קפה עם הצוות שמטפל במחלתו הנדירה: סיפורו של בן 18, מטופל בהדסה הר הצופים מגיל חודש

חאתם מטופל במחלה כרונית נדירה בהדסה הר הצופים מאז שהיה בן חודש. כיום, בגיל 18, הוא בן בית במחלקת הילדים ובטיפול נמרץ. הנה הסיפור שהוציא אותו ואת הצוות המטפל לדייט לקפה
צילום: דוברות הדסה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

אין כמעט איש או אשת צוות במחלקת הילדים בהדסה הר הצופים שלא מכיר את חאתם.

הבחור החייכן והנעים שחגג לא מזמן 18, הוא בן בית במחלקה וביחידה לטיפול נמרץ, עקב מחלה כרונית עימה הוא מתמודד כבר מגיל קטן.

“אנו מטפלים בחאתם בהדסה הר הצופים מאז שהיה תינוק בן חודש”, מספרת ד”ר רבקה ברוקס, מנהלת מחלקת הילדים וטיפול נמרץ ילדים בהדסה הר הצופים. “חאתם הגיע אלינו בגיל חודש בשל מחלת עיניים, וכבר אז אובחן עם מחלה נדירה שיש רק בודדים כמותו בעולם.
“עם השנים, בשל מחלתו, חאתם נזקק לעזרה הולכת וגוברת בתחומים שונים, ביניהם הנשמה מלאכותית כרונית ועזרה באכילה על ידי צינור.

“למרות מצבו המורכב והאתגרים היומיומיים שלו, חאתם בחור אינטלגנטי, מדבר וכותב ב-3 שפות, לא מוותר על בית הספר ומשתדל להגיע לאשפוזים, שחלקם מתוכננים, רק אחרי שעות הלימודים.

“לחאתם אישיות כובשת והוא אהוב על כל אנשי הצוות הסיעודי והרפואי כאחד. הוא תלוי מאוד במכשירים ובצוותים שלנו, שעושים מעל ומעבר למענו כבר שנים ארוכות. הוא הפך מזמן לבן בית שגדל ממש כאן בין כתלי בית החולים וכולנו מכירים אותו ואת משפחתו”.

החלום של חאתם לטוס לחו”ל. עם זאת, בשל מצבו המורכב, לא ניתן להעלותו על מטוס. השנה, נסעו בני משפחתו לחופשה בטורקיה, ובשל מצבו הרפואי חאתם נאלץ להישאר באשפוז.

מצב רוחו של חאתם היה ירוד מאוד עד כדי כך שהצוות שקל להתחיל טיפול תרופתי אנטי דכאוני. “אנו יודעים שחאתם אוהב קפה הפוך”, אמרה ד”ר ברוקס. “גם באשפוזים הקשים ביחידה אינו מוותר על כוס קפה הפוך. לכן הצעתי לחאתם דייט לקפה: במקום להביא את הקפה אליו נצא יחד לבית הקפה שמחוץ לכותלי בית החולים”.

חאתם התרגש מהרעיון וכך באחד מימי הקיץ החמים ד”ר ברוקס, מנהלת מחלקת הילדים ואביבה לבנת – סגנית אחות ראשית במחלקה וביחידה לטיפול נמרץ ילדים המטפלת בבחור במהלך אשפוזו, איפשרו לחאתם להנות מבילוי אמיתי.

צילום: דוברות הדסה

 השבוע הן ארזו את הציוד המורכב והכינו את הבחור הצעיר להפוגה של כיף, ויחד יצאו איתו לדייט של קפה בסניף בית הקפה “ארומה” הממוקם מחוץ לבית החולים.
המשימה הלא פשוטה עברה בהצלחה אדירה: חאתם היה בעננים. “אני שמח לצאת החוצה”, אמר לנשות הצוות המלוות אותו בדאגה, במקצועיות ובחמלה אמיתית.

“הקפה טעים לי מאוד, זכיתי לצאת לבית קפה, לבילוי של אנשים רגילים ובריאים”, אמר בחיוך, שנשאר על פניו עוד שעות רבות לאחר שהוחזר אל המחלקה.

********
קראו גם: 

קיבלה את חייה חזרה: השנה החדשה של לאה בת השנה

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים