להקים אוטונומיה חילונית: הנה מה שהחילונים האחרונים שנותרו בירושלים צריכים לדרוש מהעירייה

מספיק עם הקמפיינים הפרסומיים הרועשים של המועמדים החילונים בבחירות לעיריית ירושלים: מי שבאמת רוצה את הקול החילוני בקלפי, חייב להבהיר כי יילחם על אוטונומיה חילונית בניהול חיי הקהילה החילונית שעוד נותרה בירושלים. כן, שמעתם נכון, מאבק על אוטונומיה, או שאל תתמודדו בבחירות בכלל
צילום: סינק4

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

הדמוגרפיה כבר ניצחה בירושלים. נדמה כי התהליך שבו מדובר כיום בערים שונות בישראל, התרחש כבר בירושלים לפני שנים והושלם במלואו. אין לקהילה החילונית בעיר שום יכולת להכתיב את את הכיוון שלה. ראש העיר בירושלים כבר לעולם לא יהיה אדם חילוני עם אג’נדה חילונית ורוב חילוני במועצה.

רבים מהחילונים בירושלים כבר הסתגלו למצב הזה ואין להם תחושה של החמצה או קיפוח. הם חיים את מה שיש: נוסעים לבלות בתל אביב, מתפרנסים בתל אביב, מבקרים חברים בגוש דן והסביבה, שומעים על חינוך חילוני לילדים בערי השרון – ומתגוררים בהשלמה בירושלים. הם התרגלו. הדור שיבוא אחריהם, ילדיהם – יעזבו את ירושלים. לא תהיה להם ברירה חברתית ואולי אף לא מבחינה רומנטית ומשפחתית.

הנה מה שהחילונים בירושלים צריכים לדרוש כדי לשרוד איכשהו בעיר ולהמשיך לגדל בה את הדורות הבאים: אוטונומיה.

החילונים לא זקוקים לעוד פוליטיקאים שיצעקו פה ושם במועצת העיר ירושלים מול הרוב החרדי והדתי. מה בדיוק התועלת בכך? ההגירה שלילית נמשכת, חילונים בירושלים נתפסים על ידי חבריהם “היורדים” מגוש דן והסביבה לדינוזאורים.  פוליטיקאי כזה ואחר מצטרף לקואליציה של משה ליאון ושותפיו החרדים כדי “להשפיע מבפנים”, פוליטיקאי כזה אחר נשאר באופוזיציה “כדי להילחם”. בשני המקרים – זה להחזיק ביד מים.

החילונים צריכים לצאת למאבק אם ברצונם להמשיך לאפשר לדורות הבאים חיים בירושלים – עליהם לדרוש מעיריית ירושלים ניהול אוטונומי, שיכלול:

עצמאות בהפעלת סידורי תחבורה ציבורית בשבתות, הקמת מערך חינוך לתלמידות ולתלמידים חילונים, תוספות מימון לשיעורים לשוויון מגדרי, יצירת מתחמי בילוי מסובסדים בהנחות משמעותיות למבקרים בשבתות, ניתוב של חלק מכספי הארנונה משלמים החילונים בירושלים לטובת כל אלו.

עוד צריכה לדרוש “האוטונומיה החילונית בירושלים”: התאמה בין קבלת שירותי הניקיון העירוני בכל שכונה לגובה אחוז תשלום הארנונה, מענקים לבעלי עסקים קולינריים שיפתחו ללא התניות הרבנות לכשרות, זכות וטו על כל החלטה שתקבל מועצת העיר ירושלים לסגירת עסקים שונים מפעילות “מחללת שבת” כגון הבריכה בהר חומה או מרכולים בעיר.

כעת, כמובן, עולה השאלה – מדוע שעיריית ירושלים תאפשר זאת?
ובכן, זוהי שאלה חשובה אך קודמת לה הציפייה האמיתי שיש להעמיד מכל מי שמתמודד כיום בבחירות העירוניות ומגדיר עצמו כ”לוחם למען הציבור החילוני בעיר”: נגמר עידן המסכות הפוליטיות – על כל מועמד שמעוניין לקבל את הקול החילוני להבהיר כי דרישתו מראש העיר תהיה אוטונומיה ניהולית לחיים החילונים בירושלים.

אין יותר טעם בקמפיינים השונים שמועמדים שונים מנהלים “בשם החילונים בירושלים”, עם כל הכבוד לרעש שהם עושים מהשחתת תמונות נשים במרחב בציבורי ומהסעות לחוף הים בשבת. זוהי התחלה נאה, אבל – תילחמו על אוטונומיה. אחרת, הבנות של הדור החילוני הזה יופיעו בעתיד על שילוט בעיר אחרת, ובכלל, גברים ונשים, כולם יגיעו לים בשבת בקלות, ברגל.

*******
קראו גם: 

בבית הכרם מתחיל ליפול לכולם האסימון: זה עלול להיות דור הילדים החילוני האחרון בשכונה

לא יעזור, קרית יובל תתחרד בסוף: עיריית ירושלים ערערה בנושא ליידי דייויס

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים