הבורסה בישראל מתייבשת: כך ניתן להעלות את היקפי המסחר

בחודשים האחרונים היקף המסחר בשוק ההון הישראלי הופך למביך, וגם בגזרת ההנפקות אין בשורה. להלן כמה צעדים שיכולים לשנות את המגמה המדאיגה הזו
צילום: shutterstock

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

בחודשים האחרונים היקף המסחר בשוק ההון הישראלי ירד בצורה משמעותית. נתונים רשמיים של הבורסה לניירות ערך מראים כי מחזורי המסחר היומיים במניות ברבעון הראשון של 2023 היה נמוך בכ-7% מהמחזור הממוצע בשנת 2022, ומאז המצב רק הדרדר בעקבות המהפכה המשפטית והחשש מהשקעה בישראל.

גם בגזרת ההנפקות הבורסה מתייבשת, ולעומת השנים 2020 ו-2021 שכללו מעל 130 חברות חדשות, נרשמת ירידה דרסטית, כשבשנת 2022 נוספו לבורסה בתל אביב פחות מ-20 חברות, ובשנת 2023 המצב עוד גרוע יותר.

כל זאת מעיד על אובדן אמון של המשקיעים הישראלים והזרים בכלכלה המקומית (גם השקל החלש מעיד על כך). הוכחה נוספת אנו מקבלים עם הנתון על היקף ההשקעה של קרנות ישראליות במניות חו”ל, שחצו את רף ה-20% והגיעו לשיא של 85.6 מיליארד שקלים. מדובר בכסף שלפחות בחלקו היה יכול להיות מושקע בשוק המקומי, כאשר קרנות המשקיעות במניות בישראל הצטמצמו לכ-62 מיליארד שקלים בלבד.

כאמור המצב הפוליטי בישראל לא מוסיף לחשק להשקיע כאן, אך ישנם כמה מהלכים שיכולים להחזיר, ולו רק חלקית, את הצבע ללחיים של השוק המקומי:

בראש ובראשונה, הממשלה צריכה לתמרץ חברות ישראליות להפוך לציבוריות כאן בארץ ולא בחו”ל, באמצעות הטבות מס. במקביל אפשר לפתות חברות שנסחרות בחו”ל להפוך לדואליות ולהיסחר גם בישראל.

הממשלה גם יכולה לקדם הנפקת חברות ממשלתיות. לא חסרות כאן למשל חברות נשק דוגמת אלביט מערכות (שכן נסחרת בישראל), שיכולות להרים את המדדים ולהביא למסחר ער בהן.

מבחינת המשקיעים, יש לעודד השקעה בחברות ישראליות באמצעות הפחתת המס על רווחים בבורסה. הבורסה לניירות ערך בתל אביב קראה בעצמה לממשלה להוריד את מס רווחי הון על השקעות בשוק המקומי מ-25% ל-20% במטרה לעודד את הפעילות הכלכלית במשק, להקל על החברות לגייס הון ולתת לציבור להרוויח יותר מההשקעות שלו ובכך להגדיל את הכנסתו הפנויה.

הורדת המס על רווחי הון תגרום לאנשים להגדיל את תיק ההשקעות, כך שסך ההכנסות למדינה לא צפוי לרדת. בנוסף, מהלך כזה יתרום גם למאמץ להורדת מחירי הדיור, שכן משקיעי נדל”ן רבים יעברו להשקעה בבורסה על חשבון שכר הדירה שנהנה מפטור ממס עד לסכום של 7,500 לבעל דירה יחידה. לדעתי הורדת המס ל-20% לא מספיקה בהקשר זה – והורדתו לרמה של 10-15 אחוז נכונה יותר.

אפשרות נוספת להגדלת המחזורים בבורסה המקומית היא באמצעות הקלה בהשאלת ניירות ערך. כיום קשה מאוד ללקוחות ריטייל לבצע השאלות בשורט, ואם ביצוע עסקאות אלה יתבצע באותה קלות שבה מתבצעות עסקאות הקנייה והמכירה הרגילות, הדבר יביא לנזילות גבוהה יותר.
אחד הפתרונות הוא הקמת “שירות השאלות מרכזי” אשר יהיה נגיש לכלל המשקיעים ויאפשר להם לשאול נייר ערך על פי הסכמי השאלה סטנדרטיים כמקובל בעולם, תוך הבטחת מחירי השאלה שקופים ותחרותיים.

רעיון נוסף, גם אם הסיכוי שיתקבל הוא נמוך, הוא לוותר על המסחר בבורסה המקומית בימי ראשון. מדובר ביום שבו הבורסות ברחבי העולם סגורות ומחזורי המסחר כאן עלובים במיוחד. במקום זאת, ניתן לקיים יום מסחר מקוצר ביום שישי – במקביל לבורסות העולם.

********
קראו גם: 

סיכום השנה העברית בבורסה: אלו המניות המנצחות והמפסידות של השנה

סיכום אוגוסט בבורסה הישראלית: ירידות שערים ומחזורי מסחר נמוכים

מה נגיד? המינוי שצפוי להיות בעל השפעה אדירה על כלכלת ישראל

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים