נפצע קשה ועובר שיקום בהדסה – החייל שהדהים את כולם בנגינה בכינור

מרגש עד דמעות: סמל חיים עזיזי, לוחם גבעתי שנפצע קשה בעזה ועובר שיקום במרכז על שם גנדל בהדסה הר הצופים, מנגן בכינור את “ירושלים של זהב” – צפו
צילום: אבי חיון לדוברות הדסה

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

במרכז השיקום על שם גנדל בהדסה הר הצופים מתחיל את יום התרגולים סמל חיים עזיזי, ולאחר שיעבור עם הפיזיותרפיסטית המלווה אותו אימון אינטנסיבי, הוא יעבור לתרגולי ריפוי בעיסוק וגם שם לא יקבל הנחות מן הצוות המקצועי. מבחינתו של חיים, כל יום שכזה מקרב אותו אל המטרה להשיב את היכולות שהיו לו טרם הפציעה ולחזור אל חייו המלאים.

כשהשתתף השבוע בטקס רשמי של בית החולים הדסה, כשהוא מנגן על כינור את “ירושלים של זהב”, הקהל הנרגש לא האמין שהחייל העומד מולו עודנו נמצא בתהליך שיקום ממושך לאחר פציעה קשה.

בשבת השחורה, סמל חיים עזיזי, תושב גבעת זאב, חייל בחטיבת גבעתי, שהה כבר בחופשת שחרור לאחר סיום שירות של שנה וחצי במסלול בני ישיבות. עם קבלת ההודעה על פרוץ המלחמה, חיים לא היסס והיה מבין הכוחות הראשונים שהגיעו לסייע בלחימה ביישובי העוטף. “הוקפצנו ברגע וישר עלינו על ציוד וחתמנו על נשקים”, הוא מספר, “פתאום, מאפס למאה, מצאנו את עצמנו בכפר עזה מחלצים אזרחים מבתיהם, כשיש מאות מחבלים באזור”.

לאחר כמה ימים של לחימה עיקשת מול מחבלים, חיים והצוות שלו נכנסו לרצועת עזה וביצעו משימות מבצעיות שכללו היתקלויות רבות. “תמיד היינו בדריכות גבוהה ובמוכנות להשלים כל משימה”, הוא מספר, “באחת המשימות נכנסנו למבנה כדי לוודא שלא נמצאים בו מחבלים. סרקנו את הקומה הראשונה וכשבאנו לעלות לקומה השנייה הופעל עלינו מטען חבלה רב עוצמה שהוחבא בתוך פיר מנהרה. היה פיצוץ אדיר.
“אני זוכר שעפתי כמה מטרים אחורה, כשבהתחלה לא הצלחנו להבין מה בדיוק קרה. כולנו שכבנו על הרצפה ובעזרת הקשר שהיה עליי הזעקתי עזרה”.

המטען שפגע בלוחמים הרג שניים מהם במקום ופצע עשרה. “אחרי כמה שניות על הרצפה הצלחתי להתרומם וללכת, אבל כל הגוף כאב לי. באותם רגעים הבנתי שאני באירוע רב נפגעים ואמרתי לעצמי שלא משנה מה יש לי וכמה נפגעתי, אני אצא מזה. אחרי טיפול בפגיעות רסיסים שחדרו לכל הגוף, הגעתי לכאן, למרכז השיקום בהדסה הר הצופים ומכאן התחילה דרך חדשה – במטרה לחזור לעצמי”.

בתהליך השיקום האינטנסיבי, חיים מחזק את גופו בכל יום. למרות הפציעה הקשה, לאורך כל תהליך השיקום בהר הצופים, הוא שומר על אופטימיות: “אני מרגיש שקורים לי ניסים – גם בשטח, עצם העובדה שהצליחו לחלץ אותנו במהירות וגם בשיקום כשכל יום יש התקדמות מסוימת. כשאני ושאר החיילים שנמצאים איתי במחלקה מתקדמים בזכות הליווי המלא והנרחב שיש פה, זה לא פחות מנס”.

את היכולות ששיפר במהלך השיקום, זכה עזיזי להפגין טקס האזכרה השנתי, אותו עורך מדי שנה המרכז הרפואי הדסה לזכר 78 חללי שיירת הדסה אשר נספו במתקפה רצחנית שארעה לפני 76 שנים. הטקס נערך במעמד בני המשפחות השכולות, צוותי הדסה והנהלתה ובמעמד ראש העיר ירושלים משה ליאון.

סמל עזיזי הוזמן להשתתף בטקס, ובנגינת כינור מרגשת ביחד עם להקת חיל המודיעין של צה”ל ביצע את השיר “ירושלים של זהב” – אף עין בקהל לא נותרה יבשה.

צילום: אבי חיון לדוברות הדסה

דווקא בימים אלו, כשהמלחמה על עצמאות ישראל נמשכת ביתר שאת ופצועים רבים מהמלחמה מטופלים במרכז גנדל לשיקום על פסגת הר הצופים, השתתפותו של עזיזי הפיחה תקווה רבה בקרב הנוכחים בקהל.
חיים, שנפצע מרסיסים בכל גופו, עמד איתן וניגן בכינור ובכך מבחינתו חלק כבוד לאלו שנלחמו על הקמת המדינה ונפלו למענה, כשהוא בעצמו נפצע בקרבות וכעת ממשיך להילחם על החזרה לחיים בתהליך שיקום עם צוות שלוקח אותו מדי יום להתקדמות חדשה.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים