עַל הַמַּדָּפִים צָפִים סְפָרִים: מדור הספרות השבועי

היכרות שבועית עם ספרים מעניינים במגוון הסוגות: שירה, פרוזה, עיון וילדים. והפעם: מי יבין איך לגשת אל הלב שלי, זכוכית מגדלת, שקר הנכבה, מגן דוד ומלחמת גוג ומגוג, מחול התודעה והנפש, התבונה המחדשת, סוד המפתח והכי גדול זה להיות קטן ומשלושה יוצא אחר
התבונה המחדשת - פילוסופיה בית מדרשית מאת ד"ר משה מאיר, צילום: בית עקד ספרים

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

שירה

מי יבין איך לגשת אל הלב שלי / מרגלית ידור צרפתי

רגיש ועדין הוא ליבי,
נשבר לא פעם ולא פעמיים.
הוא שונה משאר הלבבות,
יש לו פעימות והפרעות.
ובקצב שלו
עליות וירידות לא מסודרות.

מהשיר “מי יבין איך לגשת אל הלב שלי?

ספר שירה ראשון של המשוררת מרגלית ידור צרפתי מוסיף למדף השירה הישראלית הצעירה קול רענן המתייחד בישירותו, בכנותו ובהומור העצמי שלו. קול שמסוגל עדיין להביע שמחה אמיתית, אך אינו משתתק גם בתחנות היותר קשות של החיים.

בכריכה האחורית של ספרה נכתב: “המילה כאב, כאב הלב, מופיעה רבות בכתיבה, אך למרות זאת שומרת על מידה של אופטימיות, מקרבת אותנו אל הזולת ומאפשרת לנו לסלוח לעצמנו ולאחרים. כך אנחנו נרפאים”.

בתחילת ספרה כותבת מרגלית, שעבדה במשך שנים כגננת במשרד החינוך ולימדה ילדים רבים על משוררים וסופרים מתוך אהבתה האישית לספרים: “הייתי צריכה למצוא בליבי חמלה כלפי אנשים שונים שהיו בחיי. חיבקתי את כל השברים, עד שהם התאחו והפכו לדבר חדש, סיפור, שיח או שיר, וכך נרפאתי דרך הכתיבה”.

הוצאה עצמית, 58 עמודים, 71 שקל.

מי יבין איך לגשת אל הלב שלי מאת מרגלית ידור צרפתי, צילום: פרטי

***

זכוכית מגדלת / ד”ר אסתר קאפח

גְּדִילָן נוֹגֵד אֶרֶס
קוֹצוֹ נוֹשֵׁק וֶרֶד
אֶגְדֹּר בּוֹ גָּדֵר חַיָּה
לִתְמֹךְ כָּבֵד חוֹלֶה.

הספר פורס את העבר ואת רגעי ההוויה בהגדלה ושוזר תובנות בהתאמה למהלכי חיים בארבעה קובצי שירה ובחמישה סיפורים. לאורך הספר מופיעים צילומי טבע שצילמה הסופרת המשלימים את השירים שמופיעים לידם.

ד”ר אסתר קאפח היא סופרת, משוררת, חוקרת, בעלת תואר Ph.D. בחינוך מאוניברסיטת בר-אילן.
“ספריה הם פן חשוב בהכרת פני הספרות העברית, בתהליך חיפוש הזהות של כולנו. הם מוסיפים אור חדש לאותו מסע של עיצוב הזהות והמסע הזה אכן שובה לב, מסע של אמת השזור בהומור וכאב”, כותב על ספרה המשורר הרצל חקק, לשעבר יושב ראש אגודת הסופרות והסופרים העברים.

“שירתה של אסתר קאפח נוגעת בכל צירי היצירה השירית האמונית היהודית לאורך הדורות ובכך קולה הייחודי וגדולתה המעניינת מאוד”, כותב המשורר והסופר ראובן שבת, בעליו של פורטל הספרות “בכיוון הרוח”.
הסופרת גאולה חמילבסקי מוסיפה: “אסתר מלווה את אמריה בצבע ובמכחול, מה שמעניק לכתיבתה לא רק יופי, אלא גם שלמות”.

הוצאת סטימצקי, 121 עמודים. 69 שקל.

 

זכוכית מגדלת מאת ד”ר אסתר קאפח, צילום: הוצאת סטימצקי

********

פרוזה

שקר הנכבה / פרופ’ דב בהט

רומן דיסטופי העוסק למעשה במציאות אפשרית, אולי מבעיתה ואולי הגיונית בחלקה, שבה מובא פתרון נחרץ וברור לשאלת הקשר המורכב מאוד הקיים בארץ ישראל ובישראל בין יהודים לערבים (מוסלמים בעיקר).

הסופר בחר בדרך מקורית מאוד לתאר מציאות שחלקה העיקרי אכן שריר ועובדתי במציאות הישראלית בת ימנו, שבה מתקיימים אלו בצד אלו – חוסר וודאות וחוסר ביטחון בנוגע ליחסם האמיתי של הערבים המוסלמים כלפי ישראל שהיא כבר למעלה משבעים שנה מדינתם, והצורך הטבעי למצוא פתרון הולם לכך. בהט שוזר בסיפור עלילות משנה מרתקות על יחסים רומנטיים בין גבר יהודי לאישה ערביה ועל סוכני ריגול מסתוריים, על פטריוטים ישראלים הששים אלי קרב צודק, בד בבד עם חיבור קשיח בעובדות היסטוריות מהעבר ומימנו.

התמונה הכוללת מציגה אכן מציאות קשה ובעייתית, אך מבקשת להציע פתח אפשרי לשינוי. כזה שעל פי הספר מצטייר כעגום, מאיים ומסוכן.

רומן זה, בשפתו הריאליסטית בתיאוריו הצבעוניים ובשיבוץ העובדות, משקף יצירה, בדיונית אמנם, אבל נוגעת באופן בלתי אמצעי, בחיי כולנו, כאן בארץ ובמדינת היהודים היחידה והבלבדית בעולם כולו.

דב בהט, סופר ומשורר, יליד חיפה (1935). פרופסור לגיאולוגיה ומדעי הסביבה. תוצאות עבודות המחקר שלו, המאמרים והספרים שכתב בתחום מהווים אבן דרך עולמית במדע הגיאולוגיה בעולם כולו. כיהן כדיקן הפקולטה למדע הטבע וכרקטור באוניברסיטת בן גוריון. במקביל לעבודתו האקדמית עסק במדע שימושי שכלל פיתוח מערכת טכנולוגית עבור ״רפאל״, לשימושו של חיל האויר בשנות ה-70. בכך נמנה בין חלוצי ההי טק הישראלי.

ארגמן מיטב, 161 עמודים, 65 שקל.

שקר הנכבה מאת פרופ’ דב בהט, צילום: ארגמן מיטב

***

מגן דוד ומלחמת גוג ומגוג / יוסי שושני

הרב יוסף אליהו חולם חלום נבואי על מלחמת גוג ומגוג והתערבות אלוהית מופלאה. משה רואה חיזיון בשמי הלילה – שבעה גופים שמיימים המפיצים אורות כחולים זוהרים, מופיעים מתוך החשיכה.

הוא עומד נפעם ונרגש לנוכח המראה. מה שאינו יודע הוא שאורות אלה הם בעלי מסר לעתיד, הקרוב מאוד לבוא וכן בעלי השלכות דרמטיות בלתי ייאמנו על גורל האנושות כולה. שניהם אינם מודעים אחד לחזיונו של השני ואינם מנחשים שיהיו עדים לאירוע שמיימי מדהים אשר יתרחש בירושלים.

במבוא של הספר מגלה הסופר כי המקורות של ספר זה הם שלושה: אסונות טבע, תהליכים ואירועים בארץ ובעולם; חלום שנחלם פעמיים ונבואות מהתנ”ך בנושא אחרית הימים ומלחמת גוג ומגוג. הוא שילב בספר אלמנטים של דימיון, ואך הביא ציטוטים פסוקים מהתנ”ך המתייחסים למלחמת גוג ומגוג ולאחרית הימים. הספר נכתב בלשון עבר, כאשר המספר מתאר את השלבים השונים של מלחמת גוג ומגוג, את מה שקדם לה, וכן מביא תיאור של המלחמה ומה שקרה לאחריה.

סטימצקי, 80 עמודים, 76 שקל.

 

מגן דוד ומלחמת גוג ומגוג מאת יוסי שושני, צילום: הוצאת סטימצקי

******

עיון

מחול התודעה והנפש / נטע ענבר סבן

ספר זה, שקיבל את ברכתו של נשיא המדינה יצחק הרצוג ומבוקש על ידי פסיכולוגים, פסיכיאטרים ומטפלים שונים, מיועד לכל מי שמעוניין להוציא את המיטב מעצמו ,לעבור שלב נוסף של התפתחות בחיים, להקשיב לתוכנה הייחודי של נפשנו ולממשה.

בספר ניתן ללמוד כיצד ניתן לעשות זאת, איך עובד מוחנו, מדוע אנו נתקעים בתבניות חשיבה המשפיעות על חיינו ומהי הדרך לשנותן: בתוכנו, בזוגיות, בהורות, בקריירה וגם בתהליכים לאומיים, חברתיים ופוליטיים. בספר ניתן דגש למקום היסוד הנשי והתפתחותו כמו גם לתהליכי קבלת החלטות בקרב.

לכל אורכו מחולל הספר את מחול ההתפתחות, נע בתנועה ספירלית קדימה ואחורה, החוצה ופנימה ומציג שינויים בזמן, ברעיונות ובהיסטוריה של אנשים ושל חברות אנושיות. הוא מביא תיאוריות פסיכולוגיות, פיזיקליות, חברתיות וכלכליות וגם כאלה הנוגעות לתקשורת המונים ולהתפתחות שעברנו כעם ישראל.

בספר מוצגים סיפורים אישיים מרתקים הממחישים את תהליכי ההתפתחות שלנו, את הקשיים שאנו עוברים וגם את ההתגברות עליהם, והוא משמש מודל למציאת הדרכים לממש את עצמנו ולפתור מצוקות חיים שאנו נתקלים בהן.
נטע ענבר סבן
היא פסיכולוגית קלינית למעלה מ-35 שנים ומטפלת משפחתית וזוגית, מחברת הספר “פסיפס אנושי – מבט פסיכולוגי על הגוונים המרכיבים את עם ישראל” (צמרת הוצאה לאור). שיטות הטיפול שלה נסמכות על תיאוריות פסיכואנליטיות ובראשן התיאוריות של פרויד ושל יונג, על תיאוריות משפחתיות וחברתיות, כמו גם על טכניקות קוגניטיביות-התנהגותיות.

גלילי הוצאה לאור, 469 עמודים, 89 שקל.

מחול התודעה והנפש מאת נטע ענבר סבן, צילום: גלילי הוצאה לאור

***
התבונה המחדשת / ד”ר משה מאיר

ספר זה שייך למסורת הטוענת שיש פילוסופיה יהודית, המהווה פגישה בין הפילוסופיה ובין מקורות היהדות, כשכל אחד מהענפים תורם למשנהו תרומה ייחודית.

הספר מציע תשובה חדשנית ומהפכנית לשאלה: מהי תרומתם של מקורות היהדות לפילוסופיה? מקורות היהדות לא תורמים תוכן מסוים לפילוסופיה, ואפילו לא תבנית יסוד – כפי שחשב הפילוסוף הרמן כהן. מקורות היהדות – לא כתבי הקודש אלא משנת החכמים – תורמים שיטת חשיבה ייחודית, הנבדלת מהשיטה המדעית הנגזרת מהפילוסופיה. שתי השיטות – המדעית והבית מדרשית – משלימות זו את זו ותורמות אחת לשנייה. השיטה הבית מדרשית עוברת הפשטה, ומיושמת בתחומי חשיבה שונים, וכך נוצר תחום חדשנות חדש.

ד”ר משה מאיר, בוגר ישיבה וד”ר לפילוסופיה יהודית, הוא סופר, משורר, מחנך, חוקר מחשבת ישראל והוגה דעות ישראלי. מתגורר בירושלים, עמית מחקר במכון שלום הרטמן, מלמד הגות יהודית מודרנית באוניברסיטה העברית בירושלים ומנחה סדנה בהגות יהודית במכון ון ליר. הוא יצר שיטת חשיבה קבוצתית, שיטת ‘אפרכסת’, שהיא הפשטה של שיטת החשיבה הבית מדרשית הקדומה. עם שיטה זו הוא עובד עם אנשי מדע, ביטחון, רפואה עסקים וחינוך.

הספר מציג את שאלת היסוד של הפילוסופיה היהודית, שאלת היחס בין הפילוסופיה ומקורות היהדות, מציג את פתרון הפילוסופים היהודים לדורותיהם, ואף מציע את פתרונו ובונה את שיטתו התיאורטית והיישומית. בכך משתנה תמונת הפילוסופיה היהודית העכשווית והעתידית.

בית עקד ספרים, 223 עמודים, 96 שקל.

 

התבונה המחדשת – פילוסופיה בית מדרשית מאת ד”ר משה מאיר, צילום: בית עקד ספרים

******

ילדים

סוד המפתח והכי גדול זה להיות קטן / ארנולד איחייב, איורים:
ילנה סקרפיצ’נקו

יֵש בְּיָדַיי פְּרִיטִים מִבְחָר לְיוֹם הוּלַּדְתְּךָ, וּמָה שֶמִּתּוֹכָם
תִּבְחַר, כָּךְ יִהְיֶה הוּא גּוׄרָלְךָ
.
בְּכוֹחַ, כֶּסֶף וְסַמְכוּת תַּנְהִיג גְּדוֹלִים מִמְּךָ, בְּיָד אַחֶרֶת, אִם
תִּבְחַר, תַּבְדִּיל בֵּין טוֹב לְרַע
,
תִּהְיֶה נָבוֹן, בַּעַל חוֹכְמָה”.

הילד מוֹש מקבל בחלומו לאחר חגיגת יום ההולדת את האפשרות לבחור בחירה כל כך גורלית. באיזו אפשרות הוא יבחר וכיצד תשפיע בחירתו על עתידו ועל עתידם של אנשים אחרים? ומדוע, כְּכָל שֶגְּדֵלִים הַגְּדוֹלִים, הֵם מִתְנַהֲגִים כְּמו קְטַנִּים בְּמֶשֶךְ הַשָּנִים, וְנִרְאִים לִפְעָמִים כְּמוֹ לֵיצָנִים? מַהִי הַסִּיבָּה לְכָךָ, שֶכַּאֲשֶר אֲנַחְנוּ גְּדֵלִים וּמִתְבַּגְּרִים, בְּרֶגַע אֶחָד מְסוּיָּם לַיַּלְדוּת שוּב חוׄזְרִים?

שני הסיפורים בספר מצליחים להעביר בצורה חווייתית לילדים וגם להורים תובנות חכמות ומעשיות: לבחור בתבונה, לנצל היטב את הזמן, לפתוח לאושר את הדלת, לשמור על התמימות ולא למהר להיות גדולים. באמצעות סיפורים מקוריים, שחיבר הסופר בכישרון רב, שעלילתם נעה בין חלום למציאות ומלווים בציורים מרהיבים, שאיירה הציירת ילנה סקריפצ’נקו במהלך סגרי הקורונה.

ארנולד איחייב הוא אומן של מלים, מגלף, משייף, מקציע ומעבד אותן לכלל יצירה חדשה. הוא עלה לארץ מאוקראינה בשנת 1995 והוציא לאור ברוסיה שלושה ספרים: “שלושה צדדים של הרוח”, “הסיפורים של אבא ו“הכוורת”. לאחרונה הוציא לאור את ספר הילדים “הפרפר והפר” (גלילי הוצאה לאור).

גלילי הוצאה לאור, 52 עמודים, 85 שקל.

סוד המפתח והכי גדול זה להיות קטן מאת ארנולד איחייב, צילום: גלילי הוצאה לאור

***

משלושה יוצא אחד / איילת מור, איורים: בועז גבאי

בגינה
בלב שכונה
שבה מקננות ציפורים,
ביום סתו בהיר
אחר הצהריים,
פתאום,
בין ענפי עץ צפצפה
זהוב עלים,
שלוש ציפורי שמים
שחורות כנפיים
זימרו וצייצו.

משחק הוא חלק בלתי נפרד מעולמם של ילדים; באמצעותו הם מפתחים את דמיונם, מביעים את עולמם ומייצרים תקשורת עם חברים. אך מה קורה כשבמשחק מתגלים חילוקי דעות ואי הסכמות?
הספר ממחיש בחן רב את הדינמיקה בין החברים בעת משחק, ומציג כלים לגישור תוך התמודדות עם רגשות שונים המתעוררים תוך כדי משחק.

מחברת הספר, איילת מור, היא אשת חינוך מנוסה, בעלת תואר שני בחינוך מיוחד ומאמנת בפיתוח תהליכי חשיבה ותהליכי שינוי במעגלי החיים, בדגש על פיתוח מיומנויות חברתיות ושיפורן.

הוצאת אוריון, 24 עמודים, 78 שקל.


משלושה יוצא אחד מאת איילת מור, צילום: אוריון

******

שיר השבוע

מֶטָמוֺרְפוֺזָה / יהורם גלילי

בּוֹקֵעַ בְּמַקוֹרִי קְלִפַּת רֶחֶם,

מַשִּׁיל בַּחוֹל נֶשֵּׁל יַבְשוּשִי,

מְגַדֵּד נוֹצוֹת מֵעוֹר שַׁמְנוּנִי,

מְנַעֵר קַשְׂקַשֵׂי דָּג

מִשַּׂעֲרוֹתַי הַמַּכְסִיפוֹת,

מַשִּׁיר אֶת זִימַי

עִם כָּל טִפַּת אֲוִיר,

פּוֹשֵׁט שִׁרְיוֹן צָב מַכְבִּיד

מֵעַצְמוֹתַי הַמְּרַחֲפוֹת,

מֵמֵס אֶת דַּרְכִּי מִבַּעַד

לִפְקַעַת חֲלוֹמוֹתַי,

 

מְרַחֵף כְּגֹלֶם שֶלְּפֶתַע

מַצְמִיחַ כְּנָפַיִם.

 

******

יהורם גלילי, צילום: פרטי

הכותב, יהורם גלילי, הוא סופר, משורר, עורך ספרותי ולשוני ומוציא לאור. ספר השירים שלו “פוטו מלחמה” זכה במענק כספי מאקו”ם, ושיריו פורסמו בעיתונים ובכתבי עת ספרותיים ומוצגים בתערוכות רבות ברחבי הארץ. בימים אלו עובד על ספרי השירה “גלי חלומותי” ו”מוזיאון אורבני”.

https://galilicom.co.il/,
טל’: 054-4585609

*******
קראו מדורי ספרות נוספים:

עַל הַמַּדָּפִים צָפִים סְפָרִים: מדור הספרות השבועי

עַל הַמַּדָּפִים צָפִים סְפָרִים: מדור הספרות השבועי

נשות התנ”ך: עכשיו בספר אמנות חדש של הצלמת דיקלה לאור

 

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים