דרמה בענף המזון: רשות התחרות חוסמת את מיזוג החברות

רשות התחרות מנעה איחוד בין שתי משחטות עוף גדולות מחשש לפגיעה בתחרות בענף שעלולה להוביל לעליית מחירים
Freepik

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

רשות התחרות הכריזה היום (16.5) על התנגדותה למיזוג המתוכנן בין שתי משחטות עוף מובילות – מילועוף ועוף טוב. לפי הממונה על התחרות, איחוד החברות עלול היה לפגוע בתחרות ולאפשר פעילות מתואמת בשוק הפטם הכשר, סחורה חיונית במיוחד לקראת חגים ומועדים.

שתי החברות, שהן חלק מ”אינטגרציות” גדולות הפועלות לאורך כל שרשרת הערך של ענף העופות, ביקשו במסגרת העסקה לאחד את פעילות השחיטה והשיווק של הפטם הטרי שלהן לתאגיד משותף אחד. אולם לאחר בדיקה מקיפה, הגיעה הרשות למסקנה שצעד זה עלול לפגוע בתחרות בתחום הפטם הכשר.

עיקרי הנימוקים להתנגדות הם שמאפייני שוק הפטם הכשר מאפשרים לחברות בתחום לפעול באופן מתואם זו עם זו, ולהגיע ל”תוצאה הדומה לתיאום” ללא צורך בהסכם מפורש ואסור. לטענת הממונה, המיזוג היה מקל על פעילות מתואמת שכזו ומחזק את הנטייה לכך.

בין הגורמים שהועלו: הגדלת הסימטריה בין השחקנים הגדולים בשוק לאחר המיזוג, וכן חיזוק הקשרים המבניים בין החברה הממוזגת לבין מתחרה משמעותי נוסף. “המטרה העיקרית היא להגן על התחרות ולמנוע פגיעה בצרכנים,” הוסיפה הרשות.

בתגובה טענו החברות כי המהלך היה אמור לייעל ולחסוך עלויות לצרכנים, אך הבהירו שיכבדו את ההחלטה. נציגי ענף העופות הביעו חששות מפני השפעה אפשרית על יוקר המחיה והמלאי לקראת חגים.

זוהי החלטה משמעותית במגמה החדשה של רשות התחרות להגביר את האכיפה בענפי המזון החיוניים, בעקבות התיקון שצמצם את “הפטור החקלאי” בחוק התחרות. צעד זה צפוי להשפיע על התחרות והמחירים לצרכן בענף העופות והמוצרים הנלווים.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים