צ’רלי ביטון ז”ל – האיש שהמציא את הדור הלא נכון

מייסד ‘הפנתרים השחורים’, צ’רלי ביטון ז”ל, שכיהן כחבר כנסת במשך 15 שנים, הלך לעולמו בגיל 76. ועדיין, האמירה של גולדה תישאר בלתי נשכחת
צילומים: צילום: סער יעקב, לע"מ; ערוץ הכנסת

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

מייסד תנועת המחאה ‘הפנתרים השחורים’, חבר הכנסת לשעבר צ’רלי (שלום) ביטון ז”ל, הלך לעולמו במוצאי השבת האחרונה והוא בן 76.

ביטון נולד בקזבלנקה, מרוקו, עלה לישראל עם משפחתו בגיל שנתיים וגדל בשכונת מוסררה בירושלים. הוא שימש כמזכיר ‘הפנתרים השחורים’ בין השנים 1973-1977 ובבחירות לכנסת השמינית התמודד ברשימת ‘הפנתרים השחורים דמוקרטים ישראלים’ שלא עברה את אחוז החסימה. בשנת 1974 נדון למאסר בגין תקיפת שוטר, אך סירב לרצות את עונשו. בסופו של דבר הסגיר את עצמו, כאשר במקביל קם לובי פוליטי מאסיבי לשחרורו. ביטון זכה לחנינה כחודש לאחר תחילת מאסרו.

בשנת 1977 נבחר ביטון לכנסת התשיעית כסיעת ‘הפנתרים השחורים’ במסגרת חד”ש, ושימש כחבר כנסת מטעם חד”ש עד הכנסת ה-12. במהלך כהונתו בכנסת ה-12 התפצל מחד”ש ופעל כסיעת יחיד של ‘הפנתרים השחורים’. בשנת 1992 התמודד בבחירות לכנסת ה-13 ברשימת ‘התקווה’ שלא עברה את אחוז החסימה.

צילום: מגי איילון/לע”מ

ביטון היה סמל למען מאבקם הצודק של המקופחים והאוכלוסיות המוחלשות, בעיקר של בני עדות המזרח. הוא ייזכר גם בזכות אותה אמירה בלתי נשכחת של ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר, שבמהלך חגיגות המימונה, ב-19 במאי 1971 ייחסה ל’פנתרים השחורים’ את הביטוי ‘הם לא נחמדים’.

חבר הכנסת ומנהיג ש”ס, אריה דרעי, ספד לביטון: “אני שולח את תנחומיי למשפחת ביטון היקרה בפטירת ידידי משכבר הימים, לוחם הצדק צ’רלי ביטון, מראשי הפנתרים השחורים, האיש שנתן לכולם השראה במאבקיו החברתיים. יהי זכרו ברוך”.

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, ספד גם הוא לביטון: “הצטערתי לשמוע על פטירתו של חבר הכנסת לשעבר צ’רלי ביטון, שהלך לעולמו בטרם עת. ביטון, ממייסדי תנועת הפנתרים השחורים, היה מנהיג חברתי ופוליטי פורץ דרך, שהוביל מאבק ציבורי חשוב, אמיץ ונחוש למען בני עדות המזרח בפרט והשכבות החברתיות המוחלשות בכלל. הקפיד להשמיע את קולם של מי שלא נשמעו ופעל לשינוי חברתי משמעותי במדינתנו”.

 

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים