מתחם די סיטי במישור אדומים תחת מתקפה: “משפחות לא מסיימות את החודש, אז לקנות שם?”

מתחם העיצוב והתעשייה די סיטי במישור אדומים סופג באחרונה הערות קשות למדי ואולי אף מביכות על הקושי להביא מבקרים. מהן הסיבות?
צילום: דוד מורגנשטרן

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

מתחם העיצוב והתעשייה די סיטי באזור מישור אדומים, במיקום שלעיתים מכנים אותו “סמוך לירושלים”, צובר באחרונה מומנטום פחות חיובי, עם הערות מביכות למדי על קושי להביא קהלים.

לפני שבוע למשל, בסוף חודש אוגוסט, ביקרה שם מגישת התוכנית “הכל כלול” ב“רשת 13”, סיון כהן, שכתבה כך בדף הפייסבוק שלה:
“‘ונציה בישראל’ רק איפה האנשים?
“‏התגלגלתי למתחם שנקרא די סיטי, ליד מעלה אדומים. ‏שווק כ’פחות משעה ממרכז הארץ’. ‏השקיעו בו עפ”י פרסומים חצי מיליארד שקל.
“‏כמה חבל לראות אותו שומם לחלוטין מאדם. ‏מתחם רפאים”.

כהן אף צירפה צילום שבו נראה המתחם שומם, והיא לא לבד.

השבוע פורסמה באתר “דה מרקר” כתבה על מתחם די סיטי מאת העיתונאית קים לגזיאל, תחת הכותרת: “‘חור נידח במדבר’ שסגור בשבת: מתחם העיצוב במישור אדומים לא מתרומם”.

בכותרת המשנה נכתב כי “די סיטי נפתח בקול תרועה ב-2021 כדי לשמש עוגן כלכלי מזרחית לירושלים. היזם, שבנה בגבעת זאב, רכש את הקרקע במחיר מציאה – וקיווה להסיט ביקושים מהבירה. אך מיקום לא נגיש, איום ביטחוני וסגירה בשבת מרחיקים את הקונים מהמתחם, שנבנה בהשקעה של חצי מיליארד שקל”.

אז מה אכן קורה במתחם די סיטי שהבטיח רבות רק לפני כשנתיים עם פתיחתו, כולל טרדה שהציקה לאנשי מסחר באזור התעשייה תלפיות ובקניונים בירושלים?

עושה רושם שכפי שמתואר ההחלטה שלא לפעול בימי שבת אכן עושה את שלה, ומונעת ממשפחות רבות להפוך את הנסיעה לדי סיטי לבילוי של שבת. דוגמאות הפוכות לא חסרות, ובראשן מתחם ביל”ו, במרחק של כ-45 דקות נסיעה מירושלים, או אזורי הנמל בתל אביב.

יתרה על כך, גם המצב הביטחוני הרעוע בישראל, לא מוסיף. הנסיעה לאזור מישור אדומים איננה נתפסת בפסיכולוגיה של הצרכן כ”טיול נחמד בפארק”.
מי שאיננו חווה את ירושלים באופן יומיומי או את מעלה אדומים, נוטה לעתים לחוש חוסר בביטחון אישי באזורים כגון כביש הגישה לכיוון מישור אדומים, ודאי אם נוסיף לכך שיקול של נסיעה ברכב עם ילדים.

ולפני כל אלה, ייתכן כי מדובר בכיס המצומצם של הצרכנים. יוקר המחייה בישראל כנראה איננו מתאים במיוחד בתקופה זו למתחם ענק שמצפה לארח עוד ועוד ועוד מבקרים שיבואו ויערכו קניות של פרטי עיצוב וריהוט.

“נהיה יקר לחיות פה, בכל אזורי הבילוי והקניות בארץ, חוץ מכמובן כמה מוקדים בהם יש את העשירון עם הכסף.
עצוב”, מציינת אחת המגיבות ברשתות החברתיות.

אחרת מוסיפה כי “אנשים בעלי משפחות לא מסיימים את החודש אז לקנות שם במתחם? זה נחשב כבר למותרות..”.

“בביקורי האחרון בארץ הייתי שם עם הנכדה שלי ואכן המקום מדהים ביופיו, אבל כמעט ריק והמעט שבא לבקר לא נכנס לחנויות רק מסתכל ויוצא”, מתארת מגיבה שלישית, אחת מיני רבים מאוד.

מתחם די סיטי אכן מושקע מאוד, מרהיב ביופיו ובחזותו, עם ירידה לפרטים בעיצוב המקום, נראה כמו המקומות היוקרתיים והנאים ביותר בחו”ל.

אז מה בכל זאת מעורר קושי?
ובכן, ניתן לסכם כך: אם חשבתם לפתוח עסק ובמקרה הרעיון שלכם זה מתחם ענק לעיצוב ותעשייה, ששוכן מעבר לקו הירוק, באזור שבאחרונה עולה לכותרות סביב עימותים על חאן אל אחמר וכן ירי במעלה אדומים, ובנוסף אתם חושבים לסגור בשבתות בצהריים – אז אולי זו לא בדיוק התקופה הכי מתאימה ללכת על זה.

*******

קראו עוד:

– האם סאגת חאן אל-אחמר מתעוררת שוב? צפו בסרטון

בואו נדבר דוגרי – זה הקמפיין להוצאת ערבים ממעלה אדומים
 
השר בן גביר קיים סיור בגבעת הצרפתית ובפסגת זאב: זו הבטחתו לתושבים

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים