הבדיקה האמריקאית: האם בצה”ל פעלו בניגוד לחוק לייהי?

בממשל ביידן טוענים: כוחות צה”ל ביו”ש פעלו שלא לפי חוק לייהי, האוסר מכירת נשק לחורגים משמירה על זכויות אדם. וזוהי הסנקציה במקרה של הפרת החוק

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

האם צה”ל נמצא בסכנה של הפסקת קבלת סיוע ביטחוני אמריקאי ביהודה ושומרון? בממשלת ביידן טוענים כי ידוע להם על שורה של מקרים בהם בצה”ל פעלו בניגוד לחוק לייהי, והם דורשים מישראל תשובות בנושא. במידה והתשובות שיינתנו לא יספקו את האמריקאים, ייתכן כי כוחות צה”ל המשרתים ביו”ש לא יוכלו לקבל סיוע ביטחוני אמריקני.

חוק לייהי קובע כי ארה”ב תספק סיוע ביטחוני רק ליחידות צבאיות שעומדות בסטנדרטים האמריקאים לשמירה על זכויות אדם. במידה ויש חריגה מהנורמות, על פי החוק אסור לספק נשק ליחידות שהפרו אותו. חשוב לציין כי לישראל יש פחות מחודשיים להגיב לטענות, וכי על פי הערכות קיים חשש להסתבכות של יחידות צה”ל ביו”ש.

חשוב להדגיש כי אין זו הפעם הראשונה שבחינת חוק לייהי מוזכרת בהקשר לישראל. יוזם החוק, הסנטור לייהי, היה זה שניסה בשלהי תקופת הנשיא ברק אובמה להביא לעצירת הסיוע הביטחוני ליחידות מסוימות של צה”ל.

במשרד החוץ מתייחסים לנושא ואומרים כי “המשרד משתף פעולה לאורך השנים עם בקשות מהממשל האמריקני בהקשרי חוק לייהי”. מנגד, מדיווח היוצא משגרירות ארה”ב בישראל עולה כי “‘מבחן ליהי הוא כלי יעיל במדיניות חוץ, המקדם כיבוד זכויות אדם על ידי שותפים ביטחוניים של ארה”ב, וכן אחריות של יחידות ביטחון המעורבות באופן בהפרות גסות של זכויות אדם. דרישות החוק חלות על כל המדינות המקבלות סיוע רלוונטי, כולל ישראל, ומחלקת המדינה מספקת סיוע בהתאם לדרישות על פי החוק. כל יחידה של כוחות הביטחון הישראליים שמועמדת לקבל סיוע אמריקאי רלוונטי, כפופה ל’מבחן לייהי, בתהליך הרגיל. בהתאם לחוק, למחלקת המדינה של ארה”ב, יש גם תהליך להערכת כל דיווח על כוחות ביטחון ישראליים שייתכן כי ביצעו הפרות חמורות של זכויות אדם”.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים