תרומות לצה”ל ייתקלו בסרבול של רשות המסים? הפנים היפות של ישראל צפויות לבירוקרטיה

גורמים זרים וישראלים מרעיפים תרומות על מפוני הדרום וחיילי צה”ל. אלא שבתוך ארבעה ימי לחימה פרסמה רשות המסים מתווה לשחרור תרומות: מקריאה שלו ומשלל הגורמים הבירוקרטיים המעורבים, נותר רק לקוות שהציוד יגיע לחיילי צה”ל עוד במלחמה הקרובה
אילוסטרציה: חני שפר

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

כבר ביום שבת התמלאו הרשתות החברתיות, קבוצות הוואטסאפ, הטלגרם והמיילים בהודעות על רצון לתרום לחיילי צה”ל ולמפוני הדרום שנאצלו לנטוש את בתיהם ולנדוד לאזור הצפון והמרכז.

מיזמים הוקמו לאירוח, למזון, לחלוקה של בגדים וטקסטיל, כך גם ציוד ביטחוני לחיילים. יוזמות אלו הלכו והתרחבו ביום ראשון השבוע לחו”ל, משם ביקשו להביא מכולות ומשטחים של ציוד ביטחוני ואזרחי לישראל.

במידה רבה של צדק וכמדינה למודת ניסיון, ועל מנת שציוד רגיש שכזה לא יסתובב לו ויגיע לגורמים עוינים או לידיים פליליות, הוציאה רשות המסים ביום רביעי האחרון, מתווה לשחרור תרומות לחיילי צה”ל.

המתווה, שכאמור אמור להסדיר ולייעל את הכאוס האזרחי התרומתי ובמקביל לדאוג לכך שהמצב לא ינוצל לפעילות בלתי הוגנת או אפילו למהלכי הונאה, נוצר מכוונה חיובית וטובה.
אולם, מעיון במתווה עצמו נראה כי הדרך להגיע לחיילי צה”ל עם ציוד בכלל ועם ציוד ביטחוני בפרט עוברת דרך ערב רב של גורמים רגולטורים שונים, וספק אם יצליחו להגיע ליעדם בזמן.

על פי המתווה גורם אשר מעוניין לתרום ציוד לחימה לחיילי צה”ל צריך לפנות בראש ובראשונה למינהלת “תרומות מיגון” של משרד הביטחון. לצורך העניין העמידה רשות המסים טלפון רב קווי וכתובת דואר אלקטרוני. המנהלת תבחן את העמידה של הבקשה בתנאים הבאים: 1. מדובר בתרומה; 2. מדובר בציוד לחימה; 3. צה”ל מאשר את קבלת התרומה.

רק אם התרומה עומדת בשלושת התנאים שהוגדרו נציג של משרד הביטחון יגיש הצהרה על שם משרד הביטחון, יסווג את התרומה ויפטור אותה מחוקיות ייבוא וממסים (למעט מע”מ) ויציין בהצהרתו כי מדובר בתרומה.

רק אז תקבל התרומה אישור, ומשרד הביטחון יהא אחראי להעביר אותה לאן שהמינהלת תחליט.

יש לזכור שבסופו של התהליך התרומה המיובאת אמורה להיפגש בעמיל מכס שידאג לשחרור התרומה משדה התעופה או מהנמל וכן עליה לעמוד בכל דרישות חוקיות הייבוא של המדינה, הן של משרד הכלכלה, משרד התקשורת ומשרד הבריאות.

ושוב, אכן כוונות טובות הנחו את רשות המסים בפרסום המתווה ונותר לנו לקוות כי מדינת ישראל למודת הניסיון תשכיל לבצע את התהליך הארוך והמייגע במהירות האפשרית כדי שהציוד יגיע ליעדו בזמן.

אי אפשר שלא להעיר ולהאיר כי ניתן היה למצוא פתרונות יצירתיים יותר על מנת לממש את שתי תכליות המתווה – דוגמת העמדת נציג ייעודי מטעם משרד ביטחון לעניין ביחד עם אנשי המינהלת של רשות המסים ולתת זמינות מלאה בערוצי וואטסאפ וטלגרם או כל רשת אחרת אשר זמינה 24/7 כפי שראוי בשנת 2023.

***

בתמונה: שני מזרחי

הכותבת, שני מזרחי, היא בעלים של משרד אסטרטגיה ויחסי ציבור, עו”ד בהשכלה

*************
למדורים נוספים של שני מזרחי:

עובדים, שימו לב: המנהל לשעבר השמיץ אתכם בפני המעסיק החדש? ייתכן שתוכלו לתבוע

מבחן הברווז הישראלי: האתר שבו ביצעתם רכישה הוא בעברית – התביעה תתנהל בישראל

“פוגע במראית העין”: בית המשפט העליון פסל מומחה בעקבות כתיבתו באתר מקצועי

תקדימים משפטיים: האם הפרופיל הפיקטיבי שפתחתם ברשת החברתית חושף אתכם?

בית המשפט העליון מבהיר פעם נוספת: בהיעדר חקיקה ברורה יכנסו השופטים בנעלי המחוקק

זה יגרום לכם לשקול מילים: קבוצות הוואטסאפ שחשופות לתביעות לשון הרע

 

 

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים