פרשנות | השקעות פיננסיות בצל הלחימה: מה נכון לעשות עכשיו?

ברקע מלחמת חרבות ברזל: מה נכון לעשות עכשיו בגזרה הפיננסית – האם עלינו לצמצם חשיפה במהירות או שהתמחור הנמוך הנוכחי דווקא מהווה הזדמנות השקעה?
צילום: freepik

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

אנחנו נמצאים כבר למעלה משבועיים בתוך אירוע מהקשים שידענו כעם במדינה שלנו. הלב של כולנו עם משפחות הנרצחים והחטופים, ועם החיילים שנלחמים עכשיו בשביל להבטיח לנו הגנה וביטחון.

למלחמה יש כמובן השפעה מהותית על הכלכלה ועל מצב ההשקעות של כולנו, כאשר חזינו בירידות שערים חדות בבורסה המקומית יחד עם עליה משמעותית בשער הדולר.

השאלה העיקרית שנשאלת היא מה נכון לעשות עכשיו, האם עלינו לצמצם חשיפה במהירות או שהתמחור הנוכחי דווקא מהווה הזדמנות השקעה נדירה?

את תשובתנו יש לחלק לשניים: השוק המקומי והשוק העולמי:

השוק העולמי מושפע באופן מינורי מהלחימה בישראל ולכן אין שום שינוי בהערכותינו לגביו.

השוק המקומי, שגם כך נסחר במחירי חסר של כ-10-15 אחוז, לאור החששות מהרפורמה/ההפיכה המשפטית, ספג ירידות שערים חדות נוספות של כ-10-12 אחוז מתחילת הלחימה.

ניסיון העבר במלחמות ו/או אירועים ביטחוניים מלמד אותנו שתגובת השוק אליהם היא ירידה חדה בתחילת האירוע (הירידה כמובן תלויה בחומרת האירוע – אין דין מבצע בעזה לדין מלחמת לבנון) ולאחר הירידה הראשונית התייצבות מהירה וחזרה לעליות שערים כבר במהלך הלחימה. לרוב, השווקים נסחרים ברמות מחירים גבוהות יותר ממה שהיו טרם הלחימה כבר במהלך הלחימה עצמה. ברור שסיום הלחימה רק תורם לאווירה האופטימית ומביא לעליות שערים נוספות.

צריך להגיד שאנחנו נמצאים כרגע בסיטואציה קצת שונה מבחינת השווקים: לפנינו בסבירות גבוהה כניסה קרקעית לרצועת עזה, שכרוכה בחוסר ודאות – האם היא תהיה מוצלחת? ובעיקר האם הכניסה הקרקעית תביא לגזרות לחימה נוספות?

חוסר הוודאות בעצם מונע מהשווקים להתאושש כרגע, ולהערכתי דווקא לאחר הכניסה הקרקעית, יהיו התוצאות אשר יהיו, הוודאות תעלה ואנו נהיה עדים לעליות שערים משמעותיות.

לכך כמובן יש להוסיף חדשות חיוביות נוספות אשר אינן מתומחרות כרגע:

  1. בסבירות גבוהה ההפיכה המשפטית לא תקודם בחודשים הקרובים, אם בכלל (במצב רגיל אלה חדשות שהיו מקפיצות באופן משמעותי את השווקים).
  2. תמחור השווקים נמצא ברמות חסר משמעותיות כיום – כ-20-25 אחוז מהשווי ההוגן. אנו נמצאים כיום ברמות מחירים אותן ראינו לאחרונה בשנת 2015, המשמעות היא שאנו יכולים להשקיע ברמות המחירים של לפני 8 שנים למרות שמאז חווינו שנים עם צמיחה מאוד משמעותית.
  3. לאור המצב, נגיד בנק ישראל, פרופ’ אמיר ירון, ממשיך כרגע בתפקידו.
  4. שער הריבית – הסיבה העיקרית לירידות השערים בארץ ובעולם בשנת 2022 היתה העלאת הריבית שהביאה לחששות בקרב המשקיעים. ניתן להגיד בסבירות גבוהה מאוד שהעלאות הריבית בישראל תמו לאור המצב (היתה צפויה העלאת ריבית אחת נוספת). הורדות הריבית צפויות להתחיל מוקדם משמעותית מכפי שהיה צפוי קודם.

שער הדולר מתנהל בצורה די דומה לשווקי המניות – הוא עלה באופן משמעותי כתוצאה מהחששות מהרפורמה המשפטית, ומפתיחת המלחמה עלה בכ-5 אחוזים נוספים. גם כאן מדובר בתמחור יתר משמעותי, כשהתפוגגות האיום המשפטי עדיין לא באה בו לידי ביטוי. גם כאן הצפי הוא לירידה (שעשויה להיות משמעותית) של שער הדולר בטווח הבינוני והארוך.

בשורה התחתונה: שווקי המניות בישראל נמצאים בתמחור חסר בולט ומהווים הזדמנות השקעה נדירה ומשמעותית.

**

אור פוריה

**הכותב, אור פוריה, הינו המנכ”ל והבעלים של חברת “פוריה תכנון פיננסי”

poria-finance.com

 לתיאום פגישות: 055-5693651

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות ההשקעה ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכיו האישיים של כל אדם

 

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים