“פצצה מתקתקת בוושט”: חייה של תינוקת ניצלו בהדסה לאחר שבלעה סוללה

חייה של תינוקת בת שנה ו-3 חודשים ניצלו בהדסה: “בליעת סוללת כפתור עלולה לגרום לנזקים חמורים ולסכנת חיים”, מבהירה ד”ר לירון בירימברג-שוורץ
צילום: דוברות הדסה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

אירוע בליעת סוללה על ידי תינוקת בת שנה ושלושה חודשים הסתיים למרבה המזל בהצלחה בפרוצדורת חירום שבוצעה בהדסה באישון לילה. בכך מנעו הרופאים נזק גדול לתינוקת שהייתה במצב מסכן חיים.

כאשר החלה לילא בת השנה ושלושה חודשים להקיא ללא הפסקה, לא שיער אף אחד במשפחתה שהתינוקת הצליחה להגיע לסוללת כפתור ובלעה אותה. היא המשיכה להקיא במשך יומיים וסבלה מחום גבוה, ופניות חוזרות לרופא המשפחה לא הועילו.

מדובר בסוללת כפתור אשר מצויה בבתים רבים, לפעמים גם במשחקי ילדים ועל כן לילדים ישנה גישה קלה אליה.

“היינו עד עכשיו בחופש הגדול ולכן שהינו הרבה עם הילדים בבית”, מספרת ספה, אמה של התינוקת. “יש לי שלושה ילדים ואני משתדלת להעסיק אותם במרבית היום ונמצאת כל היום לידם. לפני מספר ימים שמתי לב שמשהו לא בסדר עם לילא, היא לא שתתה את בקבוק החלב שלה ומה שכבר היתה שותה, היתה מקיאה.

“היא התחילה להעלות חום ובמשך יומיים חשבנו שיש לה וירוס. כשניגשנו לרופא המשפחה קיבלנו טיפול תרופתי, אבל שמתי לב שהטיפול לא עוזר והמצב שלה מחמיר והתעקשתי להגיע לחדר המיון בהדסה הר הצופים.

“מייד כשהגעתי הצוות הרפואי התחיל לשאול המון שאלות בניסיון להבין למה לילא מקיאה ולמה הטיפול שהיא מקבלת לא עובד. הם שאלו אותי אם היא בלעה משהו ואני אמרתי שלא, לילא איתי כל היום ואני בן אדם מאוד אחראי. לא חשבתי שיכול להיות מצב שהיא הכניסה משהו לפה מבלי שראיתי. הם בכל זאת ביקשו שנעשה ללילא צילום כדי להיות בטוחים. התשובות לא איחרו לבוא והבנתי שלילא בלעה בטרייה שמסכנת את החיים שלה”.

ד”ר אפרת אמיתי, רופאה בכירה במחלקה לרפואה דחופה בילדים בבית החולים הדסה הר הצופים: “לילא הגיעה לבית החולים עם תלונות של הקאות וחום. ברפואה דחופה עם ילדים אנחנו צריכים לחשוב על כל התרחישים האפשריים שיכולים להסביר את התסמינים שלפנינו. הבנו מאימה שאין סיפור של בליעת חפץ, אבל התשובות של בדיקות הדם שלה לא תאמו למה שהיא היתה בטוחה שלא התרחש והבנו שאנחנו צריכים לבדוק כיוונים נוספים.

“אנחנו יודעים שלעיתים ילדים מצליחים לחמוק מעייני הוריהם, וגם כמה שניות בלבד מספיקות כדי לבלוע חפצים, ולכן לקחנו את לילא לצילום רנטגן .

“מאותו הרגע הבנו שאנחנו במצב חירום, ראינו השתקפות של חפץ עגול בוושט העליונה והסימנים שאנחנו יודעים לזהות הצביעו על כך שזו סוללה.

“יצרנו קשר מיידית עם ד”ר לירון בירימברג-שוורץ שהיתה כוננית גסטרואנטרולוגיה ילדים באותו הערב והיא איששה לנו את החששות שאכן מדובר בסוללת כפתור. במקרה של סוללה בוושט צריך להוציאה בהקדם האפשרי כיוון שנזק משמעותי עלול להיגרם תוך זמן קצר. ידענו שלילא כבר יומיים מקיאה והסיבוכים עלולים להיות קשים”.

צילום: דוברות הדסה. לילא, אמה ספה, ד”ר שטרן וד”ר בירימברג-שוורץ

לילא הובהלה בשעה שתיים עשרה בלילה לפרוצדורת חירום בהדסה עין כרם בה השתתפו ד”ר שגית שטרן, מומחית אף אוזן גרון, ד”ר לירון בירימברג-שוורץ, מומחית בגסטרואנטרולוגיה ילדים והמנהלת הרפואית של מרכז האורגנואידים בהדסה וד”ר נרמין עבדאלקאדר, מתמחה ברפואת אף אוזן גרון שהיו מוכנות לתרחיש המורכב ביותר.

“סוללות כפתור נראות אולי קטנות ותמימות, אבל הן פצצה מתקתקת”, מסבירה ד”ר בירימברג-שוורץ. “המטען האנרגטי, החומרים שמשתחררים מהסוללה והלחץ המקומי שנוצר, עלולים לגרום לנזק חמור לרירית הוושט ולכיבים.

“ככל שהסוללה נותרת בוושט יותר זמן, ישנה סכנה שייווצר חור בוושט (פרפורצייה) ובמקרים נדירים ייתכנו אף סיבוכים מסכני חיים כולל פגיעה בכלי הדם הסמוכים. בליעת סוללת כפתור היא מצב חירום ויש לגשת מיד לחדר המיון להוצאתה ללא דיחוי.

“לילא הגיעה לאחר שהסוללה היתה תקועה בוושט ככל הנראה כיומיים ולכן התכוננו בחדר הניתוח לתרחישים הגרועים ביותר, כולל תרחיש בו כבר נוצר חור בוושט, ולכן נקראו לחדר הניתוח כירורג כללי וכירורג לב חזה.

“ד”ר שטרן עבדה בזהירות רבה והצליחה להוציא את הסוללה, ומיד לאחר מכן הערכתי את חומרת הנזק לוושט ווידאתי שאין סיבוכים מיידיים נראים לעין כולל דימום. זיהינו נזק נמקי מפושט לרירית הוושט אשר נוצר בעקבות שהיית הסוללה שם למשך זמן ארוך, ואילו היתה נשארת שם עוד מספר שעות הנזק היה עלול להיות חמור עוד יותר עם השלכות מסכנות חיים.

“לשמחתנו ההתאוששות של לילא היתה מהירה והיא שוחררה לאחר אשפוז של שבועיים, במהלכם וידאנו שלא מתפתחים סיבוכים נוספים ושהיא מצליחה לשתות. לצערנו, יש עדיין סיכוי גבוה מאוד שלילא תפתח בעתיד היצרות בוושט, מה שיקשה עליה לבלוע וידרוש פרוצדורות חוזרות להרחבה, ואנחנו נמשיך לעקוב אחריה באופן צמוד”.

לסיום מוסיפה ד”ר בירימברג-שוורץ: “אנחנו קוראים לכל ההורים לוודא כי לילדים אין גישה כלל לסוללות כפתור. הסוללות נמצאות בפנסים קטנים, בטבעות מהבהבות, במכוניות קטנות ובמשחקים וחפצים רבים אחרים בבית. במידה וילדכם בלע סוללה עליכם לגשת איתו לחדר המיון במהירות האפשרית”.

********
קראו גם: 

– יילד תינוקת בתחנת דלק והמשיך לעבודתו בהדסה: ואיך היתה הנסיעה שלכם הבוקר לעבודה?

– חוקרים בהדסה: נמצא טיפול יעיל לתופעת הגרד הקשה בחולי סרטן

– הלב נפעם במחלקת היולדות בהדסה: טליה והרופא שנרתם להצלתה מסרטן, חיברו קצוות מרגשים

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים