חצבת – האם סכנת ההדבקה בישראל מתגברת?

מחלת החצבת ממשיכה להתפשט בישראל – 18 חולים אובחנו מאז דצמבר. כך יכול הציבור למנוע את ההתפרצות ולשמור על הבריאות
צילום: Frerpik

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

האם מחלת החצבת הולכת ומתפרצת בישראל? משרד הבריאות דיווח השבוע על ארבעה חולים חדשים במחלה, כאשר מאז דצמבר האחרון אובחנו לא פחות מ-18 חולי חצבת, מרביתם לא מחוסנים. בשל כך, במשרד הבריאות קראו לציבור להקפיד כי הילדים והמבוגרים מחוסנים.

חשוב להזכיר כי על תינוקות לקבל שני חיסונים מגיל שנה במרווח של חודש ביניהם; מי שנולד לפני 1957 ונחשף לנגיף בילדות אינו צריך להתחסן; ילדים עד גיל 6 שאינם מחוסנים צריכים לקבל את החיסונים בטיפות החלב, בעוד ילדים מעל גיל 7 צריכים להשלים חיסונים דרך שירותי הבריאות לתלמיד, ומבוגרים בקופות החולים;  בנוסף, משרד הבריאות ממליץ לנשים הרות שאינן מחוסנות בשתי מנות ולאנשים הסובלים מדיכוי חיסוני שנחשפו לאחד החולים, לפנות לרופא המשפחה או למוקדים לרפואה דחופה בכדי לקבל חיסון מונע.

אשר לתסמינים, חצבת מתבטאת בשיעול, נזלת, חום גבוה, פריחה אופיינית למחלה ונגעים בחלל הפה ודלקת בלחמית העין. לאחר תקופת דגירה, שאורכת שמונה עד 12 ימים מרגע ההדבקה ובמהלכה מתפשט הנגיף בגוף, מתחיל השלב הראשון, הגורם לעליית חום, דלקת עיניים, פחד מאור, נזלת ושיעול.

אשר לסיכונים האפשריים, ילדים מתחת לגיל 5 או מבוגרים מעל גיל 20 עלולים להיות בסכנת חיים אם נדבקו וחלו. הסיבה העיקרית למוות מהמחלה היא דלקת ריאות, שנובעת מחיידקים שתוקפים את הריאות וגורמים לזיהום משני. בנוסף, הסכנה הקטלנית מכולם היא סיבוך של החצבת בשם SSPE  – דלקת כלל-מוחית כרונית שכמעט תמיד מסתיימת במוות.

ומה בנוגע לשאלת מיליון הדולר? לצערנו, כיום אין תרופה לחצבת והטיפול היחיד הוא תמיכתי דוגמת עירוי נוזלים וטיפול בסיבוכי המחלה. במשרד הבריאות מדגישים כי חולים שצריכים להגיע למרפאה או למיון, צריכים לתאם הגעה ולהודיע לצוות הרפואי בעת ההגעה, כדי שיוכנסו לחדר מבודד רחוק מהתקהלות. אם מופיעים תסמינים ועד לבירור רפואי, יש להימנע משהייה במרחבים ציבוריים כמו קניונים ותחבורה ציבורית.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים