האם טינדר גורמת להתמכרות? זו התביעה המפתיעה נגד האפליקציה

בתביעה נגד מאץ’ גרופ, בעליה של אפליקציית הדייטינג טינדר, נטען כי בניגוד לשיווקה כדרך למציאת אהבה, מיליוני המשתמשים מתמכרים וצורכים בכפייתיות
Freepik

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

אפליקציית הדייטינג טינדר נכנסה זה מכבר לחייהם של אלו המשוועים למצוא אהבה, אבל האם היא אכן משרתת את המטרה? תביעה שהוגשה נגד בעליה של האפליקציה, מאץ’ גרופ, מעלה את הטענה כי חרף מכירת המנויים והבטחות על הדרך הבטוחה לאהבה, בפועל מיליוני המשתמשים הופכים כפייתיים ומכורים לאפליקציה, אך כלל לא מוצאים בני ובנות זוג.

ב”וושינגטון פוסט” דווח כי התביעה הייצוגית הוגשה בשבוע שעבר נגד מאץ’ גרופ ובה מאשימים שישה משתמשים כי המודל העסקי של החברה משתמש במאפיינים מניפולטיביים כדי להבטיח שיישארו באפליקציה כמנויים בתשלום. עוד נטען בתביעה כי האפליקציה מפרה את חוקי הגנת הצרכן.

בין השאר נכתב בתביעה, שהוגשה בבית המשפט הפדרלי בקליפורניה, כי “מאץ’ עיצבו במכוון את הפלטפורמות עם מאפיינים ממכרים ועיצוב המזכיר משחקים, שלוכד את המשתמשים ומעדיף רווחים על פני מימוש ההבטחות השיווקיות ועמידה ביעדי מערכות היחסים של הלקוחות”. עוד נטען כי הפלטפורמות בהן משתמשים מיליוני אנשים ברחבי העולם, משתמשות בטכנולוגיה חזקה ואלגוריתמים חבויים כדי להשאיר בהן את המשתמשים ולגרום להם להמשיך לשלם.

ממאץ’ גרופ נמסר כי “התביעה מגוחכת”. לדבריהם, המודל העסקי לא מבוסס על פרסום או מדדים של מעורבות והם פועלים בכל יום להוציא אנשים לדייטים ולהרחיק אותם מהאפליקציה. “כל מי שטוען אחרת לא מבין את המטרה והמשימה של כלל התעשייה שלנו”, אמרו בקבוצה.

יצוין כי במאץ’ דיווחו לאחרונה על עלייה של 6% בהכנסות בשנת 2023 ל-3.365 מיליארד דולר, כשאפליקציית טינדר אחראית למרבית ההכנסות. על פי הדו”ח, ההכנסות בטינדר עלו ב-11% לעומת השנה החולפת, וההכנסה למשתמש עלתה ב-21%. יחד עם זאת, בשנה שעברה נרשמה ירידה של 5% במספר המשתמשים בתשלום.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים