מחקר חדש קובע: ויאגרה יכולה למנוע אלצהיימר

המחקר, שפורסם באתר Nurology, קובע כי ויאגרה עשויה להוריד את הסיכון לחלות באלצהיימר, לאחר ניתוח רישומי הבריאות של מאות אלפי גברים

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

ויאגרה, ובכן, אין צורך להציג אותה, בטח שלא לציבור הגברים ברחבי תבל. הכמוסה המסייעת להפרעות זקפה שינתה את חייהם של רבים, אך כעת מתברר שייתכן ויש לה שימוש נוסף, חשוב לא פחות. מחקר חדש שפורסם באתר Nurology מצביע כי ויאגרה עשויה להוריד את הסיכון לחלות במחלת אלצהיימר.

מהדיווח באתר ה-CNN עולה כי המחקר ניתח את רישומי הבריאות של כ-270,000 גברים בבריטניה שאובחנו עם הפרעות זקפה משנת 2000 עד 2017. החוקרים השוו את שיעורי מחלת האלצהיימר בקרב גברים שנרשמו להם תרופות לטיפול בהפרעת זקפה לאלה שלא קיבלו מרשם. התוצאה: גברים שקיבלו מרשם לוויאגרה היו בסיכון נמוך ב-18% ללקות באלצהיימר בהשוואה לאלו שלא. יצוין כי הירידה הייתה גדולה יותר בקרב גברים שקיבלו 20 מרשמים או יותר במהלך חמש שנות המעקב של המחקר.

חשוב להדגיש כי המחקר אינו הראשון שחקר את הקשר בין תרופות להפרעות זקפה וסיכון לאלצהיימר. שני מחקרים קודמים שנערכו בארה”ב הגיעו למסקנות סותרות. בעוד האחד מצא סיכון נמוך ב-69% לאלצהיימר בקרב המשתמשים בתרופות, בשני לא נמצא קשר.

כידוע, אלצהיימר היא אחת מבעיות הבריאות הקשות ביותר כיום, בעיקר בעקבות התבגרות האוכלוסייה העולמית, ויש מחקרים המשערים שהיא הפכה להיות גורם המוות השלישי בשכיחותו. טיפולי זקפה, דוגמת הוויאגרה, פועלים על ידי הרפיית כלי הדם והגברת זרימת הדם. השפעה זו עשויה להגיע למוח, שם שיפור זרימת הדם עשוי לסייע בניקוי הצטברות של חלבונים רעילים הקשורים באדיקות לאלצהיימר. בהתבסס על מחקרים בבעלי חיים, התרופות גם מגבירות בעקיפין את הרמות של כימיקל מוחי בשם אצטילכולין, המעורב בזיכרון, למידה ותשומת לב.

בשולי העניין, מגבלה אחת של המחקר היא שלמדענים היו נתונים רק על מספר המרשמים שקיבלו הגברים, והם לא יכלו לוודא אם מילאו אחר הוראות המרשמים והשתמשו בתרופות כראוי. הרופאים גם לא יכלו להסביר כמה פעילות גופנית או מינית קיימו הגברים. כך או אחרת, תוצאות המחקר מעודדות מאוד בכל הנוגע למאבק במחלת האלצהיימר.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים