הדילמה הבלתי אפשרית של ישראל: מה עושים עכשיו עם כ-“100 גלעד שליטים”?

המלחמה בדרום ומתקפת חמאס מעמידה עכשיו את ישראל מול שאלה כמעט בלתי אפשרית: אמנם קיים קונצנזוס בין ימין לשמאל על הצורך לגבות מחיר קיצוני מהחמאס, אבל איך מחזירים הביתה כ-100 שבויים?

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

לפי הערכות כ-100 שבויים תושבי ישראל, חלקם גם בעלי דרכונים זרים, נלקחו בשבי לעזה במסגרת המתקפה על של חמאס על הדרום והמלחמה שהוכרזה על מדינת ישראל.

הג’יהאד האסלאמי כבר הודיע אתמול, ראשון, כי בידיו מוחזקים כ-30 שבויים ישראלים. חמאס מחזיק במספר גבוה יותר של שבויים, ועל פי הערכות בעזה מוחזקים ביון 100 ל-150 שבויים ישראלים.

כיצד יכולה מדינת ישראל להתמודד עם סיטואציה בלתי מתקבלת על הדעת של “100 גלעד שליטים”?

מעבר לפצע המדמם, העניין יוצר מגבלה אסטרטגית איומה. בעוד ישראל מעוניינת למוטט את שלטון חמאס, או לפחות לפרק את מלוא יכולתו הצבאית ושליטתו בעזה, עליה במקביל להתחשב בחיי השבויים וכן לקחת בחשבון כי יש לקיים מו”מ מול חמאס על חילופי שבויים.

אלא שמו”מ שכזה עלול כעת להציג את מלוא תבוסתה של ישראל. אם בעבר, בעבור חייל חטוף אחד נגבה מישראל מחיר גבוה, הרי שמבקרה כזה חמאס צפוי שלא להציג כלל “רשימת שמות” של אסירים ביטחוניים – ייתכן ודרישתו תהיה להחליף 100 אחוז מהשבויים הישראלים בתמורה ל-100 אחוז מהמחבלים בבתי הכלא בישראל.

האם יעלה על הדעת כי ישראל פשוט “תפתח את בתי הסוהר שלה” ותיתן למצעד של מחבלים לצאת מהם?
אם התשובה לכך היא חיובית – הרי שמדובר בפשיטת רגל אסטרטגית, על גבול הדמיונית. ואם לכך התשובה היא שלילית – אז מה בעצם הן שאר האופציות של ישראל?

מבצע צבאי לחילוץ השבויים מוגדר כיום כמהלך בלתי ריאלי בעליל. לפי הערכות, השבויים כלל אינם מוחזקים באותם המקומות, וחמאס פיזר אותם בשטחי עזה. לא רק שלא ניתן לבצע מבצע מסוג שכזה, אלא לא ניתן אפילו לתכננו ברמה תיאורטית.

מדינת ישראל – הגם אם שורר בה כיום קונצנזוס בין ימין לשמאל על הצורך לנקום בחמאס וכן לפרק את יכולתו הצבאית והמנהיגותית – מוצאת את עצמה מוגבלת במידה רבה בשל מספר השבויים הגבוה, שגם האופציה השלישית לגביו איננה באה בחשבון: אם ממקרה כמו של אברה מנגיסטו הצליחה המדינה להתעלם מזה מספר שנים ומופגנת כלפיו אדישות מדינית וציבורית, הרי ש-100 שבויים ומעלה איננו אירוע שישראל תוכל להסתגל אליו באדישות לאורך זמן.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים