שב”כ וצה”ל במהלך להרחבת סמכויות סייבר פולשניות – המהפכה שמציע משרד הביטחון 

ברקע מלחמת חרבות ברזל מבקש משרד הביטחון להעניק לכל איש שב”כ וחייל צה”ל סמכויות שנתונות לראש חטיבת סייבר. בהתנגשות הזו עם זכויות אזרח, כדאי להבין – אם יש לכם מצלמות אבטחה בבית, ופתאום הן מתחילות להשתבש, ייתכן שהשתמשו בהן לצורך מניעה/סיכול
צילום: Freepik

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

זוועות ה-7.10 שהובילו למלחמת חרבות ברזל ממשיכים לספק חקיקות, הנחיות והוראות שעה אשר ממחישות את גודל האירוע שהולך ומתרחב ככל שחולפים הימים:

העומס, ריבוי המשימות בנוסף לריבוי הגזרות עליהן חולש שירות הביטחון הכללי (שב”כ), הובילו השבוע את משרד הביטחון לבקש להרחיב סמכויות באופן משמעותי ולשרשר מטה סמכויות לשימוש בכלים פולשניים, שהיו עד כה מופקדות בידיו של ראש חטיבת סייבר בשב”כ  – לכל עובד שירות וחייל אשר הוסמכו על ידי קצין מוסמך.

על פי תזכיר החוק, שהוגש כהוראת שעה (הליך חקיקה מקוצר) על מנת להמשיך ולשמור על הרציפות התפקודית של צה”ל ועל ביטחון המדינה, נדרש בעת הזו להסמיך חיילים בצה”ל ועובדים בשב”כ כך שיוכלו לחדור למחשבים ולהשתלט על מצלמות נייחות המחוברות למחשבים אלו, זאת ללא ידיעת הבעלים של המחשב.

בקשה זו, מתנגשת חזיתית עם הזכות לפרטיות שהיא זכות יסוד, אולם כפי שראינו זכות זו הופכת בימים אלו לפלקסבילית ביותר.

איסור צריכה ממושכת וצפייה ממושכת בפרסומי טרור, שימוש במאגר הביומטרי למטרות ביטחון וזיהוי ועוד תיקונים וחקיקות בהן נתקלנו בשבועות האחרונים, הולכים ומכווצים את זכות היסוד לפרטיותו של אדם והולכים ומרחיבים את הנושאים לוועדות בדיקה וחקירה עתידיות.

בחקיקה הנוכחית, מבקש משרד הביטחון להעניק לחיילי צה”ל ולעובדי שב”כ סמכויות מרחיקות לכת שהיו בבלעדיות ראש חטיבת סייבר. נראה כי התכלית של שמירה על ביטחון המדינה, סיכול ומניעה של התלקחות בזירות נוספות ורציפות תפקודית של צה”ל, אשר חוזרת כחוט השני בכל אחת מהצעות אלו, הפכו למילות קסם בידי המחוקק – אשר מאפשרות להסמיך כל חייל וכל עובד שירות להשתלט על מחשב אליו מחוברות מצלמות נייחות (לרוב מצלמות אבטחה של בתים, ערים, משרדים וכיוב’) ובמידת הצורך למחוק, לשנות, לשבש או להפריע לשימוש במחשב.

ארגוני זכויות האזרח יצטרכו לתת את הדעת להרחבה זו ולכך שהוראת השעה מתבקשת למשך חצי שנה עם אפשרות הארכה של 3 חודשים פעמיים ברציפות, ובסה”כ שנה.
בנוסף, לאור העובדה ששר הביטחון הרחיב את ההכרזה על מצב מיוחד בעורף לשטח המדינה כולה, הרי שהוראת השעה, במידה ותעבור, תהיה תקפה בכל מקום במדינת ישראל.

על מנת שלא תהיה התנגשות בין הגופים, אלה מתבקשים לתעד את כל הפעילות בכתב, ליידע האחד את השני ולדווח אחת לחודש לוועדת החוץ והביטחון וליועצת המשפטית לממשלה (בדומה למנגנון “פגסוס” שהיה בידי משטרת ישראל וצפוי להיבדק על ידי ועדת בדיקה ממשלתית שקיבלה סמכויות של ועדת חקירה ממלכתית).

בהנחה שהוראת השעה תאושר ותעמוד בביקורת בג”ץ (בהנחה שארגוני זכויות האזרח יעתרו), הרי שהרחבת הסמכות ל”כל חייל ועובד שירות שראש חטיבה הסמיך אותו”, עלולה להוביל לוועדת בדיקה או ועדת חקירה נוספת, ברגע שהערפל יתפזר והתותחים ישקטו.

בנוסף, כדאי להפנים: אם יש לכם מצלמות אבטחה בביתכם, ופתאום הן מתחילות להשתבש, ייתכן שהשתמשו בהן לצורך מניעה/סיכול, מעקב או על מנת לטשטש פעולות מבצעיות אשר התרחשו בגזרת מצלמות אלו.

**

שני מזרחי

**הכותבת, שני מזרחי: בעלים של משרד אסטרטגיה ויחסי ציבור, עו”ד בהשכלה

*************
למדורים נוספים של שני מזרחי:

בג”ץ נכנס למוד קרבי – דוחה עתירות בנושא זכויות אדם: “אין דומה עת מלחמה, למצבי שלום”

 – תזכיר חוק: צריכה אינטנסיבית של פרסומי טרור באינטרנט – עבירה על חוק המאבק בטרור

תרומות לצה”ל ייתקלו בסרבול של רשות המסים? הפנים היפות של ישראל צפויות לבירוקרטיה

 

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים