בבית הכרם מתחיל ליפול לכולם האסימון: זה עלול להיות דור הילדים החילוני האחרון בשכונה

ההבנה המדאיגה מתחילה לחלחל לתודעת התושבים – אלו כנראה 20 השנים האחרונות של בית הכרם כשכונה פלורליסטית וחילונית: לדור הילדים הנוכחי לא יהיו בעתיד מספיק אופציות בירושלים וההגירה השלילית תקרוץ גם להם בגדול

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

שני נושאים של חיי הקהילה מעלים בימים אלו לכותרות את שכונות בית הכרם בירושלים:
האחד, קמפיין “לא תמחקו אותי”, שהחל ע”י נשים בשכונה בתגובה למחיקת דמויות נשים משלטים ציבוריים.
השני, שילוט שתלתה יו”ר מינהל בית הכרם ובו מעין פרפראזה לשילוט בשכונות חרדיות בירושלים שאוסרות מעבר נשים בלבוש לא צנוע כביכול.

למי שלא שמע: חלק משלטי “לא תמחקו אותי” – נמחקו. וגם השילוט “חפשייה, שוויונית וליברלית”, שתלתה יו”ר המינהל – הוסר באישון ליל.

בית הכרם מתחילה להרגיש את זה מתקרב. את מה? ובכן, את התהליך שעוברת ירושלים.
השכונה היוקרתית וההיסטורית שהוקמה כבר בשנת 1922, מתעוררת כיום לבקרים שבהם היא מפנימה לאט-לאט: השמרנות שמציפה את ירושלים – מגיעה גם אליה. ההתחרדות שתוקפת שכונות בעיר – מסמנת גם אותה. הדמוגרפיה מדברת, וההגירה השלילית צועקת.

בית הכרם היתה עד כה מובלעת מובהקת של ירושלים – דורות של ותיקים חילונים ופלורליסטים גידלו בה את ילדיהם ואלו גידלו את ילדיהם. האם לדור הילדים הנוכחי של בית הכרם יהיה מה לחפש בירושלים בעוד כ-20 שנים למשל? ומנגד, האם אלו 20 השנים האחרונות בבית הכרם עד שדור הילדים הנוכחי יעזוב אותה והשכונה הזו תאבד את צביונה ותצטרף למעוזים אחרים שמרכיבים רשימה של “היו ימים”?

בגבעת הצרפתית למשל היו ימים. 
דורות רבים של נוער בירושלים למדו בתיכון רנה קסין, ששמו יצא לדוגמא כאחד מהתורמים הגדולים לשירות קרבי בצה”ל. גם רמת אשכול ידעה ימים חילוניים יפים. גם רמות. שכונות שהיו ידועות במרכזים הומי אדם למשל בימי כיפור, “מפגשים בצומת”, של רוב בני הנוער ותושבי השכונה – מחזות שכבר לא יחזרו ביום כיפור הקרוב, 2023, ולמעשה נשתכחו ברוב השנים האחרונות.

גם קרית יובל הסמוכה לבית הכרם החלה לחוש במגמה. מעבר מבנה תיכון ליידי דייויס לשירות סמינר חרדי לבנות – הוא רק חלק מהעניין.
לאן הולכת בית הכרם? ובכן, כנראה לאותם מקומות בדיוק.

בית הכרם איננה אוטונומיה על אף שתושביה אולי נהנו לחוש כך במשך שנים. אין ניהול עצמאי, היא כפופה למועצת העיר ירושלים שהולכת ומכניסה יותר ויותר נציגים חרדים, שכרגע הכוח שמאזן אותם הוא הציבור הדתי-לאומי בירושלים. הדתי-לאומי הוא כביכול הגרסה הנוכחית של ירושלים לחילוני.

משפחות רבות בבית הכרם שולחות את ילדיהם ללימודים בתיכונים החילוניים היוקרתיים ובהם ליד האוניברסיטה, בויאר, הגימנסיה וזיו. אולם הנוער הזה יסיים לימודיו ויתגייס לצה”ל. ומה יעשה לאחר מכן?

כדי להמשיך את ימיו ותוכנית חייו בשכונה, דור הילדים הזה יזדקק בעתיד למצוא עבודה שלא באזור תל אביב וגוש דן, יזדקק למצוא מגורים במחיר סביר בירושלים, יזדקק לחיי פנאי חילוניים שירושלים תוכל כביכול להציע ויזדקק לקהילה ירושלמית חילונית מתפתחת ותוססת שתאפשר לו מעגל היכרויות להקמת משפחה וחוגי חברה.

איך לומר – חלומות נעימים.

המלחמות הנוכחיות של בית הכרם אולי עוד יסמנו הצלחות נקודתיות. ייתכן שחלק מהשלטים אכן ישרדו בניגוד לשאר חלקי העיר. הקרב שמתנהל הוא הרואי. הקהילה בשכונה היא לוחמת, אקטיביסטית וראויה לשבח.

אבל גם בית הכרם לא תוכל לבסוף לברוח מהמציאות: אלו כנראה שנות הדור האחרונות שבית הכרם היא “בית הכרם” כפי שהכרנו אותה.

********
קראו גם: 

– זו תמצית הסיפור העצוב של ירושלים: תראו היכן מתמודדת היום עינב בר כהן

– יוזמת ההיפרדות לשתי מדינות: מה יעשו ירושלמיות וירושלמים שלא ירצו לחיות במדינת יהודה?

– אחרי ניצחונם הגדול עם המבנה של ליידי דייויס: החרדים יסמנו גם את בויאר?

סגן ראש העיר קינג הולך עם האמת שלו עד הסוף: ברים ומרכולים בירושלים יסגרו בשבתות?

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים