פרשנות | התסריט הקשה שממנו ישראל עושה מאמץ להימנע – זליגת הלחימה לפאתי ירושלים

ברקע מלחמת חרבות ברזל בעזה – הנה התסריט הקשה שישראל עושה פעולות רבות ומאמצים כדי להימנע ממנו: זליגת הלחימה בין צה”ל לפעילי חמאס אל העיירות הפלסטיניות שמקיפות את ירושלים
צילום: דוברות המשטרה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

ברקע מלחמת חרבות ברזל בדרום, נדמה כי ירושלים, בלי עין הרע, הפכה לאחת הערים הפחות פגיעות בישראל מבחינת ירי רקטות.
מספר מקרי הירי לאזור ירושלים עד כה היה קטן, ולא רבו האירועים בהם נשמעו אזעקות. למעשה, ירושלים התמקמה בצמרת הערים בישראל שקלטה תושבים שפונו מאזור הדרום, והיא מארחת כ-17,000 מהם בימים אלו במלונות ובדיור זמני, וכן מספקת עבורם מסגרות חינוך ופעילויות.

אלא שמנגד, קיים כל העת החשש הביטחוני כי המלחמה של צה”ל מול חמאס בדרום, תזלוג גם אל יישובי עוטף ירושלים ואיו”ש, אל עיירות פלסטיניות ובהן, שועפאט, אבו דיס, עיסאוויה, סילוואן, בידו, ואדי ג’וז, ענתות וכיו”ב.

בעיירות פלסטיניות שכאלו, חלקן שוכנות כמה מאות מטרים מקו בתים ראשון משכונות בירושלים, דוגמת פסגת זאב, עולה וגואה בימים אלו הסתה גדולה כנגד הציבור בישראל וכוחות צה”ל התוקפים בעזה. מהצד הנוסף, חמאס עזה יוצא בקריאות לפעולות זעם והזדהות של פעיליו באזור ירושלים וסביבותיה.

לאורך כל שלושת השבועות האחרונים עורך צה”ל מאמצים כבירים למנוע את זליגת הלחימה לאזור ירושלים, ובין השאר מקיים גל מעצרים ליליים של פעילי חמאס בסביבת העיר, וכמו כן נוקט בפעולות של הרס בתים של ראשי ארגון הטרור המפלצתי.

זהו התסריט הקשה שישראל חוששת ממנו: זליגת הלחימה לירושלים תלמד בעצם על הצלחת פעולות הסתה והפיכתם של בלתי מעורבים – למעורבים. ומעבר לכך, בירת ישראל, שהיתה עד כה כאמור בין הערים השקטות ביותר בעורף – עלולה להפוך למטען שיתפוצץ באופן מהדהד, עם השלכות גם על הזירה המקומית הירושלמית וגם על כל תפיסת האירוע ברמה העולמית והדתית.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים