אחרי ניצחונם הגדול עם המבנה של ליידי דייויס: החרדים יסמנו גם את בויאר?

ניצחונה של עיריית ירושלים בעתירה להקצאת מבנה ליידי דייויס לטובת הסמינר החרדי לבנות בית יעקב – עלול להיות רק טעימה ראשונה: מרחק קצרצר משם, בין בית וגן החרדית לקרית יובל המתחרדת, שוכן מבנה תיכון בויאר, שייתכן ויקרוץ גם הוא בקרוב לפוליטיקאים החרדים
צילום: מתוך דף הפייסבוק "בויאר", לפי סעיף 27א לחוק זכויות היוצרים

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

בשכונת קרית יובל בירושלים ממשיכה מגמת ההתחרדות ומתגברת ביתר שאת, במסגרת מה שנראה כשלב נוסף בתהליך שהחל בשנים האחרונות.

בשבוע שעבר גם אחרוני המדחיקים והמכחישים כבר לא יכלו להישאר אדישים: בית המשפט העליון קיבל את עתירתה של עיריית ירושלים ובראשה ראש העיר משה ליאון, והחליט לאפשר את העברת מבנה בית הספר הוותיק ליידי דייויס לידי הסמינר החרדי לבנות בית יעקב.

המהלך הזה נתן סטירה לכותרות המקומונים הירושלמים “כל העיר” ו”מיינט ירושלים” מלפני כחודש, שעה שהכריזו על ניצחון לחילונים והפסד לליאון. כך גם לגבי פוליטיקאים שציינו את ההישג, אך בחלוף הדיון בעתירה הבינו במהרה שללא פעולות משמעותיות בשטח בקרב קהלים רלוונטיים, הם לא יוכלו לייצר בירושלים מציאות אחרת.

נדמה כי קריאת המפה הנכונה היא הבנת הדמוגרפיה העירונית. היכן שנפלו בעבר שכונות כגון הגבעה הצרפתית, רמת אשכול ורמות, מתחילה כעת להתקרב לידיים חרדיות גם קרית יובל. נוסף לכל אלו ניתן לציין את שכונת גילה שגם בה מנהלים החילונים מאבקים מול דמוגרפיה שנראית אבודה.

צילום: מתוך פייסבוק התעוררות, לפי סעיף 27א לחוק זכויות היוצרים

כעת, עם סימון ה-וי על מבנה בית הספר ליידי דייויס, נשואות העיניים קילומטר משם, מרחק של דקות נסיעה ספורות ביותר, למבנה התיכון ע”ש מיי בויאר.

ברחוב תורה ועבודה, בתפר שבין שכונת בין וגן החרדית לשכונת קרית יובל המתחרדת, שוכן התיכון הוותיק והיוקרתי. בויאר הוא בית ספר הנמצא בבעלות פרטית, כך שלמעשה איננו מחויב לסור בכלל לדרישות כאלו או אחרות מטעם העירייה, אבל זה במישור הפוליטי. מה לגבי עתידו של בויאר מבחינת הרובד הדמוגרפי?

האם ההגירה השלילית מירושלים, והתחרדותה של קרית יובל, יביאו גם להפיכתו של בויאר למוסד שקטן במספר הכיתות שלו ובמספר תלמידיו? וכשזה יקרה, למה שהחרדים לא יבקשו לעצמם דריסת רגל גם במנה הזה? הרי צרכיהם הדמוגרפיים ההולכים וגדלים בקרית יובל וסביבתה יצדיקו זאת למעשה.

אין מדובר יותר בירושלים החילונית והמסורתית שהפכה את בויאר לבית ספר בעל שם ארצי, ולמוסד שמעודד אינטגרציה בין מצטיינים ירושלמים לתלמידי פנימייה מבריקים שאותרו בכל רחבי הארץ.

כיום, מדובר במוסד ששוכן בלב שכונה מתחרדת, בעיר שרבים מתושביה החילונים, וחלקם גם המסורתיים, כבר נטשו אותה בכל השנים האחרונות. ייתכן שבויאר כמוסד בעל חזון – בכלל צריך לחשוב על העתקת בית הספר לאזור גוש דן.

עם הגידול במספר התלמידים החרדים בירושלים, שחלקם כלל לא יופנו ללימודי ליבה, מה בעצם יקרה בתחום החינוך בעיר בתוך שנים בודדות? מה שקרה עם ליידי דייויס יהיה רק טעימה ראשונה: יידרשו עוד ועוד מוסדות לטובת התלמידים החרדים.

ואם מבנה ליידי דייויס סומן באופן כל כך חזק על ידי העירייה כדי לתת מענה לצרכי סמינר חרדי, אז מדוע לא המבנה של בויאר?
אמת, שוב, בית הספר בויאר נמצא בבעלות פרטית, אך זה עדיין לא אומר שהוא חסין בפני דמוגרפיה. סכנה מרחפת מעל כל מוסד פדגוגי בשכונה מתחרדת. אם לא השנה, אז בשנת הלימודים הבאה אולי. אם לא היום, אז אולי מחר. ואם לא מחר, אז מחרתיים.

*****
קראו עוד:

לא יעזור, קרית יובל תתחרד בסוף: עיריית ירושלים ערערה בנושא ליידי דייויס

אלף פסטיבלים בירושלים לא יסתירו את האמת: גם קרית יובל מתחרדת

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים