חשש במקומון “ידיעות ירושלים”: הפיטורים המתוכננים בקבוצת “ידיעות אחרונות” ישפיעו?

על רקע תוכנית הקיצוצים והפיטורים שבה דנה בימים אלו הנהלת קבוצת “ידיעות אחרונות”: חשש במקומון “ידיעות ירושלים” – האם וכיצד יורגשו ההשלכות?
צילום: ד"ר אבישי טייכר, ויקיפדיה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

במקומון “ידיעות ירושלים” עולה בימים אלו חשש על רקע תוכנית הקיצוצים והפיטורים שבה דנה הנהלת קבוצת “ידיעות אחרונות”.

עפ”י התוכנית כ-115 עד 130 עובדים בקבוצה, בהם אנשי תוכן, עיתונאים וגרפיקאים – אמורים להיות מפוטרים עד לסוף שנת 2023, ובכך לאפשר להנהלה את רמת הקיצוצים הנדרשת בעיניה.

עיקר התוכנית כולל איחוד מערכות בין העיתון המודפס “ידיעות אחרונות” לאתר “ynet”, באופן שיגרום לאיחוד תקנים ותפקידים, כייעול כלכלי של הקבוצה.

במקומון הוותיק “ידיעות ירושלים” עולה חשש כי המהלך יגרום להשלכות שיגיעו גם אליו. המקומון אמנם שייך לרשת המקומונים “ידיעות תקשורת” – זרוע בקבוצת “ידיעות אחרונות” שכרגע איננה במוקד תוכנית הקיצוצים, אך כל תוכנית שכזו בארגונים גדולים עלולה להשפיע לבסוף על העובדים בכל הזרועות.

החשש עולה על אף העובדה כי המקומון “ידיעות ירושלים” ידוע בתוצאותיו הפיננסיות הטובות ביחס לזרועות אחרות בקבוצה.

כך למשל ייתכנו תוספות עבודה ושעות עבור עובדים של המקומון “ידיעות ירושלים” לשם סיוע במילוי חוסרים שייווצרו לאחר פיטורי עובדים. לא אחת קורה כי במסגרת תוכנית קיצוצים נפגעים גם גם התנאים של העובדים ששורדים אותה – אלה נאלצים למלא את החסר ולמעשה מתווספות לעבודתם פונקציות שונות בעבור תשלום זהה ברוב המקרים או תוספות שכר מינוריות. כך לדוגמא ייתכן כי גרפיקאים יידרשו לתת מענה במקומות שבהם ייווצר חוסר, וכמותם גם כתבים, משכתבים ועורכים.

מנגד, קיימת גם אפשרות כי איחודים של משרות יביאו לכך שתפקידים במקומון “ידיעות ירושלים” יתייתרו. נכון להיום וועד העובדים וחברי ההנהלה בקבוצת “ידיעות אחרונות” עדיין מנהלים דיון לגבי מסלולי הקיצוצים והעובדים שיפוטרו, כך שאיש עדיין לא חש וודאות לגבי צורתו הסופית של המהלך. ייתכן כי הקיצוצים יתבטאו גם בכך שדווקא עובדים ותיקים של העיתון “ידיעות אחרונות” יקבלו תוספת פונקציות בעבודה מקומון, במקום חלק מהעובדים שנמצאים בו כיום.

יצוין כי בימים אלו מוכרז סכסוך עבודה מצד ועד עובדי “ידיעות אחרונות”, כצעד אחד מבין כמה שנבחנים על מנת לעשות מאמץ ולעדן את תוכנית הפיטורים של ההנהלה. בין השאר ייתכן וישובשו בשבועות הבאים חלק מימי העבודה בקבוצת “ידיעות אחרונות”.

ההנהלה, מנגד, הציעה לעובדים תוכנית “פרישה מרצון” שבמסגרתה יקבלו מספר משכורות כפיצוי, אך ההיענות להצעה זו נחשבת לנמוכה ולא לכזו שתביא לפריצת דרך.

*******
קראו גם:   

בקבוצת “ידיעות אחרונות” הוכרז סכסוך עבודה: כמה כתבים ועורכים בעיתון וב-ynet יפוטרו?

כולל מערכות ynet וכלכליסט: ידיעות אחרונות לקראת גל פיטורים

המקומונים הירושלמים נחלשו? הנה מה שטוען עורך בכיר לשעבר באחד מהם

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים