ביקור בספרייה הלאומית החדשה יחד עם חתן פרס ישראל לספרות, אחי הבכור

רשמים עזים וגם גאווה אישית גדולה: ביקרתי בספרייה הלאומית החדשה בירושלים בסיור שהתקיים לכבודו של הסופר, חתן פרס ישראל לספרות, דויד גרוסמן, שהוא, גילוי נאות, אחי הבכור
צילום: משה קרון

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

אחת משכיות החמדה בהן זכתה עירנו ירושלים, הוא הבניין של הספרייה הלאומית החדשה, שעבודות הבנייה שלו מסתיימות בימים אלה, והיא שוכנת בקרית הלאום המתחדשת, בהשקעה של 200 מיליון דולר.

הספרייה הלאומית החדשה, שמורכבת משש קומות מעל הקרקע וארבע קומות תת קרקעיות’ תיפתח באופן רשמי ב-22 לאוקטובר והיא כוללת גם אודיטוריום ותערוכות מוזיאוניות ובה יוכלו המבקרים להתרשם מאוספים פיזיים ודיגיטליים חדשניים בשילוב של הבינה המלאכותית ובין חדריה וקומותיה תשתקף ההוויה הישראלית והיהודית לדורותיה.

ביקרתי בספרייה הלאומית החדשה אתמול, רביעי, בבוקר, בסיור שהתקיים לכבודו של הסופר, חתן פרס ישראל לספרות, דויד גרוסמן, שהוא, גילוי נאות, אחי הבכור.
85 ארגזים עמוסים בכתביו ובמכתביו פונו לפני מספר שנים במשאית מביתו שלו ושל רעייתו מיכל, במבשרת ציון, והיום הם ממלאים את ההיכל.

צילום: משה קרון

את הסיור במקום הוביל שי ניצן, לשעבר פרקליט המדינה, וכיום רקטור הספרייה, שאחראי על כלל היבטי התוכן שלה.
ניצן: “יש בספרייה אוסף של כתבים ארכיוניים של גדולי החוקרים, הפילוסופים, הסופרים והיוצרים, ביניהם אחד העם, מרטין בובר, גרוסמן, סשה ארגוב, דוד זהבי, נעמי שמר, נורית הירש, יפה ירקוני ושושנה דמארי, אברהם צבי אידלסון שהיה אבי הזמר העברי, לאה גולדברג, פרופסור ישעיהו ליבוביץ’ ופרופסור נחמה ליבוביץ’. ישנם גם יוצרים בשפה הערבית כמו המשורר טאהא מוחמד עלי, סלמאן נאטור, יש קפקא, ייצוג אדיר של ארכיונים”.

תערוכת הקבע היא גולת הכותרת של הספרייה החדשה, כשחלל החדר חשוך, על מנת שלא להזיק לכתבים. בלב הספרייה יש כתבים מכוננים של שלוש הדתות. יש בכניסה אוסף של קערות, שהיו קבורות בפתחי הבתים בבבל, זהו אוסף מהמאה החמישית עד השמינית, אלה המייצגים העתיקים ביותר שקיימים במוזיאון.

יש כאן גם ייצוג לאוסף עיתונות מדהים, 106 אלף כותרים, כל עיתון שהצלחנו לשים עליו את היד, הבאנו, אפילו על עלון הקהילה במנדוזה שבארגנטינה, כל דבר הוא כותר ואנחנו רוצים את כולם.

צילום: משה קרון

יש כאן פרויקט שנקרא ‘פרויקט עיתונות יהודית היסטורית’, 7 מיליון דפים נגישים באינטרנט ב-20 שפות וניתנים לסריקה, לחפש לפי שם ותוכן בשפות שונות’.

אחד המוקדים המושכים קהל בספרייה החדשה הוא ספריו של הרמב”ם, שהיה הראשון לפרש את המשנה, וגם המנון התקווה בכתב יד של המחבר וכתבי קפקא. גם 7,000 ניירות של אייזיק ניוטון מצויים בספרייה.

בזווית אישית נוספת, בתערוכת הקבע של הספרייה, נמצא ‘מחזור וורמס’, שהוא מחזור מהמאה ה-13, מדהים ביופיו ובעיטוריו. משפחתו של סבי, שלום ורמוס ז”ל, אבי אמי מיכאלה תבדל”א, מוצאה מהעיר ורמייזא, משם מגיע גם שם מחזור וורמס.

בספרייה ישנן 20 תחנות, 170 מוצגים, ניתן להתחבר באוזניות לכל אחת מהתחנות וליהנות מהסבר מפורט.

צילום: משה קרון

ולסיום, פנינת הפנינות של תערוכת הקבע, היא “תחנת הסופרים והמשוררים”. צמרמורת אחזה בי, כשמגירה ובה מחברת, אחת מיני רבות של דויד אחי נפתחה, ולמשך 15 שניות בלבד, (כדי לשמר את הנייר) אור ממוקד וחזק, נשפך עליה.

לפתע נגלה לעיניי כתב היד שאני מכיר שנים כה רבות, כתב ידו של אחי דויד, גדול סופרי ישראל. מימינו של דויד שוכנים כתביו של א”ב יהושע ז”ל, ומשמאלו, כתבי חתן פרס נובל לספרות, ש”י עגנון ז”ל.

צילום: משה קרון

אחרי הסיור אמרתי לדויד, כמה גאה אני, שיצירותיו-ספריו המופלאים, ישתמרו למען הדורות הבאים. זה מגיע לו ולבאים אחרינו.

***********
לטורים נוספים של ניר גרוסמן: 

“נותרו לי רק שמות, גם ים מוחק שמות כתובים בחול”: כך נראית זילות החיים בישראל

דעה | פעם הערכתי אותו, אבל היום הוא מעורר חמלה – נתניהו חייב לפרוש

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים