“מאיים על הביטחון של אמריקה”: הפרופ’ הישראלי שנחקר על ידי ה-FBI

האשמות על היותו “תומך חמאס”: ההיסטוריון הישראלי, פרופ’ אילן פפה, נחקר על ידי ה-FBI במשך שעתיים בהגיעו לנמל התעופה מטרופוליטן בדטרויט שבארה”ב
צילום: מתוך חשבון הפייסבוק

הפושים החמים של “ירושלים online” >> לחצו להורדת האפליקציה

ההיסטוריון הישראלי, פרופ’ אילן פפה, מספר כי נחקר על ידי ה-FBI במשך שעתיים בהגיעו לנמל התעופה מטרופוליטן בעיר דטרויט בארה”ב בשל האשמות על היותו “תומך חמאס”.

כך כותב היום פרופ’ פפה בחשבונו האישי בפייסבוק על החוויה שעבר בהגיעו לדטרויט:

“האם ידעתם שפרופסורים בני 70 להיסטוריה מאיימים על הביטחון הלאומי של אמריקה?
הגעתי ביום שני לשדה התעופה של דטרויט ונלקחתי לחקירה של שעתיים על ידי ה-FBI, וגם הטלפון שלי נלקח.

“צוות שני החוקרים, אמנם לא היה פוגעני או גס רוח, אני חייב לומר, אבל השאלות שלהם היו ממש לא מהעולם! –  האם אני תומך חמאס? האם אני רואה בפעולות הישראליות בעזה רצח עם? מה הפתרון ל”סכסוך” (ברצינות זה מה שהם שאלו!) מי הם החברים הערבים והמוסלמים שלי באמריקה…כמה זמן אני מכיר אותם, איזה קשר יש לי איתם.

“במקצת מתשובותיי הפניתי אותם לספרים שלי, ובמקרים אחדים עניתי בלקוניות כן או לא…(הייתי די מותש אחרי 8 שעות טיסה, אבל זה חלק מהרעיון). היתה להם שיחת טלפון ארוכה עם מישהו, ישראלים? ואחרי שהעתיקו הכל מהטלפון שלי אפשרו לי להיכנס.

“אני יודע שלרבים מכם היה ניסיון גרוע בהרבה, אבל אחרי שצרפת וגרמניה שללו את הכניסה לרקטור של אוניברסיטת גלזגו… אלוהים יודע מה יקרה אחר כך.

“החדשות הטובות הן – פעולות כמו זו של ארה”ב או מדינות אירופה שננקטו בלחץ השדולה הפרו-ישראלית או ישראל עצמה, מריחות מפאניקה וייאוש מהאפשרות להפיכתה של ישראל בקרוב מאוד למדינה מצורעת, עם כל ההשלכות של מעמד כזה..”.

ב-8 במרץ 2024, פרופ’ אילן פפה העיר בוועדת זכויות האדם האסלאמית, שבסיסה בבריטניה, כי ההתקפות של ישראל על עזה עלולות לייצג את “הרגעים האפלים ביותר בהיסטוריה הפלסטינית”, והוסיף: “מה שקורה ייזכר כתחילתו של סוף הפרויקט הציוני”.

אילן בנימין פַּפֶּה (באנגלית: Ilan Pappé; נולד ב-7 בנובמבר 1954) הוא היסטוריון ואיש מדע המדינה ישראלי-בריטי, העוסק במחקריו בסכסוך הישראלי-ערבי ונחשב לאחד מהבולטים שב”היסטוריונים החדשים” בישראל, המשקפים את הסכסוך מבעד לנרטיב הפלסטיני. לימד באוניברסיטת חיפה במשך 23 שנה, עד עזיבתו לבריטניה ב-2007.

פפה הוא פעיל שמאל רדיקלי, חבר בארגון ה-BDS ותמך בין היתר בחרם אקדמי על מדינת ישראל. לדבריו, הוא שימש נציג ‘שלום עכשיו’ בבריטניה וב-1982 הודח מהתנועה בעקבות ויכוח שניהל עם נציג של אש”ף בבית הנבחרים.

שיתוף
שיתוף

ירושלים-online הוא אתר דעות וידיעות המסקר את החיים בירושלים בעין כנה וישרה.
מול עולם של תקשורת מוטה, לעתים בעלת אינטרסים פוליטיים ומסחריים, שבו צפה וחוזרת עיתונות שטחית בסיקור החיים בעיר,
מביא ירושלים-online את המציאות כפי שהיא, לעתים בצד הימני של המפה, לעתים בשמאלי, לעתים מזווית חילונית, ולעתים דתית,
הכל דרך נבחרת של כותבים וכותבות ללא פחד וללא כל כוונה לחשבן לאינטרסים כאלו ואחרים.
האינטרס היחיד – שיקוף האמת והמציאות בנושאים של דת ומדינה, ביטחון אישי וצבא, יחסי חילונים-חרדים, יוקר המחייה,
שיקוף המציאות והאמת של ירושלים