרון (ביום שישי נקבע שער הדולר על 3.7230 שקלים), בציפייה ובחשש כי הדוח יהיה חמור.
ראש הממשלה לא “הרגיע” את האווירה, כשציין בפני הרשתות הזרות כי שלב החקיקה הבא ברפורמה המשפטית יהיה הרכב הוועדה לבחירת שופטים. זאת בניגוד לתקווה של מתנגדי הרפורמה, כי החקיקה תיגמר בעילת הסבירות.

צילום: אבי אוחיון, ויקיפדיה

דולר גבוה משמעותי בתקופה זו במיוחד לאלו שיוצאים לחופשות קיץ מעבר לים, ומשלמים בדולרים שעולים יותר שקלים. אם דירוג האשראי של ישראל ייפגע כבר עכשיו, הדולר יזנק וגם הריביות על הלוואות מדינת ישראל והחברות המקומיות יקפצו. במילים אחרות – זינוק נוסף בריבית בנק ישראל והשפעה מיידית על המשכנתאות ועל יתר ההלוואות של משקי הבית.

עוד לפני כן, ביום שלישי יפורסם כאמור שיעור מדד המחירים לצרכן לחודש יולי. המדד צפוי להיות נמוך יחסית ליולי שעבר (בחודש יולי 22 עלה המדד בישראל בשיעור שיא של 1.1%), ועל כן בחישוב שנתי תהיה ירידה באינפלציה.
יחד עם זאת, בחודש אוגוסט המדד צפוי לעלות לעומת מדד שלילי בחודש זה בשנה שעברה, כך שהמדד השנתי יחזור לעלות.

לצד המדד יפורסמו מחירי הדירות, שבשל הקיפאון בשוק צפויים לרדת. לעומת זאת, מחירי השכירות ימשיכו ככל הנראה לעלות, מאחר וכל מי שלא יכול להרשות לעצמו לרכוש דירה נאלץ לגור איפשהו, ובחודשי הקיץ שוכרים רבים מחליפים דירה או חותמים על חוזים חדשים שבדרך כלל הופכים ליקרים יותר.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים