כ-300 כלכלנים בכירים פנו לנתניהו וסמוטריץ’: “הבינו את גודל המשבר ועצרו הכספים הקואליציוניים”

כמו במהפכה המשפטית, גם במלחמת חרבות ברזל בכירים בכלכלה הישראלית מתריעים: “ההוצאה הצפויה תהיה בסדרי גודל של עשרות מיליארדי שקלים. עצרו את הכספים הקואליציוניים”
צילומים: ABIR SULTAN / POOL / AFP, נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

כ-300 כלכלנים בכירים במשק שלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר בצאלאל סמוטריץ’ מכתב ובו בקריאה לשנות מדיניות:

המהלומה הקשה שניחתה על מדינת ישראל מחייבת שינוי יסודי של סדר העדיפות הלאומי והסטת תקציבים מאסיבית לטובת התמודדות עם נזקי המלחמה, סיוע לנפגעים ושיקום המשק. להערכתנו, ההוצאה הצפויה בעקבות המלחמה תהיה בסדרי גודל של עשרות מיליארדי שקלים, ואף למעלה מכך.

“שינויים קוסמטיים במסגרת התקציב הקיים אינם מתקרבים להיקף ההוצאה הנדרש. הממשלה חייבת להתמודד בהקדם עם האתגרים ולנסות לשקם את אמון האזרחים. ביכולתה לעשות כן. צעד בסיסי ונדרש לשם כך הוא עצירה מיידית של מימון כל הפעילויות שאינן חיוניות למאמץ המלחמתי ושיקום המשק, ובראש וראשונה הכספים הקואליציוניים.

“אנו קוראים לראש הממשלה ולשר האוצר לעבור בהקדם על כלל סעיפי ההוצאות בתקציב 2023, ולבטל לאלתר את כל ההוצאות התקציביות שאינן חיוניות בשעה קשה זו. במקביל, יש לפתוח את התקציב של שנת 2024 ולעדכנו על בסיס סדר עדיפויות המשקף את צרכי כלל המשק לאור המלחמה.

“אנו קוראים לראש הממשלה ולשר האוצר להתעשת. המשך ההתנהלות הנוכחית פוגע בכלכלת ישראל, מערער את אמון האזרחים במערכת הציבורית ומחבל ביכולתה של מדינת ישראל להתאושש מהמצב אליו היא נקלעה”.

על המכתב חתומים, בין היתר, רוני חזקיהו לשעבר המפקח על הבנקים והחשב הכללי, יאיר אבידן לשעבר המפקח על הבנקים, פרופסור יעקב פרנקל נגיד בנק ישראל לשעבר, פרופסור אלחנן הלפמן מאוניברסיטת הרווארד, חיים שני מנכ”ל משרד האוצר לשעבר, פרופסור יוג’ין קנדל לשעבר יו”ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופסור מנואל טרכטנברג לשעבר יו”ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ’ צבי אקשטיין לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל, פרופ’ איתן ששינסקי מהאוניברסיטה העברית, פרופ’ ליאו ליידרמן מאוניברסיטת תל אביב, ואחרים.

יש לציין כי במהלך ניסיונות העברת הרפורמה/ההפיכה המשפטית על ידי הממשלה, התריעו רבים מכותבי המכתב הנ”ל על הפגיעה הצפויה בכלכלה, אלא שהם נענו בזלזול. נראה אם הפעם למכתב תהיה השפעה גדולה יותר.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים