פרמיית הסיכון – מה הסיבה לתיקון בשווקים בשבועות האחרונים?

בחודשיים האחרונים השווקים מתקשים להמשיך בעלייה הגדולה של שנת 2023: כך הם מושפעים מאיגרות החוב ומפרמיית הסיכון
צילום: shutterstock

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

שנת 2023 היתה שנה פנטסטית בשווקי המניות עד כה עת מרבית מדדי המניות המובילים בעולם רשמו תשואה דו ספרתית נאה (בהובלת מניות הטכנולוגיה). הסיבות לכך הן רבות ומגוונות דוגמת הירידה המשמעותית באינפלציה, הצמיחה שממשיכה להיות גבוהה למרות תחזיות וציפיות למיתון (היו כאלה בתחילת השנה) ובעיקר התאוששות מרמות מחירים נמוכות לאחר שנה של ירידות שערים חדות.

אך, נדמה כי בחודשיים האחרונים משהו נעצר, השווקים מתקשים להמשיך ולעלות ובחודשיים האחרונים נרשמות ירידות שערים, ונשאלת השאלה מדוע? מה השתנה?

התשובה נעוצה בפרמיית הסיכון – האלטרנטיבה העיקרית להשקעה במניות הינה השקעה באיגרות חוב. במשך למעלה מעשור התשואה הפוטנציאלית בהשקעה באיגרות החוב היתה נמוכה מאוד עד אפסית (ובמקרים מסוימים גם שלילית) – מי שראה באיגרות החוב השקעה בעלת “תשואה חסרת סיכון” בעצם השקיע ב”סיכון חסר תשואה”.
הסיכון הזה אכן התממש במלואו בשנת 2022 כאשר איגרות החוב רשמו ירידות שערים חדות במיוחד וכעת השקעה באיגרות חוב הפכה שוב לאלטרנטיבה ראויה עם תשואות נאות.

העוגן של ההשקעה באיגרות חוב הוא כמובן איגרות החוב האמריקאיות כשמקובל לבחון את התשואה המתקבלת בהשקעה בהן ל-10 שנים כתשואה חסרת הסיכון הנוכחית.

בחודשיים האחרונים, ובפרט לאחר נאומו של נגיד ארה”ב לפני כשבועיים, וההפנמה שהריבית הגבוהה תישאר איתנו לפרק זמן ארוך יותר מהציפיות הקודמות, השקעה באיגרות חוב של ממשלת ארה”ב לתקופה של 10 שנים מניבות תשואה של כ-4.6% לשנה (נכון לכתיבת שורות אלה).

במקביל, מדד המניות המרכזי של בורסת ארה”ב, s&p 500, נמצא במכפיל רווח של 25 (מכפיל רווח הוא דרך לחשב את רמת המחירים של מניה או מדד ומבטא בעצם את מספר השנים בהן נכפיל את ההשקעה שלנו – מכפיל של 25 מבטא תשואה קדימה של כ-4%, 100/25=4).

צילום: vecteezy

לאורך ההיסטוריה וגם לאור ההיגיון הבריא, היינו מצפים שהשקעה במניות תניב תוחלת תשואה גבוהה יותר מהשקעה חסרת סיכון – המשקיע הסביר ידרוש איזושהי פרמיית סיכון על מנת לקחת סיכון ולהשקיע במניות ולא בהשקעה חסרת סיכון. היינו מצפים שפרמיית הסיכון תהיה סביב 2-3 אחוז.

צריך לומר שלריבית הגבוהה ביותר בשוק השפעה שלילית על שווי החברות מעבר לאלטרנטיבה – מחזור חובות הופך להיות יקר יותר ומשמעותי מאוד לחברות ממונפות כגון חברות נדלן ובעיקר היוון של תזרים מזומנים עתידי בריבית גבוהה יותר פשוט מביא לשווי נוכחי נמוך משמעותית.

לסיכום, המצב הנוכחי מהווה סוג של אנומליה – השקעה באיגרות חוב בתמחור הנוכחי מהווה השקעה בסיכון נמוך יותר ועם תוחלת תשואה גבוהה יותר ולכן מדדי המניות בשיעור הריבית הגלום בשוק כרגע פשוט נראים יקרים מדי.

**

אור פוריה

**הכותב, אור פוריה, הינו המנכ”ל והבעלים של חברת “פוריה תכנון פיננסי”

poria-finance.com

 לתיאום פגישות: 055-5693651

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות ההשקעה ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכיו האישיים של כל אדם

**********
קראו עוד:

ההשקעות האלטרנטיביות בעידן הנוכחי: עליית הריבית מאפשרת גם עלייה בתשואה

שוק הנדל”ן בישראל: הקשר בין גובה הריבית לסיבה שמחירי הדירות צפויים להמשיך לרדת

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים