בית המשפט העליון מבהיר פעם נוספת: בהיעדר חקיקה ברורה יכנסו השופטים בנעלי המחוקק

בית המשפט העליון שינה השבוע הלכה של למעלה מ-60 שנה וקבע: במקום לחייב אדם לפצל את תביעתו לשניים כשמדובר בסמכויות של ערכאות שונות – בית משפט המחוזי מוסמך לדון גם בסעדים כספיים הנלווים לתביעת מקרקעין
בית המשפט העליון. צילום: מתוך ויקיפדיה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

חוק בתי המשפט מחלק את הנושאים בהם יכולה לדון כל אחת מהערכאות, מתי תביעה תוגש לבית משפט השלום ומתי למחוזי.
בתחום האזרחי נקבע כי לבתי משפט השלום יש סמכות לדון בין היתר בתביעות חזקה או שימוש במקרקעין או בחלוקתם או חלוקת השימוש בהן ובענייני חזקה או שימוש במיטלטלין (ללא קשר לשווי נושא התביעה). יתר הנושאים, חכירה לדורות ועוד נושאים הנוגעים למקרקעין יתבררו בבתי המשפט המחוזיים.

חלוקת הסמכויות ביחד עם חלוקת הסכומים האזרחיים בהן יכולה לדון כל אחת מהערכאות הובילה לפסק דין עקריש במסגרתו נקבע בבית המשפט העליון, לפני 60 שנים, כי במידה ומוגשת תביעה במקרקעין לבית המשפט המחוזי (כי זו סמכותו) ונתבע סעד נוסף שהוא בסמכות בית משפט השלום, יש חובה לפצל את התביעה ולהגיש שתי תביעות נפרדות, לנהל שני הליכים נפרדים, האחד במחוזי והשני בשלום.

במהלך השנים הרחיבו בתי המשפט הלכה זו גם לנושאים אזרחיים נוספים על אף ביקורת נוקבת שלהם כי הדבר מסרבל ומאריך את ההליכים ואף גורם לפסיקות סותרות. למרות בקשות חוזרות ונשנות של בתי המשפט למחוקק לתקן את הליקויים, הוא “לא מצא שעת כושר לתקן את הדבר כאשר חוקק את חוק בתי המשפט” – כפי שכתבה שופטת בית המשפט העליון גילה כנפי-שטייניץ בפסק הדין בשבוע שעבר.

גם נשיא בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר, מתח ביקורת וציין כי אחת הסיבות לחוסר היעילות של בתי המשפט אל מול עומס התיקים היא החובה לפצל את הסעדים: “על כן מן הראוי שהמחוקק ייתן את דעתו למכשלה הנובעת מן ההפרדה הקיימת בסמכויות כדי לשקול הסרתה”.

משחלפו השנים, שישה עשורים, ובהיעדר היענות של המחוקק, צמצם בית המשפט העליון את ההלכה ויצר חקיקה פסיקתית נוספת. השופטת כנפי-שטייניץ, אליה הצטרפו השופטים יצחק עמית ויעל וילנר, קבעו כי בית המשפט המחוזי מוסמך לדון גם בסעדים כספיים בסכום המסור לסמכות בית משפט שלום, במידה ואלו נלווים לתביעה במקרקעין אשר נתונה לסמכות ביהמ”ש המחוזי.

“לא פעם ולא פעמיים קראתי למחוקק לתקן את החוק ולפטור אותנו מעולה של הלכת עקריש. חברתי, השופטת כנפי-שטייניץ השכילה בפסק דינה להראות כי אין צורך להמתין ל’חמורו של משיח’ עד אשר ייענה המחוקק ויתקן את החוק”, כתב השופט עמית בפסק הדין.

***

בתמונה: שני מזרחי

הכותבת שני מזרחי היא בעלים של משרד אסטרטגיה ויחסי ציבור, עו”ד בהשכלה.

***********
קראו גם:

תקדימים משפטיים: האם הפרופיל הפיקטיבי שפתחתם ברשת החברתית חושף אתכם?

300 אלף שקל בגין שיתוף בפייסבוק: גיא פלג תובע עובדת באוניברסיטה העברית

תביעת הדיבה התקבלה, חילי טרופר יפוצה במיליון שקל ע”י פעיל ימין: חלק מהסכום יועבר לתרומה?

 

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים