“בשכונות בירושלים יישחטו כמו בדרום, יקרה עוד אסון”: האם זה תרחיש אפשרי? התשובה מפחידה

ההסתה בעיירות הפלסטיניות מסביב לשכונות רבות בירושלים נמצאת בגאות שיא: האם התפרצות המונים באלפים לתוך שטחי העיר על מנת לרצוח יהודים היא תרחיש אפשרי? התשובה מפחידה
צילום: AlQastalps

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

בעיר ירושלים אמנם חווים לעת עתה שקט יחסי, מעין “שגרת חירום”, כשהעיר סופגת פחות ירי רקטות מאשר ערי הדרום, גוש דן והשפלה, ובו בזמן תושביה גם אינם נמצאים כמובן בקו החזית המאיים בצפון.

עד כאן לגבי ירי רקטות, אבל בירושלים מורגשת בימים אלו הסתה חריפה בכל הנוגע לעיירות הפלסטיניות העוטפות אותה, ובהן – עיסאוויה, סילוואן, א-טור, שועפאט, בית חנינא, אבו דיס, בידו, ואדי ג’וז, ענתות, צור באהר, ג’בל מוכאבר, וזאת מבלי לגלוש מעט יותר רחוק אל בית ג’אלא, חברון ובית לחם.

ההסתה בכל המקומות הללו נמצאת כיום בגאות שיא. רק אתמול, שני, יצא צעיר בן 20 משכונת א-טור לפיגוע דקירה בתחנת הרכבת הקלה ברחוב שבטי ישראל בירושלים. לאחר שחוסל, הבהירה קרובת משפחתו: “נגדל עוד ילדים שאהידים“.

באחרונה מתקיימות הפגנות תושבים בשכונת פסגת זאב בירושלים עקב תחושת חוסר ביטחון מוחלט בשל התפרעויות והפרות סדר מול קו הבתים הסמוך לשכונת שועפאט. הנוכחים בהפגנות מזהירים מפני תרחיש כגון זה שאירע בעוטף עזה – של התנפלות המונים על יהודים על מנת לרצוח אותם.
“שלא יגידו שלא התרענו, שלא יגידו שלא ידעו”, אומר אחד מהתושבים, שכבר איבד אמון במערכת, ואחר מוסיף: “מאז השביעי באוקטובר זה טבעי שכל תסריט יעבור בראש. הרי יכול להיות שגם בשכונות בירושלים יישחטו כמו בדרום, יקרה עוד אסון. זה לא שעכשיו אפשר לפסול דברים כאלה. כולנו רואים שמסביב יש שנאה בוערת”.

האם באמת אפשרי תרחיש כזה שבו המוני פלסטינים מוסתים בעלי שנאה יוקדת יתנפלו על שכונות התפר בירושלים? ובכן, התשובה מפחידה – הרי מאז השביעי באוקטובר אכן לא ניתן יותר לפסול שום אפשרות. מה שהיה נראה דמיוני ואולי אף נשמע פרנואידי, הפך למציאות זוועות לא אנושית.

ירושלים מוקפת בעיירות פלסטיניות, שהחמאס עובד בהן בימים אלו שעות נוספות: מוציא הודעות על יום זעם, מביא בשורות הסתה במסגדים ומאותת שהגיעה שעת כושר להציף את הרחובות.

האם בתוך ירושלים ישנם מספיק כוחות שערוכים להתנפלות מאיימת שכזאת – להתפרצות המונית של פלסטינים-מפגעים תוך כדי הבקעת גדרות ופריצת מחסומים?

התשובה המפחידה לכך היא – חד משמעית לא.
ירושלים לא ערוכה לכך. העיר מתבססת בימים אלה על שיטור מתוגבר וחיזוק משמעותי של כוחות מג”ב – אבל אין לה באמת כוח מאסיבי מספק על מנת להדוף מתקפת המונים.

רק השבוע ניסו פלסטינים מאבו דיס להבקיע את אחת מחומות ההפרדה באמצעות כלים מותאמים. הם כשלו במשימה. ומה אם היו מצליחים?

ירושלים מבססת כיום את הגנתה לא במיוחד על כמות הכוח בשטח, אלא יותר על ההנחה המודיעינית תפיסתית שאירוע כזה של התפרצות המונים באלפים – כרגע לא סביר שיתרחש. מזכיר משהו, לא?

צילום: Al Qastal

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים