עידן של פירוק וריחוק: הקרע בין חרדים לחילונים יורגש היטב בבחירות המוניציפליות 2023

ברשויות המקומיות היו בעבר חוקים אחרים ונכרתו בריתות ושיתופי פעולה בין נציגי החרדים עם יריבים אידיאולוגים מרים, אבל בבחירות המוניציפליות שיבואו אווירת הקרע והשסע בעם תורגש היטב
צילומים: יורו 100

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

לפני שלושה עשורים נושל מכל סמכויותיו מי שסומן כמנהיגו הבא של הציבור החרדי, הלא הוא הרב חיים גריינימן.
גריינימן עמד בראש קהילה חרדית גדולה, המונה מוסדות חינוך וישיבות למכביר, ונמנה עם גדולי התורה הליטאים. בשלהי שנות השבעים סבר הרב גריינימן, שהמפלגה החרדית אגודת ישראל צריכה לשתף פעולה עם פא”י (פועלי אגודת ישראל) בבחירות המוניציפליות בבני ברק.

פא”י היתה מפלגה חרדית מתונה, שדרשה להעמיד במרכז המצע של אגודת ישראל את בניין ארץ ישראל ולהרחיב את שיתוף הפעולה בינה לבין התנועה הציונית. למרות התנגדותו העקרונית לתפיסתה של פא”י, הרב גריינימן סבר לתומו כי שיתוף פעולה במישור המקומי אינו דומה לשיתוף פעולה במישור הארצי.

הרב גריינימן גם הכיר אישית את מועמד פא”י בבני ברק, שמואל וינברג, שהיה אז ראש העירייה. לדעתו, וינברג היה מועמד ראוי שביכולתו להתמודד בהצלחה בכוחות עצמו, בלי קשר לזהות המפלגה שתתמוך בו. הרב שך לא חס על גדול התורה, שבסך הכל הציע פתרון הגיוני שנועד לאחד את הסיעות החרדיות ברשויות המקומיות וכך לשפר את יכולתן להתמודד נגד המפלגות האחרות.

הרב גריינימן סבר שגוש חרדי חזק יצליח לשמור על האינטרסים של הציבור החרדי באשר הוא, אבל הרב שך לא ייחס כל חשיבות לשיקול זה. הוא ראה בעלייתה של פא”י קלקלה מוסרית ממארת ודאג בראש ובראשונה לשלול ממנה לגיטימציה ציבורית, גם במחיר החלשת הכוח הפוליטי של מפלגתו.

מספרים שברחוב רב אסי 8 בבני ברק, שם התגורר הרב גריינימן, השתרכו תורים ארוכים מהמדרכה עד דלת ביתו. מאות שיחרו לפתחו בבקשת עצה או ברכה. לאחר שהתגלע השבר בינו לבין הרב שך התקצרו מאוד התורים. רק תלמידיו המסורים, ששמרו לו אמונים עד מותו, המשיכו לפקוד את ביתו.

שנים אחרי אותה פרשה יורשיו וממשיכי דרכו של הרב שך נאמנים לקו שלא מעניק לגיטימציה למי שמחזיקים בתפיסת עולמם שקוראת תגר על השקפתם ואורח חייהם הנבדל של החרדים. אם ברשויות המקומיות היו חוקים אחרים ונכרתו בריתות ושיתופי פעולה בין נציגי החרדים עם יריבים אידיאולוגים מרים, הרי שבבחירות המוניציפליות שיבואו אווירת הקרע והשסע בעם תורגש היטב גם במסדרונות העירייה.

** הכותב דוד זולדן הוא עיתונאי, סופר וחבר הוועדה לשוויון בנטל – מתוך הספר: “החרדים החדשים”

******
קראו גם:

בג”ץ נתן – בג”ץ חייב לקחת: לפסול את ביטול הסבירות ואת חוק הנבצרות

בין שקמה ברסלר לאיציק זרקא: זילות השואה

אחרי ניצחונם הגדול עם המבנה של ליידי דייויס: החרדים יסמנו גם את בויאר?

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים