“זה לא הזמן, איזה מנותקים”: ביקורת על הכוונה לשדר את “הכוכב הבא לאירוויזיון”

“קשת 12” והפקת “הכוכב הבא לאירוויזיון” אמנם ביטלו לבסוף את שידור התוכנית אתמול בערב, שלישי – אך עוד לפני ההחלטה הזו חטפה הכוונה לעלות לשידור ביקורת נוקבת: “אומרים שמוזיקה היא התשובה, אולי זה נכון, אבל תוכנית ריאליטי היא לא התשובה”
צילום מסך "קשת 12"

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

על רקע לוח השידורים לשעת חירום, חדשות בלבד, בערוצי הטלוויזיה בישראל, יצאה במהלך הימים האחרונים הודעה מ”קשת 12″ והפקת “הכוכב הבא לאירוויזיון” כי התוכנית תעלה לשידור ותפתח עונה חדשה, במתכונת שמותאמת לימי המלחמה – “פחות קרנבלית”, אולי אף לפי הכוונה המקורית, נוגעת ללב.

התוכנית היתה אמורה לעלות לשידור אתמול בערב, שלישי, לפי המתכונת החדשה שבה דובר, אלא שלבסוף בוטל השידור ו”הכוכב הבא” פינתה מקומה עוד בטרם תפסה אותו. באולפני החדשות דיווחו על נפילתם של לוחמי גבעתי בקרבות בצפון עזה והלב שוב נשבר.

אבל עוד לפני הביטול, עלתה ביקורת נוקבת על ההחלטה לפתוח את עונה של “הכוכב הבא לאירוויזיון”, גם אם ב”מתכונת שקטה”, וגם אם כדי “לקחת נשימה”.
יצוין, כי על רקע הביקורות, חלק מערוצי הנישה בישראל דווקא עובדים במתכונות דומות, ולדוגמא ערוצי הספורט בישראל שמשדרים משחקים, אכן, באווירה “פחות קרנבלית”, אבל מציעים לצופה אתנחתא מהמתיחות היומיומית. כך למשל ציין העיתונאי ערן סוויסה כי הוא בעד שידור התוכנית, שכן נדרשת הפוגה מהחדשות הקשות, ויש מי שיוכלו להיעזר בכך מאוד.

כך או אחרת, הביקורת הושמעה בין השאר ע”י נטליה גניס בדני, שאחיה ספי גניס ז”ל, נרצח במסיבת הטבע ליד רעים. היא התייצבה אל מול בניין “קשת 12” ברמת החייל בתל אביב, והצטלמה אוחזת שלט שבו נכתב: “לא הכל זה כסף. זה לא הזמן להתנתק מרוח השעה, מהעזרה ההדדית, מהלחימה. אין מקום לשדר תוכניות מסחריות. אני מבקשת לא לשדר את הכוכב הבא הערב. נא לשתף”.

צילום: לפי סעיף 27א לחוק זכויות היוצרים

לדברים אלה התייחס בציוץ ברשת הטוויטר (X) איש ערוץ הספורט משה פרימו, שכתב: “כמה שהיא צודקת, איזה מנותקים ‘קשת’. אני לא מקנא בצופים שיקבלו את המריחות והדמעות של המנחים והשופטים”.

גם המוזיקאי, שחר אבן צור, חבר להקת “מוניקה סקס”, העלה דברים דומים וכתב בחריפות: “אומרים לנו שמוזיקה היא התשובה, כן אולי זה נכון, אבל תוכנית ריאליטי היא לא התשובה, לא עכשיו. שבויים, נעדרים, מתים, חיילות וחיילים מעבר לקווים וסיכוי סביר מאוד שאנחנו רק בתחילת הדרך.
“תתביישו על ההחלטה הלא רגישה הזאת במעטפת צינית, המנחים מדקלמים טקסט מביך: ‘עברו כבר שבועות ארוכים’. לא, לא עברו שבועות ארוכים לאף אחד שאני מכיר. אולי תמצאו דרך לתרום את המיליונים שההפקה הזאת שווה למי שזקוק, ויש כל כך הרבה”.

נדמה כי הפצע בחברה הישראלית עמוק במיוחד. רבים חיזקו את הפוסטים המתוארים כאן, והגיבו בתקיפות נגד המחשבה לשדר את “הכוכב הבא לאירוויזיון”. המלחמה למעשה רק החלה, וזאת על אף השבועות שעברו. ישראל מתאבלת, חוששת, פוחדת, ומנגד, לוחמת בעוז ובגבורה – קשה למצוא בימים כאלו ערך בריאליטי תחרותי. ייתכן בהחלט ששירים הם מרפאים, או לפחות תומכים, אבל לא במתכונת הישגית.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים