לרגל פסח: הכותל עובר ניקיון – רבבות הפתקים שהוטמנו פונו

אמן למילים: כמידי שנה לקראת חג הפסח בכותל המערבי – רבבות הפתקים שהוטמנו בחצי השנה האחרונה פונו והועברו לגניזה ייעודית
צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

לרגל חג הפסח, הקרן למורשת הכותל המערבי ערכה אתמול בבוקר (יום שלישי) את פינוי הפתקים המסורתי של רבבות פתקי התפילה, שהוטמנו בין נדבכי הכותל המערבי בחצי השנה האחרונה.

הפינוי נעשה על פי ההנחיות ההלכתיות ובאמצעות שימוש בכפפות ובכלי עץ חד פעמיים. הפינוי נועד כדי לפנות מקום לפתקים חדשים של מבקרים, שצפויים להגיע לכותל המערבי בחודשים הקרובים, וכן לפתקי תפילה שנשלחים ממדינות שונות ברחבי העולם. הפתקים נאספו בשקים וייקברו יחד עם ספרי קודש בלויים, המועברים לגניזה ייעודית. רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, הרה”ג שמואל רבינוביץ’ שליט”א, ליווה כמידי שנה את הפינוי באופן אישי ונשא תפילה לאחדות עם ישראל.

מנהג הטמנת הפתקים בכותל המערבי מתועד כבר לפני כשלוש מאות שנה אצל האור החיים הקדוש. פתקי התפילה נטמנים לכל אורכו של הכותל המערבי וניתן לאתר אותם גם בין נדבכי האבנים, אשר נחשפו במנהרות הכותל המערבי.

בקרן למורשת הכותל מציינים כי מדי חודש נשלחים בממוצע כ-3,000 פתקים דרך אתר האינטרנט של הקרן למורשת הכותל המערבי. זאת בנוסף למאות אלפי הפתקים המוטמנים באופן אישי ע”י המבקרים. בשנה האחרונה נשלחו דרך אתר הקרן כמאה אלף פתקים ממדינות שונות ברחבי העולם, בהן: ארה”ב, סלובקיה, ברזיל, דרום אמריקה, קולומביה, גרמניה, הולנד, קנדה, אנגליה, רוסיה, ונצואלה, אוקראינה, הודו, מקסיקו, ארגנטינה, טייוואן ועוד.

לכותל המערבי נשלחים פתקים במהלך כל השנה, כל פתק והסיפור שעומד מאחוריו. בחצי השנה האחרונה, מאז ה- 7/10 בנוסף לרבבות המבקרים שהגיעו לכותל והטמינו פתקים, נשלחו לכותל המערבי דרך אתר האינטרנט פתקים רבים מהארץ ומהעולם של לוחמי צה”ל וכוחות הביטחון, פצועים, משפחות החטופים, משפחות שכולות וצוותים רפואיים.

יצוין כי למרות ירידה במספר התיירים מאז חג שמחת תורה, עלה מספר הפתקים שהוטמנו על ידי ישראלים ונשלחו ממקומות שונים ברחבי הארץ.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים