לאחר נפילה מקרית בבית, עידן היה על סף שיתוק: זה הניתוח שהציל אותו

נפילה כמעט אגבית בבית הסתיימה עבור עידן בן זנו, בן 38, בחבלת חוט שדרה, בהשתתקות הידיים והרגליים ובניתוח חירום בהדסה עין כרם, שבזכותו חזר לתפקד: “אני חי, הולך, משתמש בידיים, ושום דבר מזה לא מובן מאליו”
צילום: דוברות הדסה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

זה היה ערב שגרתי למדי, בסיומו הלך עידן בן זנו לישון, כאשר רעייתו לצדו. כשהתעורר כדי לגשת לשירותים, לא תאר לעצמו את המשכו המטלטל של הלילה שהנסיבות שלו יובילו לניתוח חירום בהדסה שיציל אותו משיתוק.

“באמצע הלילה קמתי לשירותים, לא עניין חריג או יוצא דופן”, הוא מספר. “הרגשתי סחרחורת מאוד חזקה, ובשירותים כבר ראיתי שחור בעיניים. הצלחתי לקרוא לאשתי גלית, שהיתה ממש במקרה ערה, כי כשקמתי נגעתי לה ברגל בלי לשים לב. זה בעצם מה שהציל פה את המצב כי מסתבר שהיא מייד ניגשה אליי.

“בשלב הבא אני מוצא את עצמי בתוך שלולית של דם, אחרי שאיבדתי את ההכרה וגלית מעליי, מנסה להעיר אותי ומעודדת אותי לקום.
“נפלתי עם הידיים קדימה והן ננעלו מתחת לכל הגוף ועוד כשמשני הצדדים תוחם אותי המשקוף של הדלת. אני מנסה להזיז את הגוף, ואין תחושה. לא בידיים ולא ברגליים.
“זה היה סופר מוזר. הרגשה שלא חוויתי. בשלב הזה עוד לא נלחצתי אבל בפירוש לא יכולתי לזוז.

“גלית חילצה לי את הידיים והצליחה לגרור אותי מעט, ואחרי כמה דקות חזרה קצת מהתחושה ברגליים. הידיים נשארו משותקות ולקח זמן עד שפינו אותי לבית החולים כי המצב היה מורכב”.

עידן, בן 38, עוסק בהפקת אירועי בלונים לארגונים ומוסדות.
בשלב הזה של הלילה הוא הבין שמצבו לא פשוט. “כשהגעתי להדסה עין כרם התחלתי להפנים שהסתבכתי, אבל הרגשתי שאלוהים אוהב אותי. הצוות הגיע והקיף אותי ודבר ראשון תפר את הגולגולת שנפתחה מהנפילה.

“לאחר שהתלוננתי על כאב וחולשה וגם תחושת שיתוק בידי וברגלי, הגיע ד”ר מוחמד שהואן, אורתופד מומחה בניתוחי עמוד שדרה, וקלט את המצב ואת מה שעובר עליי. הוא הפנה אותי במהירות לבדיקות הדמיה וכשיצאתי מה-MRI, כבר התחילו להכין אותי לניתוח”.

ד”ר אוהד עינב, מומחה בכירורגיה אורתופדית עם התמחות על בניתוחי עמוד שידרה מורכבים, טראומה של עמוד שידרה וניתוחי עמוד שידרה ניווני, שהוזעק להשתתף בניתוח, מספר: “עידן פונה אלינו עם זעזוע מוח ועם דיווח על תחושת שיתוק שתקפה אותו שוב ושוב בידיים וברגליים.

“במהלך הפינוי באמבולנס חזרה המוטוריקה ברגליים אך לא בזרועות. הוא הרגיש משותק, לא יכל לפתוח וליישר אצבעות ולא להפעיל תנועות בשורש כף יד ובמרפק.

“בדיקת CT צוואר הראתה היצרות עמוד שדרה צווארי בחוליות העליונות, וכשבוצעה גם בדיקת MRI הוא אובחן עם פגיעת חוט שידרה סביב אותן חוליות ונפיחות בחוט השדרה.

“בהחלטת מנהל היחידה ד”ר ג’וש שרודר, הוחלט כי הניתוח יבוצע על ידי שני מנתחים בכירים בשל מורכבות הניתוח. הצטרפתי לסייע לד”ר שהואן. יחד עם המרדימים ד”ר ולדיסלאב אוזרקי וד”ר הייתם מסמר ביצענו ניתוח במסגרתו שוחררה תעלת השדרה וקובעו החוליות במקום בו היתה הפגיעה”.

ד”ר שהואן מדגיש כי הזמן הוא מרכיב קריטי במקרים שכאלה. “בהדסה, ביחידת עמוד השדרה, אנו דוגלים בביצוע ניתוח פגיעות חוט שידרה בהקדם האפשרי בכדי לאפשר לחוט השדרה התאוששות מרבית שלאחר הפגיעה. יחד עם המידיות חשובה לנו עבודת הצוות אשר מביאה לתוצאות מקסימליות”.

עידן, שמתאושש לאחר הניתוח בהדסה עין כרם, מביע את התרגשותו מן התוצאות המוצלחות. “רגע לפני שהרדימו אותי, ד”ר שהואן הסביר לי מה הולכים לעשות. הוא היה רגוע ושידר ביטחון, אבל גם הדגיש שזה ניתוח מאוד עדין. החלטתי שאני לא מפחד וסומך על הבנאדם המדהים והמקצועי הזה שעומד מולי, ונרדמתי בלי שום חשש.

“כשהתעוררתי, הודיתי לאלוהים והודיתי למנתחי יחידת הגב ולכל האנשים בחדר הניתוח שהיו חלק ממה שקרה שם. אני חי, אני הולך, אני מזיז את האצבעות ומשתמש בידיים, ושום דבר מזה לא מובן מאליו. יכולתי להיות היום משותק אם המומחים מהדסה לא היו פועלים במהירות ובשיא העדינות והרגישות בחדר הניתוח.

“בכל יום שעובר מחלחלת בי ההבנה שיכולתי להיות במקום אחר לגמרי אם לא הייתי מגיע לכאן”.

עידן, תושב שכונת גילה בירושלים, מנהל כבר כמעט עשור את עסק הבלונים שלו ובימים אלה היה אמור להיות עסוק עד מעל לראש בבניית קשתות בלונים לכבוד חגי תשרי בכל בתי הספר בעיר. “יש לי חמישה ילדים, אני חייב לחזור לעבוד ובעיקר חייב לחזור לשמח אנשים עם הבלונים שלי. זו המהות שלי, אני אדם חי, שמח, מלא עשייה.

“למנתחים ולכל הצוות בהדסה אני לא יודע איך אוכל להודות אי פעם, כי כל מילה תקטן לעומת מה שעשו למעני. החזירו לי את החיים”.

********
קראו גם:

– קיבלה את חייה חזרה: השנה החדשה של לאה בת השנה

– מזל טוב: התינוקת הראשונה בהדסה לשנת תשפ״ד

כובע קרח: הטכנולוגיה החדשה בהדסה שמביאה בשורה למטופלות ומטופלי כימותרפיה

 

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים