ימי שישי בדרך? הבורסה בישראל שוב מנסה לרקום את התוכנית המהפכנית

בבורסה בתל אביב מעוניינים ליישר קו עם העולם בנוגע לימי המסחר ולהגדיל את פעילות המשקיעים הזרים. הבנקים ובתי ההשקעות יערימו קשיים?
צילום: יח"צ

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

בבורסה בתל אביב שוב מדברים על הרצון להתחיל ולפעול גם בימי שישי. בשבוע הבא תפרסם הבורסה קול קורא המציע לפתוח את המסחר בימי שישי, על מנת לקיים חפיפה בימי המסחר אל מול בורסות העולם ולעודד בכך פעילות של משקיעים זרים.

כיום הבורסה פעילה בימים ראשון עד חמישי וטרם הוחלט אם לבטל את המסחר ביום ראשון (שבו יתר הבורסות בעולם בחופשה), או ששבוע המסחר יכלול שישה ימי עבודה
.
לאורך השנים ניסתה הבורסה לקדם יוזמה לפתיחת יום שישי למסחר, אולם היא נתקלה בהתנגדות מצד הבנקים שהיו בעלי מניות בבורסה. בינואר האחרון הפיצו בנק הפועלים, מזרחי טפחות, הבינלאומי ודיסקונט ובית ההשקעות אקסלנס 18% ממניות הבורסה שבהן החזיקו, כך שמכשול זה ירד מן הפרק.

יחד עם זאת, פתיחת המסחר ביום שישי תאלץ גורמים שונים להרחיב את שעות העבודה שלהם ליום שבו עד עתה איש לא עבד, ובהם: הבנקים, חדרי המסחר של בתי ההשקעות ובענף קרנות הנאמנות שפעיל לפי שעות המסחר של הבורסה. גם על עובדי הבורסה עצמם צפוי המהלך להשפיע כמובן.

לבורסה אינטרס בקידום המהלך, שכן ככל שמחזורי המסחר גבוהים יותר כך גם הכנסותיה גדלות. משקיעים זרים טוענים כבר שנים כי הם נרתעים מפעילות בשוק הישראלי בשל היעדר החפיפה עם ימי המסחר בחו”ל – פעם אחת כשהשווקים בחו”ל פועלים ביום שישי ובישראל לא, ובפעם השנייה כאשר השוק הישראלי פתוח ביום ראשון, שבו הם לא עובדים.

סוגייה זו גם פגעה בניסיון לצרף את ישראל למדד MSCI אירופה, והותירה אותה במדד של מדינות המזרח התיכון. בעבר הוערך כי הפוטנציאל להגדלת חלקם של הזרים במניות בישראל יכול להגיע למיליארדי דולרים אם תוכנס ישראל למדד זה. סביר כי אם אכן ישתנו ימי המסחר, ייעשה ניסיון נוסף לשלב את ישראל במדד זה.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים