בג”צ יכריע: האם אלון שמריז ז”ל ייחשב חלל צה”ל?

ההחלטה האם להכיר באלון שמריז ז”ל כחלל צה”ל, הובאה לפתחו של בג”צ: כעת מוכר שמריז כנפגע פעולות איבה, אבל המשפחה מעוניינת גם במשמעות הערכית

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

בית המשפט העליון בשבתו כבג”צ יכריע – האם אלון שמריז ז”ל יוכר כחלל צה”ל?

אלון שמריז ז”ל נחטף ב-7.10 מביתו שבכפר עזה כאזרח. במהלך פעילות צה”ל בעיר שג’אעיה נורה שמריז ז”ל ביחד עם שני חטופים נוספים מאש כוחות צה”ל. לאחר התקרית הוכר שמריז ז”ל כנפגע פעולות איבה. זוהי הגדרה משפטית אשר משווה את זכויות המשפחה לזכויות חלל צה”ל מהבחינה החומרית.
יחד עם זאת, בני משפחת שמריז פנו למשרד הביטחון בבקשה להכיר בו כחלל צה”ל, לחלוטין שלא ממניע חומרי כלשהו, אלא ברמת המהות הערכית והסמלית.

הבקשה לוותה במספר טעמים שפרטו: הראשון שבהם הוא שכבר באותו היום נקראה היחידה של שמריז ז”ל לשירות מילואים, אך מכיוון שהוא כבר נחטף לעזה לא יכול היה להיענות לצו הגיוס. בנוסף, בעת התקרית בשג’אעיה, פעל בגבורה וסיכן את חייו על מנת להציל את עצמו ואת החטופים שהיו עמו מהשבי. לכן, ביקשו בני המשפחה שיוכר כחלל צה”ל.

ההכרה באדם כחלל צה”ל קבועה בחוק משפחות חיילים שנפלו במערכה (תש”י-1950), ושם מוגדר חייל כ”אדם בשירות צבאי”. שמריז ז”ל, נחטף מביתו בבוקר ה-7.10, כשהיה משוחרר משירות סדיר וטרם נקרא ונענה לשירות מילואים. משרד הביטחון עד כה, סירב להכיר בשמריז כחלל צה”ל היות ובזמן שבו נורה בשוגג, היה לכאורה אזרח. בקשות המשפחה לא נענו על אף שהוכיחו כי כבר באותו היום נקרא על ידי מפקדו לשירות מילואים.

אבל בעבר נקבעו בבית המשפט חריגים של אזרחים שנהרגו במסגרת “אזרחית” לחלוטין והוכרו כחללי צה”ל. בין היתר, במקרה של תמר אריאל ז”ל – נווטת שסיימה את שירותה הצבאי ופעלה לחלץ ישראלים במהלך סופת שלגים קשה אליה נקלעה במהלך חופשה בנפאל בשנת 2014. בספטמבר 2019 אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון הכיר בה כחלל צה”ל, זאת לאחר שהוצגו בפני המשרד ראיות המעידות כי נהרגה תוך ניסיון להציל חיים של אחרים.

במקרה אחר, בינואר שנה שעברה, הוכר קצין מודיעין שריצה עונש מאסר ונפטר בכלא צבאי כחלל צה”ל. משרד הביטחון נימק את ההכרה בכך שהקצין היה תחת משמורת צבאית למרות שמועד שחרורו חלף והוא אף חתם על מסמכי השחרור.

בני משפחת שמריז, טוענים שלא רק שאלון שמזריז ז”ל זומן לגיוס חירום באותו היום, הרי שמעדויות נראה כי פעל בשבי כחייל תוך שהוא הנחה את החטופים ששהו עימו כיצד להשתלט על החוטפים, איך לברוח וכיצד לכתוב את השלטים שהכווינו את כוחות צה”ל אליהם.

נראה שטענה זו נדחתה על ידי משרד הביטחון, מה שאילץ את בני המשפחה לפנות לבית המשפט העליון בשבתו כבג”צ. בני המשפחה דורשים שבית המשפט יורה למשרד הביטחון להכיר בבנם כחלל צה”ל שפעל כגיבור מלחמה – הכרה סמלית, אבל עם משמעות רבה.

**

שני מזרחי

הכותבת, עו”ד שני מזרחי, בעלים של משרד אסטרטגיה ויח”צ

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים