עבדאללה ברגותי, אחמד סעדאת ומרואן ברגותי: מהו הקו האדום מול סינוואר?

רבי המרצחים מרואן ברגותי, עבדאללה ברגותי ואחמד סעדאת עוד יופיעו בהמשך ברשימת המחבלים שחמאס ידרוש שחרורם. היכן אם בכלל אמור לעבור הקו האדום?

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

על רקע המגעים לעסקה לשחרור החטופים, נחשפו לאחרונה מספר שמות של אסירים כבדים שבחמאס עומדים על כך שישוחררו. על פי דיווחים שונים, מדובר במרואן ברגותי, עבדאללה ברגותי ואחמד סעדאת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם הצהיר שיש לישראל קווים אדומים במו”מ לעסקה, בהם ההחלטה שלא לסיים את המלחמה, לא לסגת מרצועת עזה ולא לשחרר אלפי מחבלים, אבל מובן שבמציאות הנוכחית הדברים נזילים מאוד ויכולים להשתנות.

מרואן ברגותי הוא טרוריסט שאחרי ישירות להירצחם של חמישה ישראלים ופציעתם של רבים נוספים. הוא נדון לחמישה מאסרי עולם מצטברים ו-40 שנות מאסר. כבר בגיל 15 הפך לפעיל בתנועת הפת”ח, ועם תחילת האינתיפאדה השנייה בשנת 2000 הפך למנהיג הפופולרי של התנזים, הזרוע הצבאית של הפת”ח, שהייתה אחראית לפיגועים רבים נגד ישראלים. בין השאר ביצע הארגון פיגועי התאבדות תחת השם גדודי חללי אל-אקצא.

ב-20 במאי 2004 הוא הורשע בחמישה מעשי רצח של ישראלים ובניסיון רצח אחד, וכן במעורבות ואחריות לארבע פעולות טרור מתוך 21 שיוחסו לו בכתב אישום. השופטים קבעו כי ברגותי הנהיג את חוליות הטרור של ארגון התנזים וגדודי חללי אל-אקצא, סייע למפקדי החוליות באספקת מימון ואמצעי לחימה ובמספר מקרים אף אישר מראש את ביצוע הפיגועים נגד ישראל.

עבדאללה ברגותי הוא מהנדס בהשכלתו וניצל זאת כדי לייצר עשרות קילוגרמים של חומרי נפץ ומטעני חבלה עבור גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס.

צילום: Noasimon – CC BY-SA 4.0, מתוך ויקיפדיה

הוא אחראי לביצוען של עשרות התקפות טרור ופיגועים כנגד ישראלים, בהן הפיגוע במסעדת סבארו בירושלים באוגוסט 2001; פיגוע ההתאבדות הכפול במדרחוב בן יהודה בדצמבר 2001; הפיגוע בקפה מומנט במרץ 2002; הפיגוע במועדון השפילד קלאב בראשון לציון במאי 2002; הפיגוע באוניברסיטה העברית בהר הצופים ביוני 2002; הפיגוע ברחוב אלנבי בתל אביב בספטמבר 2002; הפיגוע בחוות הדלק והגז פי גלילות והנחת מטענים על פסי הרכבת ברמלה ובלוד. בפיגועים אלו נהרגו 66 בני אדם ונפצעו כ-500.

כחלק מהמגעים לשחרורו של גלעד שליט, עלה שמו של עבדאללה ברגותי כאחד מהמועמדים לשחרור בעסקת השבויים, אך עקב התנגדות ישראל לא נכלל בעסקה שנחתמה באוקטובר 2011.

אחמד סעדאת מונה למזכ”ל החזית העממית באוקטובר 2001 לאחר שצה”ל חיסל את קודמו בתפקיד, אבו עלי מוסטפא. כנקמה על חיסולו של מוסטפא הוא תכנן את רציחתו של רחבעם זאבי ז”ל. לאחר ההתנקשות ב-17 באוקטובר אותה שנה, נמלט לרמאללה ויאסר ערפאת סירב להסגירו. בהמשך הושג הסדר שכונה ‘הסכם רמאללה’, במסגרתו סעדאת הובא למשפט צבאי פלסטיני ולאחריו נכלא בכלא ביריחו בפיקוחם של סוהרים בריטיים ואמריקנים. במרץ 2006 נלכד והובא לכלא בישראל. בדצמבר 2008 נגזרו עליו 30 שנות מאסר בבית משפט צבאי.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים