לשלום פלטמן ז”ל זה כבר לא יעזור: מישהו ייקח אחריות על מניעת התאונה הבאה?

שלום פלטמן ז”ל, טכנאי המזגנים מירושלים שנהרג השבוע בתאונת עבודה, הוא חלק משרשרת טראגית קשה. מי לוקח אחריות על מניעת האסון הבא?
צילומים: לפי סעיף 27א לחוק זכויות היוצרים

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

שלום פלטמן ז”ל, רק בן 39 במותו, תושב ירושלים, נהרג השבוע בתאונה במסגרת עבודתו כטכנאי מזגנים. הוא ההרוג ה-54 מתחילת השנה כתוצאה מתאונות עבודה.

פלטמן התחשמל במהלך תיקון תקלה במזגנים באולם אירועים במושב נוה אילן הסמוך לירושלים. מדובר בטכנאי המזגנים השלישי שנהרג במהלך עבודתו בתוך פחות משבועיים, השני כתוצאה מהתחשמלות.

אנשי איחוד הצלה שהגיעו למקום מצאו אותו שרוע לצד המזגן, מחוסר דופק והכרה. כל ניסיונות ההחייאה לא צלחו.

המשטרה מסרה בתגובה לאירוע הקשה כי “מחקירה ראשונית שערכו שוטרי מחוז ירושלים שהוזעקו למקום עלה כי בשעות הערב הוזמן העובד, טכנאי מזגנים, אל אולם האירועים בשל תקלה. לקראת חצות, התעורר חשדם של עובדי המקום לאחר שלא הבחינו בעזיבתו על אף שציוד העבודה נותר שם והחלו סריקות אחריו עד שאותר שרוע על הרצפה לאחר שעל פי החשד התחשמל. גורמי רפואה שהוזעקו למקום נאלצו לקבוע את מותו. דיווח על המקרה הועבר לגורמי חקירה במשרד העבודה וחקירת נסיבות המקרה נמשכת”.

אלא שב”קבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה”  לא מוכנים לעבור על התאונה הטראגית בהשלמה ומעלים את הטענה שלפיה התאונות כגון זו, “התרחשו על רקע התמהמהות משרד העבודה מקידום הצעת החוק להסדרת עיסוקם של טכנאי מזגנים, אשר תבטיח מתן הכשרה נאותה לרבות הכשרת בטיחות ופיקוח נאות על אופן פעולתם. פלטמן ז”ל התחשמל במהלך עבודתו על תקרת האולם לתיקון תקלה במערכת המיזוג. וככל הנראה חלף זמן עד שאותר כשהוא מחוסר הכרה, ולצוותי מד”א לא נותר אלא לקבוע את מותו”.

אלרועי זוארץ, מומחה בתחום החשמל, כתב אתמול, שישי בבוקר, כי “כחלק מעבודתי אני ‘מרצה’ ללימודי חשמל לחשמלאים מוסמכים והנדסאים מתורת חשמל ועד סדנאות מעשיות ובדגש שכל סטונדט שיוצא תחת ידי יהיה הכי מוכן לשטח והכי טוב.
“היום לצערי הרב איבדתי סטודנט. שלום פלטמן ז”ל. טכנאי מיזוג מהטובים בירושלים שהתחשמל למוות בזמן העבודה. שלום היה בחור חרוץ מבריק. היו מקרים שהוא התקשר וביקש ממני לבוא ולהוריד חשמל או לחבר חשמל כי אסור לו ועדיין אין לו רישיון. הוא היה סופר זהיר, איש משכמו ומעלה.
“חברים יקרים, הגיע הזמן שהמודעות בנושא החשמל תעלה, הגיע הזמן שאנשים יעריכו את המקצוע שלנו. חשמל הוא לא משחק, בטיחות בחשמל היא לא משחק”.

כל חקיקה שתסדיר את עבודתם של טכנאים, תוך הבטחת מימון מיגונם, ונעילת אזורים שבהם הם פועלים – תוכל לצמצם את מאזן תאונות העבודה. כל חקיקה שתאפשר את תנאיהם של עובדי בניין ותעשייה, תסייע במניעת התאונה הבאה. האם מישהו ייקח אחריות על מניעת האסון הבא?

*********
קראו גם:

פרסום ראשון: נעצר אביו של המחבל שרצח את אור אשכר – הבית שהפך לאולם חתונות ייהרס הפעם כמו שצריך?

האוטובוס דרס את הנוסע שירד ממנו: התאונה הקטלנית במחלף חמד

אנשים טובים באמצע הדרך: זה מה שקרה כשאם חד הורית לארבעה ילדים נותרה עם מקרר ריק

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים