עַל הַמַּדָּפִים צָפִים סְפָרִים: מדור הספרות השבועי

היכרות שבועית עם ספרים מעניינים במגוון הסוגות: שירה, פרוזה, עיון וילדים. והפעם: הרמוניה בטבע, כָּל שֶׁלָּמַדְתִּי, לִמְחֹק זֵר פִּרְאִי, בין בחירה לקורבן, איטה,  Keys- לראות קצת אחרת, מילים בונות תמונה, הפרפר והפר והדג הזה יחיה!       
Keys- לראות קצת אחרת מאת עינת סעדון, צילום: פרטי

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

שירה

הרמוניה בטבע / ד”ר אסתר קאפח

השירים בספר מבטאים את ההרמוניה האלוהית בעולם המנוגדת לאופי המִשתַנֶּה של הטבע האנושי, ומצליחים לפקוח את העיניים של מי שקורא אותו בכל הנוגע לחיבור לטבע מזוויות שונות, כשהצילומים המופיעים בספר מוסיפות לחוויית הקריאה.

כך כותבת פרופ’ נורית גוברין על השירים בספר: “מצא חן בעיניי מאוד. ארץ ישראל על הטבע והנוף שלה נוכחת כמעט בכל שיר. אהבתי את שירי ה’סירה’, המיצגים ניגודים: הדוקר והפוצע מצד אחד והמגן ונותן מחסה מן הצד השני. סמל לחיים בכלל ובארץ ישראל בפרט. בשירי הנופים והטבע יש שילוב של תנ”ך, היסטוריה, מסורת ואקטואליה. שילוב מבורך וחשוב”.

ד”ר אסתר קאפח היא סופרת, משוררת, חברת אגודת הסופרים העבריים, חוקרת, בעלת תואר Ph.D בחינוך מאוניברסיטת בר-אילן. היא השתתפה בכנסים בינלאומיים ופרסמה מאמרים אקדמיים רבים. ספריה: “רבנית וכלה בשליחות המדינה” תשע”ה, 2015. “צוּר מִשְׁכָּנִי” תשע”ח, 2018. הספר זכה לתעודת הוקרה בתחרות פרס ז’בוטינסקי לספרות ולמחקר לשנת תשע”ט – 2019. “זכוכית מגדלת” תש”פ, 2020. “ילדת ביכורים”, רומן היסטורי, יצא לאור בשנת תשפ”א, 2021.

הוצאת סטימצקי, 96 עמודים, 59 שקל.

הרמוניה בטבע מאת ד”ר אסתר קאפח, צילום: הוצאת סטימצקי

****

כָּל שֶׁלָּמַדְתִּי, לִמְחֹק זֵר פִּרְאִי / איריס שפירא ילון

בשיריה מלקטת המשוררת רגעי חיים קטנים ומבקשת לשהות בהם בנוכחות מלאה; לפתוח חריר לעולם הרגש והחושים; להעניק לכל העולֶה תוקף וביטוי מזוקק. השירים, הכתובים בכנות נשית מרגשת ומתובלים בהומור ובמודעוּת, עוסקים במערכות יחסים, תשוקה, אהבה, מימוש וביטוי עצמי. “פתאום, באמצע החיים, נבעו ממני מאות שירים, המלמדים אותי את עצמי ואת העולם, בהרף רוך מתבונן בתוך עולם תזזיתי”, היא כותבת בכריכת ספרה החדש.

איריס שפירא ילון
היא משוררת המגיעה מהעולם העסקי, סקרנית, המטיילת בין עולמות הנפש, הטבע, החומר והרוח. שיריה הוצגו בביאנלה בוונציה 2022, בתערוכות אומנות בארץ, פורסמו באנתולוגיות, בביטאוני שירה, בכתבי עת וברשת.

המשוררת והסופרת טל איפרגן, עורכת הספר: “פרחי שירים נחשפים שדרשו מקום לצמיחה. ספרה המרהיב הוא זֵר צבעוני ומהודק, המזמין את הקורא להריח ולהשיל את העבר מתוך התבוננות מרהיבה ומלמדת ולהוקיר על יפי ההווה ‘כִּנְדִיבוּת הַשֶּׁמֶשׁ, כִּנְדִיבוּת הַמַּיִם’. המשוררת, אשת מערות, יוצאת ללקט תבואה לנפש, שתשמש מזור ושובע גם בעתות צינה. בעקבות עבודת הנפש שדורשת הכתיבה, היא מגלה את עוצמתה ואינה עוד אבודה. אולי רק כך ניתן ‘לִשְׁכֹּךְ בְּכָל הַיֵּשׁ'”.

הוצאה עצמית, 154 עמודים. 60 שקל.

כָּל שֶׁלָּמַדְתִּי, לִמְחֹק זֵר פִּרְאִי, מאת איריס שפירא ילון, צילום: פרטי


*********

פרוזה

בין בחירה לקורבן / תפארה טירי

ספר ייחודי שמביא זווית נוספת לסיפורים של החיים בהתבסס על 54 פרשות השבוע. הספר מכיל סיפורים מרתקים ומעוררי השראה, פרי יצירתי, שסוחפים את הקורא לטייל במחוזות ועומקים שירגשו את נפשכם ויפתיעו אתכם. הסיפורים תומכים ברעיון מרכזי מכל פרשה ואחרי כל אחד מופיעות תובנות והארות ליישום ביומיום.

מחברת הספר, תפארה טירי לבית משפחת לדאני, גדלה במושב צלפון וכיום מתגוררת ברחובות. היא ילידת מרץ 1973 וחוגגת יובל במעמד השקת הספר. נשואה לאורן ואמא ללינס. בוגרת תואר שני במשפטים ותואר ראשון בלוגיסטיקה וכלכלה. קצינה בשירות מיל’ פעיל שהשתחררה אחרי שירות קבע ארוך ומשמעותי. כיום עוסקת בתחומי התודעה והנפש ליצירת חיים שמחים ומלאי סיפוק והנאה. היא מנטורית מאמנת מנטלית, מנחת קבוצות וסדנאות צחוק ושמחה וסדנאות מדיטציה, תוך מתן כלים מעשיים, עצות ותובנות משנות חיים.

היא מאמינה שכבני אדם ניתנה לנו הזכות לבחירה. “ייתכנו סיבות להתקרבן במציאות החיים, אך התורה מזמינה אותנו לבחור בחיים ואף מעניקה לנו את כל הכלים הנדרשים לחיים מלאי שפע וברכה. אם כל מי שיקרא בספר יתחבר לסיפור אחד, לרעיון מרכזי או לתובנה וזה ישפיע עליו לטובה כך שתהיה לו זכות הבחירה לחיים מאושרים – עשיתי את שלי”.

גלילי הוצאה לאור, 339 עמודים, 89 שקל.


בין בחירה לקורבן מאת תפארה טירי,
צילום: גלילי הוצאה לאור

***

איטה / ד”ר משה מאיר

ברומן זה, בו רב הנסתר על הגלוי, פונה הקורא אל חוויה ייחודית של הכרת עולם הנפש והחיים כפי שהם מצטיירים בסיפורה של הגיבורה הראשית. במבט מפוכח, צורב לעיתים ומרפא חולי, מקדמת איטה, גיבורת הרומן, את התפתחותה שלה תוך שחייה העכשוויים הולכים ונשזרים בעברה ההיסטורי־יהודי.

איטה בת למשפחה חרדית ותיקה חיה בירושלים, שעה שנפשה יוצאת אל מחוזות החיים של משפחתה באירופה של טרום מלחמת־העולם השנייה. ככל שתנועתה אל עבר ההשלמה עם כל שנפשה מבקשת עבורה הולכת וגוברת, כך הופך הסיפור לבעל עומקים ונסתרות. הקורא, המשייט עם איטה במחוזות רחוקים זוכה לחוויה שלמה וייחודית, מסע רב תהפוכות ומעשים.  הרומן, פרי עטו של פילוסוף ומשורר, משלח את הקוראים בו אל עולם גדוש צבעוניות וקסם, ראליה ומטא־ראליה הדרים בו בכפיפה אחת.

ד”ר משה מאיר הוא סופר, משורר, מחנך, חוקר מחשבת ישראל והוגה דעות ישראלי. מתגורר בירושלים, עמית מחקר במכון שלום הרטמן, מלמד הגות יהודית מודרנית באוניברסיטה העברית בירושלים ומנחה סדנה בהגות יהודית במכון ון ליר. מאיר מפרסם מאמרים בנושאי הגות בעיתון “מקור ראשון” ובכתב העת “דעות”, בו הוא מכהן גם כחבר מערכת. בעבר לימד גם בבתי הספר תיכון הרטמן, תיכון הימלפרב ופלך בירושלים.

הוצאת בית עקד ספרים, 251 עמודים, 89 שקל.

איטה מאת ד”ר משה מאיר, צילום: בית עקד ספרים

******

עיון

 Keys
– לראות קצת אחרת / עינת סעדון

בעידן החדש, התמודדות עם אתגרים בסביבה משתנה בכל רגע היא לא מיומנות חשובה אלא קריטית. הבשורה הטובה היא שניתן ללמוד מיומנות זו ולסגל אותה בעזרת ראיית דברים מנקודת מבט קצת אחרת, כי בכל פעם אנו חווים מחדש את הרגע בו עלינו להחליט איזה מפתח להוציא מהכיס כדי לגרום לדברים לקרות.

הספר מכיל פילוסופיה מעשית של החיים וכולל חמישה אלמנטים עיקריים: חוויות וסיפור, תובנות מתוך התבוננות על הסיפור, שירים שנכתבו בתוך הסיפור, מפתחות שגובשו מהסיפור וכלים יישומים שעוצבו ללקוחות. השילוב של כל אלו מאפשר לקוראים ליהנות מחוויית קריאה מלאה המאפשרת לכם להפליג למסע בעולם המחשבות.

הספר כתוב ב”סגנון מעגלי”, דבר המאפשר לקוראים לראות כיצד אותם הדברים נראים אחרת בפרספקטיבה של זמן וגם אפשרות לראות את אותם הדברים שאתם רגילים לראות, רק קצת אחרת וכך לקבל השראה לפעולה.

עינת סעדון, EMBA, היא בעלים של Keywe Training ומפתחת שיטת Make it Happen – Mih לפריצת גבולות החשיבה תוך הנעה מידית לפעולה. יזמית ושותפה פעילה בדירקטוריון+, תוכנית ייחודית לניהול הזדמנויות וקבלת החלטות. היא מעבירה אימון וליווי אישי ו/או עסקי, הרצאות מרתקות ומותאמות, קורסים וסדנאות, ייעוץ עסקי ממוקד גיבוש וניהול אסטרטגיות וייעוץ ארגוני לשיפור תהליכים ולהתייעלות אישית וארגונית.

הוצאה עצמית, 143 עמודים, 80 שקל.

Keys- לראות קצת אחרת מאת עינת סעדון, צילום: פרטי

***

מילים בונות תמונה / ד”ר אסיה שרון

בתיבת המשאלות של רבים מאתנו טמונה המשאלה להבין תכנים של טקסטים עיוניים בקלות ובמהירות. הטכנולוגיה הדיגיטלית הרגילה אותנו להיות אדונים עריצים: להמטיר פקודות ולצפות לביצוען המיידי. כמה היינו רוצים לראות תמונה שלמה של הטקסט עוד בראשית הקריאה, ושהתכנים ייספגו בראשנו ויעמדו לרשותנו בכל עת שנזדקק להם.

ספר זה מציג ממצאי מחקרים מרתקים, המלמדים אותנו מה משפיע על הקוראים ומה לעשות כדי לכתוב טוב יותר. הפסיכולוג של הכתיבה רונלד קלוג (Kellogg) מציין כי כתיבה היא אחת המיומנויות הקוגניטיביות המורכבות ביותר ונדרשות כ-30 שנה של אימון והשקעה על מנת לרכוש בה מומחיות. על צורך זה מבקש הספר לענות, והוא עושה זאת בהצלחה מרובה. בניגוד לספרים קודמים על כתיבה בישראל, שנכתבו בשנות ה-80 וה-90 של המאה ה-20, הספר הנוכחי מופנה לקוראים במאה ה-21 ומשקף את החיים בעולם הדיגיטלי. הספר מציג דוגמאות חיות, עכשוויות ואותנטיות של כותבים, עורכים ומורים ודוגמאות של מבנים שונים של ספרים, ומתייחס להיבטים הקוגניטיביים וההתנהגותיים ואף הרגשיים של הכתיבה.

ד”ר אסיה שרון היא הבעלים של הוצאת אסיף ומרכז הכתיבה והעריכה של אסיף (כתיבה עיונית וכתיבה יוצרת, עריכה לשונית וספרותית), לשעבר ראש מרכז אוריינות אקדמית דיגיטלית במכללת לוינסקי לחינוך. היא מעבירה סדנאות לעריכה לשונית ומומחית בכתיבה אקדמית, אוריינות אקדמית, הטקסט העיוני, הוראת כתיבת טקסטים עיוניים, הוראת אוריינות אקדמית, הוראת עריכה לשונית, עבודות חקר ועוד.

הוצאה אסיף, 143 עמודים, 94 שקל.

מילים בונות תמונה מאת ד”ר אסיה שרון, צילום: הוצאת אסיף

******

ילדים

הפרפר והפר / ארנולד איחייב, איורים: דיאנה שמעון

יוֹם אֶחָד נָעִים וְחַם
רָעָה בָּאָחוּ פָּר
,
לְפֶתַע עַל אַפּוֹ הָרָם
הִתְיַשֵּב לוֹ פַּרְפַּר
.
הַפָּר לְרֶגַע הִתְבַּלְבֵּל
,
הִבִּיט עַל הֶחָצוּף מְעַט
,
“וּמִי כְּבוֹדוֹ”? הַפָּר שוֹאֵל
“אֱמוֹר לִי אֶת שִמְךָ מִיָּד
“!

הספר מצליח להעביר באמצעות דיאלוג מעניין וקולח סיפור חיים מרתק על פָּר גְּבַרְתָּן, מֶלֶךְ מְעוּטָר, שֶרָמַס שְדוֹת מִרְעֶה רַבִּים, עָבַר רְפָתוֹת וְהָיָה הַשַּר שֶל הַפָּרִים וּמַלְכָּן שֶל הַפָּרוֹת, ועל פַּרְפַּר, זְנַב סְנוּנִית, נָאֶה וּמְיוּחָד, שֶעָבַר שִינּוּי יוֹתֵר מִפַּעַם אַחַת.

מחבר הספר הוא אומן של מלים, מגלף, משייף, מקציע ומעבד אותן לכלל יצירה מקורית. הספר מכיל תובנות חשובות: חשוב להשתמש במוח והרבה פחות בכוח, להתנהג בנימוס כאשר משוחחים עם אחרים ולנצל כל דקה בחיים כדי להכיר את העולם הנפלא שסביבנו.

בספר משולבים איורים אומנותיים ומקוריים פרי ידה של דיאנה שמעון. ארנולד איחייב הוציא לאור את ספר הילדים “סוֹד הַמַּפְתֵּחַ וַהֲכִי גָּדוֹל זֶה לִהְיוֹת קָטָן” (“גלילי הוצאה לאור”) ושלושה ספרים בשפה הרוסית.

גלילי הוצאה לאור, 24 עמודים, 65 שקל.

הפרפר והפר מאת ארנולד איחייב, צילום: גלילי הוצאה לאור

***

הדג הזה יחיה! / ברוריה רבינוביץ’, איורים: מיכל אברסין

ספר חינוכי על אהבת דגי זהב ועל השמחה והעצב המלווים את החיים, המלווה באיורים התואמים את הטקסט ומעוררים הזדהות עם הנושא ועם הדמויות בספר. סבתא אוהבת את כולם, ובעיקר את נכדיה, וגם יש לה אקווריום עם שלושה דגי זהב, שהיא מקיימת איתם קשר של חיבה ואהבה.

סבתא משתדלת לחיות בשמחה, למרות שבתוך תוכה קיים עצב מתמיד וזיכרון בתה דסי, שנפטרה מזמן בהיותה בגיל 19 ממחלת הסרטן. דסי היתה ילדה זהב, ובהווה דגי הזהב מצליחים לספק לסבתא סיבה לחייך, והיא חשה שדסי ממשיכה לחיות דרך השמחה שלה. היא בחרה להמשיך בחיים למרות האובדן הקשה, והיה מצאה נחמה בגידול הדגים והנכדים.

סבתא משתפת את מבשר, הנכד הדובר בגוף ראשון בסיפור, בזיכרונות על בתה שנפטרה ובאהבתה אל דגי הזהב שלה. שניהם חווים צער כשהם מבחינים בדג זהב אחד ששכב על צידו, דג שמת, וסבתא מנסה להחיות אותו ומדברת אליו.

הספר כתוב בשפה יפה, קולחת ונעימה התורמת לחוויה הרגשית של הילד, והוא מאפשר בדרך מקסימה להעביר לילד הקטן את חווית החיים שיכולים להסתיים במוות. בסוף הספר יש נקודות למחשבה ושיח עם הילדים בעזרת שאלות מנחות, המאפשרות להורים לדון עם הקורא הצעיר על השלמה והתמודדות עם מצבי כישלון בחיים.

הוצאה עצמית, 24 עמודים, 65 שקל.

הדג הזה יחיה! מאת ברוריה רבינוביץ’, צילום: פרטי

****

שיר השבוע

מְלַקֶּטֶת הַבַּקְבּוּקִים / יהורם גלילי

בֵּין דּוּכְנֵי אַשְׁלָיוֹת וְרֵיחַ מְתַקְתַּק
יָד רוֹעֶדֶת וּמְקֻמֶּטֶת מְחַטֶּטֶת
בָּאַשְׁפָּה, שׁוֹלֶפֶת בַּקְבּוּק
פְּלַסְטִיק בְּ-30 אֲגוֹרוֹת
כְּדֵי לְהַשְׂבִּיעַ אֶת רַעֲבוֹנָהּ.

יָד מְחֻמֶּמֶת בִּמְעִיל שׁוֹלֶפֶת
פְּלַסְטִיק מֻזְהָב מֵאַרְנָק תּוֹפֵחַ,
מְיַשֶּׁרֶת קְמָטִים וְקִפּוּלִים
עַל חֻלְצָה בְּ-100 שֶׁקֶל,
מַשְׂבִּיעָה אֶת רַעֲבוֹנָהּ.

בְּחַלּוֹן רַאֲוָה נוֹצֶצֶת בָּבוּאָה
שְׁקוּפָה כְּשַׂקִּית נַיְלוֹן,
עֲמוּסַת בְּגָדִים עִם תַּג מְחִיר.
קְשִׁישָׁה מַשְׁפִּילָה מַבָּט לַתַּחְתִּית,
מְחַפֶּשֶׂת בַּפַּח אֶת שְׁאֵרִיּוֹת כְּבוֹדָהּ.

*****

יהורם גלילי, צילום: פרטי

הכותב, יהורם גלילי, הוא סופר, משורר, עורך ספרותי ולשוני ומוציא לאור. ספר השירים שלו “פוטו מלחמה” זכה במענק כספי מאקו”ם, ושיריו פורסמו בעיתונים ובכתבי עת ספרותיים ומוצגים בתערוכות רבות ברחבי הארץ. בימים אלו עובד על ספרי השירה “גלי חלומותי” ו”מוזיאון אורבני”.

https://galilicom.co.il/,
טל’: 054-4585609

*******
קראו גם:

עַל הַמַּדָּפִים צָפִים סְפָרִים: מדור הספרות השבועי

גבעת התנ”ך – קירחת ופורחת. טיול בירושלים

תערוכת הפיסול, “בתנועה מתמדת”: למעלה מ-100 אמנים ומעצבים

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים