במזרח ירושלים בוחרים בצד הלא נכון של ההיסטוריה: שביתת מסחר לאות אבל והזדהות עם עזה

מטר מהבית, במזרח ירושלים בוחרים בצד הלא נכון של ההיסטוריה ונוקטים עמדה אנטי-ישראלית במלחמה: שביתות מסחר הוכרזו לאות אבל על חיסולו של מחבל וכן על הפצצת צה”ל בעזה
צילום: AlQastalps

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

בכל השווקים ברחבי ירושלים המזרחית התקיימה הבוקר, רביעי, שביתת מסחר כללית, במחאה על מה שהפלסטינים מכנים “הטבח” שביצעה ישראל אתמול בג’באליה שבעזה.

האירוע הזה לא נוצר בחלל ריק. נדמה כי מזרח ירושלים תופסת באופן ברור צד במלחמה הזו. כפי שדיווח “ירושלים online” ( צילומי אימה בפאתי ירושלים בנוסח המחדל בעוטף עזה: פלסטינים מנסים לפרוץ את גדר ההפרדה ), עוד אתמול בערב התקיימו בשכונות רבות בירושלים ובעיירות שמסביבה מהומות והפרות סדר.

צילום: qudsn

ביום שני השבוע, בשעות הצהריים, הוכרזה גם בשכונת א-טור בירושלים שביתת מסחר. העסקים נסגרו, ולמעשה אבל ירד על השכונה.

זה קרה שעה קלה לאחר שבא-טור נפוצה הידיעה על חיסולו של בן השכונה – המחבל אדאם אבו אל-האווא. כזכור, בסמוך לשעה 11:00 בבוקר, הגיע אבו אל-האווא לרחוב שבטי ישראל בירושלים וביצע את פיגוע הדקירה שבו לוחם מג”ב נפצע באורח בינוני. לוחמי מג”ב נוספים רדפו אחריו וחיסלו אותו.

כאמור, כמה שעות לאחר מכן, בשכונת א-טור כבר הוכרזה שביתת מסחר לאות אבל. בדומה לכך, קרובת משפחתו של אבו אל-האווא מיהרה להתראיין לאחת הרשתות הפלסטיניות והכריזה שם בין השאר כי “כל ילד שנביא לעולם, נלמד אותו להיות שאהיד”, וכן, “רוצים לחיות בשביל להיות שאהידים”:

היחסים בין יהודים לערבים בירושלים נמצאים בימים אלה על סף רתיחה, ואולי אף מעבר לסף. הביטחון האישי שחשים התושבים היהודים ברחובות העיר, הוא על גבול המינימלי. בבתי הספר ובגנים לחצו חלק מההורים על הרחקתם של עובדי ניקיון , ומנגד, אירועי הסתה וגילויי תמיכה בחמאס נרשמים חדשות לבקרים בעיירות הפלסטיניות שבפאתי ירושלים.

בשכונת פסגת זאב, כידוע, מתנהלות הפגנות תושבים, שחשים כי תרחישים של התנפלות של אלפי מחבלים מקו שועפאט-ענתות על בתיהם – הופכים לריאליים. כך גם חשים תושבים בשכונות התפר כגון ארמון הנציב והר חומה, וכן באזור רמות וגילה – הממוקמות בשכנות לכפרים פלסטיניים.

בימים אלה נדמה כי גורל יחסי הדו-קיום, אם הם בכלל אפשריים, יוכרע בירושלים לאיזשהו כיוון: אם בעיירות הפלסטיניות שסובבות את העיר יימשך קו ההסתה והתמיכה בטרור החמאס – המשבר הזה ביחסים יהיה לשבר, לקרע בלתי הפיך, שידרוש סדר וחשיבה חדשים, בעלי משמעויות דרמטיות חברתיות, כלכליות, מקצועיות וביטחוניות.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים