די להתייפייפות: קולנוע סמדר, שהפך לקלישאה של פוליטיקאים, צריך להיסגר

למה בעצם צריך לחפש דרך לסבסד את המשך פעילותו של קולנוע סמדר במסגרת מה שהפך לקלישאה של פוליטיקאים? אם בעידן הנוכחי אין לו ביקוש, אז זוהי דרך הטבע – הגיע זמנו להיסגר. לחיי הפנאי בירושלים, ובמיוחד בשבתות, ראוי לדאוג בדרכים אחרות
צילום: מתוך ויקיפדיה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

אין לזלזל במקום שיש לקולנוע סמדר בסנטימנט הירושלמי. יש היסטוריה מאחוריו, הוא ליווה רבים מהירושלמים במשך שלבים שונים בחייהם – נעורים, בגרות, רווקות וזוגיות, לימודים, בילויים.

מה שהוקם בשנת 1928 תחת השם קולנוע אוריינט, הפך עם השנים לסמל ירושלמי בשם קולנוע סמדר, שאותו הציעה אלמונית במסגרת תחרות לבחירת השם שנערכה אי אז בימי קום המדינה.

ירושלים של העידן הנוכחי היא שונה לחלוטין. רוב הזוגות שיצאו לדייטים ראשונים בסמדר והתרפקו על “עוגת סמדר” בבית הקפה, כלל אינם מתגוררים כיום בירושלים. תמצאו אותם באזור גוש דן, אולי במודיעין הסמוכה לכאן. החילונים שנותרו בירושלים ומשוועים לפעילויות מרעננות נפש במהלך כל סופ”ש, אינם מציפים את סמדר, ועובדה כי המודל העסקי הנוכחי שלו איננו מחזיק מעמד כדי להמשיך לקיימו ברווחה.

מסביב יש מספיק היצע בתחום. מתחם יס פלאנט הסמוך לסמדר, פועל אף הוא בשישי ובשבת, ומנגד, במשך השבוע מעניק מתחם הסינמה סיטי מענה לרבים. כמה עוד יכול סמדר לחיות על הסנטימנט הירושלמי? אם אדיסון הפך למיתולוגיה של אספנים, אז גם סמדר יכול.

בואו לא נהיה צבועים: כמה מכם צפו בשנה האחרונה בסרט בסמדר? לפי התוצאות העסקיות, רק מעטים מכם פקדו את הקולנוע ההיסטורי ברחוב לויד ג’ורג’, מה שאומר שעל פי דרך הטבע – הקולנוע הזה עשה את שלו.

כעת מגיעים פוליטיקאים, ערב הבחירות המקומיות בירושלים 2023, ומחליטים “לדאוג שסמדר לא ייסגר”. אליהם מצטרפת חלק מהתקשורת המקומית בירושלים ומנסה להביע כנראה איזושהי ערכיות דרך הדגשת החשיבות כביכול של הצלת סמדר. מדוע זה כל כך חשוב?

מה שבאמת חשוב זה לשמור על החיים החילוניים בירושלים – על ההיצע, על בתי הקפה שיישארו פתוחים, הברים, המסעדות, על מי שרוצים ויכולים לעבוד ולארח קהל. יש בירושלים עסקים קיימים שצריך לטפח אותם, לפרגן להם על האומץ לפתוח בסופי שבוע, לוותר על כשרויות ושנות ולתת מענה לתושבי העיר החילונים. אלה שיש להם מודל עסקי – לא אלה שאין להם, או שנקלעים לקשיים מדי כמה שנים, כגון קולנוע סמדר.  זה אמנם מצער, אך אלו החיים, וסמלים רבים נעלמו מערים רבות בעולם.

לכל תקופה יש את מוקדי העניין שלה. ומה שחשוב זה שהפוליטיקאים “נושאי הבשורה החילונית בירושלים”, יפסיקו להיאבק למען קלישאות ויחלו לדאוג לצרכים האמיתיים של הציבור החילוני.

******
קראו גם: 

– סגן ראש העיר קינג הולך עם האמת שלו עד הסוף: ברים ומרכולים בירושלים יסגרו בשבתות?

– בדרך לרעידת אדמה? החרדים שוקלים להריץ מועמד מול משה ליאון

פיטמאסטר ירושלים – זה הסיפור הקרניבורי שכולם עפים עליו

 

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים