סיכום אוגוסט בבורסה הישראלית: ירידות שערים ומחזורי מסחר נמוכים

למרות נתוני מאקרו כלכליים חיוביים, הבורסה בישראל עדיין לא מתרוממת. נראה שכולם מחכים להתפתחויות בגזרה הפוליטית
צילום: רויטרס

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

המסחר בבורסה המקומית הסתכם בחודש אוגוסט בירידות שערים במרבית מדדי המניות המובילים, בדומה למגמה בבורסות מובילות בעולם.

מדדי ת”א-35 ות”א-90 ירדו באוגוסט בכ-1.5-2 אחוז. מדדי ת”א-קלינטק ומדד ת”א-מניב חו”ל ירדו בכ-13 ו-7 אחוז בהתאמה. מנגד, בלטו בעליות שערים מדד ת”א-ביומד שעלה בכ-3 אחוז, ומדד ת”א נפט וגז שעלה החודש בכ-1.5 אחוז. מדד זה ממשיך להוביל מתחילת השנה עם תשואה של כ-34 אחוזים.

החודש נרשמה ירידה משמעותית במחזורים. אמנם בכל שנה חודשי הקיץ נחשבים ל”חלשים”, אלא שהשנה המחזור היומי בשוק המניות, כולל קרנות סל, הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל באוגוסט, נמוך בכ-16 אחוז מהמחזור בחודשים ינואר-יולי 2023.

החודש נרשמה למסחר חברת מניות חדשה – חברת פז בית זיקוק אשדוד, שפוצלה מהחברה הבורסאית “פז נפט” בדרך של חלוקת מניות כדיבידנד בעין ורישומן למסחר בתל-אביב. פז בית זיקוק אשדוד, החברה החמישית המתווספת השנה לשוק המניות, הינה הבעלים של בית הזיקוק באשדוד, המייבא נפט ומייצר תזקיקי נפט וחשמל. מניות החברה התווספו למדדי ת”א-90, ת”א-125, ות”א-תשתיות אנרגיה, החל עם תחילת המסחר בהן ביום ה-30.8.2023.

נתוני מאקרו כלכליים שהתפרסמו בחודש החולף היו חיוביים, וביניהם: ירידה בשיעור האינפלציה בדומה למגמה הכלל עולמית; שיעור צמיחה חיובי וגבוה יחסית; התוצר המקומי הגולמי לנפש עלה ב-1.1% בחישוב שנתי; שיעור אבטלה נמוך; וחברת הדירוג הבינלאומית Fitch אישררה ביום שני ה-14 באוגוסט את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A+ והותירה גם את תחזית הדירוג “יציבה” ללא שינוי. יחד עם זאת, Fitch ציינה בדו”ח הדירוג כי לתהליך הרפורמה המשפטית עלולה להיות השפעה שלילית על דירוג האשראי של ישראל.

מתוך העמוד הרשמי

מנגד, מעיבים על המסחר בת”א הגורמים הבאים:
גל האזהרות לגבי השלכות הרפורמה המשפטית על המשק ע”י חברות הדירוג הבינלאומיות וע”י בנקי ההשקעות נמשך: החודש הצטרפו סיטי בנק ובנק ישראל שפרסם את דו”ח היציבות הפיננסית לסיכום המחצית הראשונה של שנת 2023 ובו העלה את רמת סיכון המאקרו כלכלית של המשק מרמה בינונית-נמוכה לרמה בינונית-גבוהה.

המשך התחזקות הדולר ביחס לשקל: בהשפעת אי הוודאות סביב הרפורמה המשפטית והסטת השקעות לחו”ל, נמשכת התחזקות הדולר התורמת להתייקרות היבוא ומהווה רוח גבית לאינפלציה במשק. שער הדולר התחזק בכ-1% ביחס לשקל באוגוסט והגיע לשער של כ-3.81 שקל – הגבוה ביותר זה יותר משלוש שנים.

המשך ירידה בהכנסות המדינה ממיסים המעידה על האטה בפעילות במשק: מנתוני האוצר עולה כי בסיכום 12 החודשים המסתיימים ביולי 2023 נרשם גירעון ממשלתי בסך כ-18.3 מיליארד שקל המהווה כ-1.0% מהתוצר, זאת לעומת עודף תקציבי בשיעור של כ-0.6% מהתוצר בכל שנת 2022.

המשך ירידה במחירי הדיור המעידה על האטה בפעילות במשק: מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי מחירי הדירות בחודשים מאי-יוני 2023 – ירדו ב- 0.2% לעומת החודשיים הקודמים, וקצב ההתייקרות השנתי ירד ל-5.2% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, זאת לאחר שעלו בשיעור שנתי של כ-7.6% בחודשיים הקודמים.

המסחר בשוקי העולם וגם בת”א התנהל על רקע פרסום דו”חות כספיים לרבעון השני של 2023 ע”י החברות, והושפע לשלילה מהורדת דירוג האשראי של ארה”ב ע”י חברת דירוג האשראי הבינלאומית Fitch מהדירוג הגבוה ביותר AAA לדירוג AA+.

כמו כן, נמשכת העלאת הריבית בשווקים. הבנק המרכזי באנגליה (BOE) העלה באוגוסט את הריבית בפעם החמישית השנה ברבע אחוז ל-5.25% – לשיעור הגבוה ביותר בבריטניה מאז שנת 2008, זאת לאחר שבחודש הקודם הועלתה הריבית בארה”ב וגם בגוש האירו ברבע אחוז.

בכנס השנתי של נגידי הבנקים המרכזיים שהתקיים לקראת סוף החודש בארה”ב, אמר יו”ר הפד כי במידת הצורך תימשך העלאת הריבית עד להורדת האינפלציה השנתית מכ-3.2% כיום לרף המקסימום שעומד על כ-2%. בעקבות זאת, מתגברת הדריכות בתל-אביב לקראת עדכון הריבית ע”י בנק ישראל מחר (שני ה-4 בספטמבר).

יצוין כי בסין, בניגוד למגמת העלאת הריבית בארה”ב ובאירופה, נמשכת ההאטה בצריכה והעמקת משבר הנדל”ן. בעקבות זאת הוריד הבנק המרכזי בסין את ריבית הפריים לשנה מ-3.55% ל-3.45% – רמת שפל היסטורי בסין.

בינתיים, הציבור הישראלי המשיך להזרים באוגוסט כ-3.8 מיליארד שקלים נטו לקרנות הכספיות, בהמשך לרכישות בסך כ-32.6 מיליארד שקל בחודשים ינואר-יולי 2023. בהקשר זה יצוין כי בנק ישראל מכר לציבור מק”מ בסכום של כ-13 מיליארד שקל נטו באוגוסט, בהמשך למכירות בסך כ-102 מיליארד שקל בחודשים ינואר-יולי השנה. יתרות המק”מ שבידי הציבור הגיעו לשיא של כ-305.9 מיליארד שקל.

*****
קראו עוד:

מה נגיד? המינוי שצפוי להיות בעל השפעה אדירה על כלכלת ישראל

הכסף שלכם נשחק בעובר ושב? הכירו את הקרן הכספית

– שוק הנדל”ן בישראל: הקשר בין גובה הריבית לסיבה שמחירי הדירות צפויים להמשיך לרדת

 

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים